2025. május 11., vasárnap

Meteorológiai műszerek otthon

Adott napon: 
Keresés:
Műszer csatlakoztatása a MetNet-re
MetNet WS feltöltő: LINK 
MetNet WD feltöltő: LINK
MetNet cumulus feltöltő: LINK

Figyelem! Akinek Netatmo és Ruuvitag műszere van, az mostantól felkapcsolhatja a MetNet-re is!

Műszereim LINK

Csatlakoznál a légszennyezettség mérő állomáshoz? Olvasd el cikkünket
Kérdésed van ezzel kapcsolatban? Írj nekünk a legszennyezettseg(kukac)metnet(pont)hu címre.
#18910
Egy olyan kérdésem lenne, hogy hogyan lehet kikapcsolni a DCF77 vagy más nevém RCC (automatikus idõszinkronizálást) kikapcsolni a Hyundai WSP-2080 RWIND idõjárás állomáson? Mert ebben az 5 percben míg ezzel szórakozik nem mér adatot. 2 óránként próbál szinkronizálni. és minden páros órában 2 és 8 perc között ezzel szórakozik. vidám Valaki tudja, hogy lehet kikapcsolni ezt a funkciót? Ha ki lehet....
#18909
Nem az 1 tizeden akart lenni a hangsúly, inkább az eltérésen, ami elgondolkoztatott, hogy mi alapján menti a min/max-ot, de akkor jól sejtettem. Köszönöm a válaszokat.nevet
#18908
Azért van az néha, mert két perces mérés között az érzékelõ bemért egy tizeddel alacsonyabb vagy magasabb értéket a kisebb mérésköz miatt.
Amúgy lényegtelen az az egy tized, a WS hõmérséklet érzékelõjének a pontossága több tized fok. Még az OMSZ állomásokon használt Vaisala platina ellenállás hõmérõk is "csak" 2-5 tizedes pontossággal rendelkeznek. 20 fokon a legpontosabbak, de pl. -20 fokon +/- 0,4 fok, +40 fokon +/- 0,3 fok a pontosságuk. Link

Fórumhelyszín: Budapest, Budatétény
#18907
Csak nekünk fontos az az 1 tized. De amúgy, ha belegondolsz röhejesen kevés az az 1 tized! vidám laza
#18906
Múlt héten sajnos kétszer is túl késõn mentettem le a gépre az adatokat, eredmény: Link . Az állomásnak (WS 2800) talán ez az egyedüli problémája, hogy mindössze 1750 adat tárolására alkalmas a memóriája. Lehet visszaállok az 5 perces mentési idõközre vagy jobban észben tartom. nevet
Más: a Tmin/Tmax értéket a 13 mp-enként érkezõ adatok alapján tárolja a mûszer, nem pedig az - 1/5/10 stb. perces gyakorisággal - mentett adatok alapján, igaz? Elõfordult már párszor, hogy 1-1 tizeddel alacsonyabb vagy magasabb Tmin/Tmax-ot mutatott, mint az 1 percenként rögzített értékek.
#18905
Én személy szerint egy jó adag szigetelõ szalagot ajánlanék gondosan rátekerve több rétegben. + szerintem a toldást tedd ilyen villanyszerelésnél is használatos fali dobozba a vezetékek a 2 lyukon be ki, és így a dobozban és a szigetelõ szalaggal betekerve szerintem elég jól védett.
#18904
Közben megtaláltam: normál RJ11 telefonkábel és toldó kell.

Az árbocrúdon kell toldanom, mivel nem szeretném szétszedni a mûszert. Beázás ellen mit javasoltok?



#18903
Tudom, hogy volt már szó róla korábban, de most nem találom, így a segítségeteket kérném.

Hyundai WSP2080 RWIND mûszer szélmérõ kábelét mivel lehet toldani?

Hétvégén állítanám az árbocot fel, a kábel beszerzésérõl megfeledkeztem. szegyenlos

#18902
Nekem most folyamatosan rá van kötve a gépre és WD olvassa ki, és a széllökéseket is végig mutatja a legerõsebbet a 48 mp alatt.
#18901
Köszönöm, kipróbálom.
#18900
Menü gombbal ránavigálsz a szélre, és amikor az villog nyomsz egy entert ezzel kijelölöd, hogy ott akarsz módosítani utána meg a felfelé mutató nyilat nyomod, ekkor a széllökést fogja mutatni.
#18899
Megköszönném, ha leírnád, hogyan kell átállítani, mert a leírás ezt nem tartalmazza. Elõre is köszönöm.
#18898
A tegnapi nap folyamán csatlakoztattam az idõképre a Hyundai WSP-2080 RWIND típusú idõjárás állomásomat. Minden remekül mûködik kivéve a szélsebesség értékét. Valami oknál fogva a feltöltõ programjuk nem olvassa ki rendesen a széllökés értékét. Én arra tudok gondolni, hogy a weather displayben valami beállítási probléma lehet, mert ebben a programban a saját gépemen minden jól jelenik meg. A clienttraw fájlba valami átlagos széllökés értéket ment. Ez a szélgrafikonomon is látszik. Azt szeretném kérdezni, hogy miként lehet ezt a hibát orvosolni a wd-ben, hogy ott is a rendes jelenjen meg.
#18897
Miért kérdezed?
#18896
Széllökést is mér át lehet állítani, hogy kijelezze a legerõsebb széllökést.
#18895
Van itt valaki aki jártas a Weather Display beállításában?
#18894
Mert source (tar.gz) csomagot nemlehet a mint-re telepíteni. Ha felszerencsétlenkedem akkor meg nemmûködik.
Linux alatt virtual boxxal fut egy kis xp, abba megy a dolog. Sajnos a bankom is csak onnét mûködik.
#18893
Ha linuxod van akkor miért nem a linuxra írt wd-t használod?
Megpróbálom fölidézni emlékeimben a program nevét, de az is win xp vagy win7 alatt fut.
#18892
S mi az a program? A többi megoldható laza

WD-vel az a bajom ha fagyizik a gép vmiért ekkor ugye reset jön, majd miután a virtualgép elindul (linuxot használok alapból) a grafikon teljesen üres lesz. ha vissza hívok egy régebbi mentést akkor meg hullámvasut grafikont csinál és semmi használható infót nemad.

szomoru
#18891
Mondjuk a cumulus nevû program.
Bár nekem meg azzal van tele a ...
Állandóan 100%-on hajtja a procit és 24 órát nem képes nálam lefagyás nélkül mûködni, ugyanakkor a wd elmegy 100-150 napot is fagyás nélkül.
Van még egy szintén fizetõs program de fejbõl nem tudom a nevét és nem is biztos hogy minden oldalra tudsz feltölteni vele.
#18890
Mely más programot ajánlotot a WD helyett? Mert már a t*köm kivan vele.
Azt jólenne tudnia mint a wd-nek kb. Ide és az idõképre is tudjak vele feltölteni adatokat és grafikusan is vissza lehessen belõle hívni az adatokat.

Van valakinek felesleges FWS20 géphez szélsebesség mérõje? Persze nemingyen.
#18889
Link

Nekem egy ilyenem volt mielõtt megvettem volna a Hyundai WSP 2080 Rwind-emet. Nekem ez stabilan mûködött már most 3. éve. Elég pontos is mondjuk 3. évi használat után pár tizedet csalt, de rendkívül pontos szerintem. Az enyémet meg is tartottam tartaléknak.

Min/Maxot tárol idõponttal együtt. Könnyû kezelhetõség. Annyi, hogy nem mér külsõ páratartalmat.
#18888
Megoldva, köszönöm! kacsint
#18887
A segítségeteket kérném! A gépemen tönkrement, ezért egy másik gépre újra kellett telepítenem a Cumulust, de a korábbi adatokat nem olvassa be csak a a telepítés idõpontjától számított adatokat. Hogyan tudnám a beltéri memórájából az összes eltárolt adatot kiolvastatni?
#18886
Eladó egy jó állapotú tfa ws 9045 típusú mûszer. Link
Útmutatót csak a másik gyártótól találtam, de teljesen megegyezik a mûködése vele. Link

Egyébként hibátlanul mûködik és a szélmérõje tetszik nekem a legjobban, mert a széllökés mérésnél nem csak az adatátvitelkor mért forgási sebességet küldi, hanem a két mérés közötti legnagyobb sebességet, amit kevés mûszer tud, és így sokkal pontosabb adatokat kaphatunk a széllökésekrõl. Az árban megegyezhetünk nevet Érdeklõdni privát üzenetben lehet.
#18885
Kihasználatlanság miatt eladó egy KW-9015 típusú csapadékmérõ. Mûködése hibátlan és nagyon pontos.
Ár: 6000 Ft

Link
Link
#18884
Sziasztok!
Vásárolni szeretnék max 10ezer ft-ig olyan hõmérõt ami min-maxot mér, tárol, ez lehet digitális vagy analóg is szeretném kérni tanácsotokat ,milyet vegyek, lehetõ legpontosabb hõmérõ szeretnék venni ebben az ár kategóriában ,hõmérõházamba tenném.
#18882
Nézzük mit mértem én, 40 km.-re feljebb;
Helli; 8,8 mm. zöldike; 9,0 mm. Kicsit többre számítottam, mert 20 óra elõtt volt egy 5 perces erõs graupel, hogy szoktátok jellemezni az aktiv esõt,jelenést. (az aszfalton lámpafénynél csak úgy kígyóztak a felverõdõ esõ cseppek).
laza
Laci bátyó ugye nincs gond,a vitatott téma megbeszélve,és mindenki számára elfogadott, vagy tanulságos. Jó észleléseket kívánok mindenkinek, ha van erre mód amatõr szinten a metneten.
nevet
#18881
Bocsánatot kérek ha úgy érzed .
Én inkább humorosnak szántam.
#18880
Gondolom, csak én nem látom a parancsoló mondatod elõtt a "légy szívest". Egyébként igazad van, csak a hangnemet kifogásolom.
#18878
Nézzük,hogy teljesített a lesajnált zöldike tegnap,nálam :
24 órás csap.összeg,a reggeli mérések alapján:

Szeged-Nyugat,külterület : 11.5 mm(hiv.hellmann).
Szeged-Újszeged: 11.4 mm(hiv.hellmann).

Nálam(Szeged-Kelet) automata : 11.7 mm.,zöldike 11.5 mm.


#18877
Mielõtt bele bonyolódnánk a milliméterek szõrszál hasogató értékeibe, én tartom magam a leolvasott értékekhez. Lehet hogy nem épp jó szögbõl fényképeztem,( makro+ kézben tartós).
Amúgy a halasi kolléga +2,0 mm.-rel többet mért,( 20 km.)
A zöldike tényleg egy mezei mérõ, de akkor is hasznos, ha netán egy szuper automata mérõ ledermedne egy belehulló levéltõl,bogártól. Az anyaga pedig elég kemény merev hõtágulású, plexi-müa. Vigyázni kell, ha tartós 6-24 órás fagy van, -3-5 fok alatt hajlamos elrepedni a jég feszítõ ereje miatt.
laza
#18876
Ennek a mondatnak fussál neki még egyszer.
Ha egyenesbe állítod a befelé dõlõ poharat a külsõ részén emelkedni fog a szint


"Ha az ablak felé van döntve, akkor valójában még az 1,3 mm-t sem biztos hogy eléri a szint." kacsint
#18875
Ha az ablak felé van döntve, akkor valójában még az 1,3 mm-t sem biztos hogy eléri a szint.
De ha már ennyire a pontosságon vitatkoztok, akkor figyelembe kellene vennetek a mûanyag hótágulását is. Nem tudom, hogy pontosan milyen anyagból van a zöldike. Csak a példa kedvéért: PVC hõtágulása 0,8 mm/1m/1°C. Ha ezt mondjuk a téli és a nyári hõmérséklet különbségre kiszámolod, mári nagyobb eltérés lesz a térfogat változás, illetve a felfogó felület változása miatt.
Zee-nek van igaza. A zöldike nem mûszer csak egy mezõgazdasági segédeszköz.
#18874
Pici csalás van benne, mert döntve van az ablak felé, hogy ne dõljön el. Régen legurult a kõre, és letört a talpa.

#18873
Lehet én látom rosszul, de én a Hellman-ról 1.5 mm olvasok le a képeid alapján. A második képeden látszik fõleg. A tapadó vízfelületet a henger falán olvasáskor nem vesszük figyelembe, csak a folyamatos víztükör kezdetét. De lehet, hogy csak én látom rosszul a képen
#18872
Ma elvoltam az észlelõbázis egyik helyén, a régi ház kertjében. olyan semilyen idõ volt tegnap, estefelé megint gyenge, függõleges szitáló esõ,egész éjjel.

A Garden-német féle zöldike adatai, két osztás van, bal a mm.,jobb az inch:
Link
Link
Ugyanakkor a Hellman mérõ;
Link
Link

Látszik az eltérés, 2,0 mm. és 1,7 mm. Ahogy írtam az alsó 5 mm. esetén látszik csak az eltérés.
Én a Hellman adatát teszem be az észlelési naplóba.
Kedvenc árokpartom, nem messze a háztól. Kb. 50 cm. a vízállás, az úttesthez képest is, már január óta.
Link




#18871
Mirõl beszélsz? zavarban


Ha egy mérõ folyamatosan a beosztása miatt 8 %-kal alul- vagy felülmér, akkor az éves szinten is marad 8 % alul- vagy felülmérés..
#18870
A helyi csapi térképeken is, vagy a met.hu-n is kerekített értékek vannak. Na bumm. Esetleg a havi összesített adatoknál már számított a tized is, lehet 1-5 mm. eltérés. És ez területileg 20-40 km. nagyon is kevés. Nemrég nálam lezúdult éjjel 15,3 mm. Kiskunhalason meg 5,5 mm.
Az idõjárás szeszélye? Az.
#18869
"Például a ma reggeli mérés; Zöldike 4,0 mm. Hellman 3,7 mm. na most ha kerekítjük, ott vagyunk a 4 mm.-nél. Bumm."

Csaknem 10 %.
Baromira nem bumm. szomoru
Ha mérünk, akkor lehetõleg minél pontosabban. Szerintem.
#18868
Érdekes dolgokat vetettél fel.
Talán a jövõ? nem is olyan soká megcsinálhatjuk a tuti pontos csapadék mérõt. Na ne már magyar szabadalom legyen. zivatar De azért mégis vidám
Saját elképzelésem; olyan felfogó mûszert kell alkotni, ami figyelembe veszi az esõ, lehulló csapadék, (hó) IRÁNYÁT is! Itt lenne egy megoldás, egy olyan billenõ felfogót, ami az aktuális szélirányt is érzékelné, és arra felé billentené a kalibrált beömlõ felületet. Magyarán, a felfogó abba az irányba billenne max. 30-45 fokba, amerrõl esik az esõ vagy a hó. Ebben az esetben pontosabb adatokat kapnánk az 1 m2.re leesõ csapadékról, ami ugye fix terület.
A felfogó "tölcsér" pedig adott környíláson keresztül lecsepegtetné a gyûjtõ edénybe, mint ahogy a Hellman-rendszer is mûködik.
Persze lehet ezt talán a zöldikére is kivitelezni, de ennél nagyon könnyünek kell lenni a mérõ hengernek, mert a felfogott mennyiségnek is van súlya, ami a kibillenést lassítaná több milliméter esetén.
A lényeg talán egy a felfogó tölcsér egy +O (kereszt+félgömb)alakú roppant könnyû gömbcsuklós alátámasztású kosárban lenne, de azt egy alsó lelógó (hódfarkos) szélzászló vezérelné az aktuális szélirányba.
Ha ez kivitelezhetõ lenne, akkor ezen mûszert is távolabb kellene felállítani 1-2 méter magasan, mint a hõmérséklet érzékelõket. laza
Na ez egy megálmodott dolog, bocsi ha nincs igazam, netán marhaság.
Ui: egy mostani zöldike mégis pontosabb lehet sok "tölcsért nagyobbító" megoldásnál. A 65 mm. vagy a 220 mm. zöldike-Hellman csak a mért tizedeken tér el, ami "amatõr" szinten elfogadható.
Például a ma reggeli mérés; Zöldike 4,0 mm. Hellman 3,7 mm. na most ha kerekítjük, ott vagyunk a 4 mm.-nél. Bumm. laza
#18867
Olvasgatom itt a bejegyzéseket, a kalibrációkat stb. Amatõr szinten nem érdemes a "zöldikét" hasonlítgatni másokhoz nem arra van kitalálva. Ami nagyon lényeges és ebben még véletlenül sem fog megfelelõ lenni a zöldike, hogy ugyanolyan alakú legyen, mint a OMSZ mérõk. Miért lényeges ez? Mert az esõ ritkán esik függõlegesen, hogy csak a felület számítson. Onnan kezdve, hogy van légmozgás, a mérõ eszköz geometriája számít, mindenfajta turbulens áramlás jelenik meg, és több vagy kevesebb csapadék jut a mérõbe, mint szélcsendben. Erre számos tanulmány készült. Tehát simán elõfordulhat, hogy egyik zápor esetén kevesebbet, egy másik esõ esetén többet mér a zöldike, mint egy mellette lévõ szabványosabb mérõ. Ugyanez vonatkozik az automata mérõkre is. Havazásnál pedig még durvább eltérések lehetnek.

Szóval szerintem statikusan érdemes a skálázást ellenõrizni, korrigálni ha nagyon pontatlan, de egyébként csak egy agrár célokra tökéletes tájékoztató eszköz, nem mûszer.

#18866
Misó; már régebbrõl írtam a zöldikérõl, lényeg hogy elég jól mér, a Hellmannal hasonlítva, ( ami 1 m.re van), 5 mm. alatt kicsit többet mér, 1-2 tizeddel. 5 mm. felett már azonosat mérek.

Valamit azért nem értek. A zöldike, és a Hellman beömlõ- felfogó körátmérõje és skálázás kalibrálva van,az 1 m2-re. Tehát ha fecskendõvel, hiteles pl. borászati mérõhengerrel beleöntesz, a skálázás nem jó értéket mutathat, mert az a leesett 1 m2 -re van belõve.
laza
#18865
Én egyáltalán nem tapasztaltam olyat,hogy felülmérne. A környékemen (tõlem mindössze 2 km-re légvonalban) van egy társadalmi észlelõ(nevezetesen,szeke ),aki hivatalos,szabvány hellmannal mér. Közel egyezõ csapadék adatokat szoktunk leolvasni,1-2 tized mm.eltéréssel(a zöldikérõl is le lehet olvasni hozzávetõlegesen a tizedeket).

Lehet kritizálni a zöldikét,de ha az ár-érték arányt nézzük,meglehetõsen jól teljesít...az automaták pontatlanabbak a csapadék mennyiségnél.

Zöldike és zöldike közt is van különbség,az enyém német garden típusú.

#18864
A héten olvastam el a bejegyzését, emiatt gondoltam, hogy én is szemügyre veszem a zöldikét. Sokan mérnek vele, így elõbb-utóbb egy precíz kalibrációs adatbázisra is szükség lesz. Ehhez tudni kellene, hogy ki gyártja (milyen prototípus), hiszen az övé kicsit nagyobb átmérõjû. Ha lesz idõm összeállítok majd egy korrekciós táblázatot, amellyel lehet majd korrigálni a mérést.

Amit az elõzõ hozzászólás legvégén írtam, orbitális marhaság, hiszen a másik skálával (inch) csak véletlen egybeesés lehet.
#18863
Köszönet a mérésekért.

Most aktuális "örökmozgó" társunk bejegyzése, melyet február 9-én írt:

"Nem,nem viccelek.
elõször a zöldikét mértem ki milliliterenként fecskendõvel ,ami élég macerás volt.
pontosnak mértem ezért bízok benne (máshoz nem volt lehetõségem)
Különben meg tizedekkel ha van is, amatõr szinten nem lõnek nyulat."

Lehet számolgatni, hogy éves szinten milyen eltérés adódik.
Mégis lõnek nyulat....? zavarban
#18862
A zöldikét (csapadékmérõ) elkezdtem bekalibrálni általam írt egyszerû php programmal, de abbahagytam, miután sejtésem beigazolódott. 5mm-ig jutottam. Aki gondolja folytathatja.
$radius=41.5; //in mm
$area = ($radius*$radius)*pi(); //terület mm2-ben
for($x=0; $x< =5;$x=$x+0.1)
{
$vol = ($area * $x) / 1000; //cm3
print $x."mm: ".$vol."cm3\n";
}

A program által kiírt cm3-eket raktam bele orvosi fecskendõvel a mérõbe, majd igencsak meglepõdtem az eredményen (fõszabály szerint hiába néztem az alsó meniszkuszt), ebbõl néhány kiragadott példa:
- 0,1mm: 0,1mm helyett 0,3mm-t olvastam le
- 1mm: 1mm helyett 1,2-t,
- 3mm: 3mm helyett 3,5-t,
- 5mm: 5mm helyett 5,8-t
Folyamatosan nõtt az eltérés a számított és a leolvasott érték között. 5mm-nél már 0,8mm volt az eltérés. Megjegyzés: kár, hogy nincs rajta a gyártó (amerikaira tippelek), mivel az inch értékek melletti vonalak pontosan megegyeztek (holott a mm értékeknek kellett volna annyinak lennie).
#18861
Kísérletezett már valaki SDR-rel, és 433 MHz-es jelek dekódolásával?

Utolsó észlelés

2025-05-11 23:11:28

Rákóczifalva

9.8 °C

na00

RH: 62 | P: 1015.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139595

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.