2025. július 21., hétfő

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#33669
havazas Holnap próbálok rola szedni néhány agat még gyokerezteto hormonom is van.
#33668
A lényeg, hogy a földje mindig nedves legyen és ne érje a nap. Nem tudom mi lesz az 1 hónapja ledugott dugványaimmal, mert tegnap reggelre egy troll rigó kitúrta õket a cserépbõl nevet
Kettõnek már voltak 2-3 mm-es gyökerei, most külön elültettem õket kisebb cserepekbe...

Most jöttem be a csigaszedésbõl, a mocskos spanyolcsigák a salátát a dáliákat és a petúniát kedvelik a leginkább
#33667
Ezt ki fogom próbálni, nekem egy nagy cserépben él már sok esztendeje, savanyú földbe. Maréknyi termést szokott hozni csak.
#33666
Tavaly vettem az egerági kertészetben, beültettem a nagy fenyõfám alá, ezért szépen fejlõdik. Az ültetés után letört róla egy vesszõ, azt - lesz-ami-lesz eldugtam cserépbe földbe és meggyökeresedett.
Az eredeti töveken már vannak kisáfonyák... nevet
Idén tovább próbálom szaporítani, remélem ezek is meggyökeresednek, most kifejezetten tõzeges fenyõháncsos földbe tettem õket.
#33665
Kb. tíz éves ciklusonként 2-3 évig(szezon) tart a gradációjuk, vagyis az idei tömegszaporodás a normális menet része. Ha jövõre, vagy két év múlva is ez lesz májusban, akkor gond van.
Ez a nekem néhol kissé késeinek és lassúnak tûnõ tölgyfakadás is a számlájukra írható vajon?(Rügykirágás)
Lymanthria?Elvileg tavaly összeomlott egy kezdõdõ országos gradációjuk a Bakonyban, Balaton-felvidéken. Van valami új bakteriális parazitájuk amit nagyon nem kedvelnek. Nem hiányoznak! Reméljük a fûrkészek is résen lesznek. kacsint

Nanó: Elvileg októberben rajzanak és szaporodnak. Bár az utóbbi években ez bõven novemberre, sõt december elejére is kitolódott. Sokat számít,hogy az õsz milyen. A rajzás utáni petelerakáskor kell a csapadék,a nedvesség, így a száraz, meleg õszt és a fagyos éjszakájú, hûvösebb nappalú,de száraz verziót sem kedvelik. De ez a párás,ködös, csapadékos, enyhe változat abszolút tökéletes. Hemzsegnek is a fénycsapdákban októberben, novemberben. Ld. annó Diósjenõn! nevet
Korábban az õsz eleji egy-két markánsabban fagyos éjszaka, vagy egy-egy korai téli öblítés alaposan takarított közöttük.
#33664
Nekem is van áfonyám, jó , hogy mondod.
#33663
Sajnos én jártam úgy, hogy földbe dugva fejlõdött, de gyökere nem volt. Ezért tértem át a vízben gyökereztetésre.
Futómuskátlit viszont sehogy se sikerült eddig.

Viszont áfonyát az már szaporítottam, sima félfás dugvánnyal földbe.
#33662
Lehet az enyém sem gyökeresedett meg ,nem akarom kihúzni, hogy megnézzem, de szépen fejlõdnek.
#33661
Földbe dugva nekem 30% gyökereesddett be...
#33660
Én eddig mindig az ablakba tettem dunsztosüvegbe, a melegen jól begyökeresedett
#33659
Földbe dugva nem számít a fény az egy más állapot. A víz és a fény együtt kell. Nekem két hétig volt Üvegben még sem gyökeresedett meg, aztán földbe dugtam és pár nap múlva virágozni kezdett.
#33658
Fény meg a víz, +6-10 fok a kamrában. Ok!
A fémedényt felejsd el. laza
#33657
Akkor azt nem értem, hogy a simán földbe ledugott tövek miért gyökereznek.. Én arra gondolok, hogy mivel az üveg az ablakban volt az edény meg a földön, az üvegben leévõ víz jobban melegedett, és ez segítette elõ a gyökeresedést.
#33656
Természetesen a fény is kell neki.
#33655
Igazából csak tippem van az ok(ok)ra, mely egyrészt az elmúlt gyatra telek végett következhet be, másrészt biológiai síkon igazából törvényszerû, sõt kötelezõ egyes években a gradáció.
Csak hát itt már a 3. szezonról beszélhetünk.

Nano: Igen, araszolókkal van teli az erdõ most (esznek azok mindent, amit érnek. Láttam mogyorón, kecskefûzön, magas kõrisen és még sok egyéb fafajon, csak hogy néhányat említsek). Ami a nagyobb baj, hogy néhány napja egyre nagyobb mennyiségben látom a gyapjaspillét.
Na, majd ha figyelhetjük már a petecsomókat is a cserek és a tölgyek törzsén, akkor jön az igazi nemulass...
#33654
Az rág bizony. Én nem vagyok nagy szakértõ, de szerintem legnagyobb tömegben a kis téliaraszolót láttam (Operopthera brumata). Vagy ha elpusztult, akkor esetleg tölgyiloncát (Totrix viridana). Annyi volt belõlük az erdészeti utakon, hogy a rezes futrinkák nem gyõztek velük szaladgálni hideg
#33653
Én a Vértesben és a Bakonyban láttam fõleg a gyertyánokon (de a som, meg talán a kecskerágó is) igen jelentõs levélrágást. Valami van, az biztos. Meg tele lettem hernyóval, egy feszt ereszkedtek a magasból. Az mi lehet? Az rág?
#33652
Kihasználva a kedvezõ idõjárást eltettem földbe pár meggyökeresedett muskátlit.

Valakinek van valami ötlete erre a jelenségre: egyszerre eltettem egy csomó muskátlihajtást dunsztosüvegbe és egy fémedénybe: a dunsztosban a tövek szinte mindegyike már kigyökeresedett, a fémedényben még egyik sem. Lehet köze hozzá, hogy az üvegben fény éri a víz alatti részeket is?
#33651
Laci, Milán! Mi ez a sok lombkárosító Jenõ környékén?! (Vagyis nagyjából láttam, hogy valamiféle téliaraszoló) Gyakorlatilag egy ép tölgy levél nincs az egész környéken. De kapja az ívet a többi faj is. Ez mindig így volt, csak a dendromániám növekedésével vettem csak észre, vagy ez a tömeges megjelenés új még itt is?
#33650
Kiváló fotó a fekete gólyáról, gyönyörû, fantasztikus, egyszerû, de dekoratív kedvencem.
Gratulálok!
#33649
Áthelyezve innen: Kérdések és válaszok (#18408 - 2015-05-20 12:02:22)

Az országos áztató esõhöz (mondjátok ha nem jól tudom) nem csak kihullható csapadék és megfelelõ légkörzés, hanem megfelelõ mennyiségû kicsapódási részecske (precipitation core)is szükséges. ilyeneket szolgáltatnak a levegõben jelenlévõ mikro-részecskék, pl. spórák és baktériumok (jókat hallottam pl. a Pseudomonas syringae-ról)és a kénciklus révén följutó kénvegyületek.
Szeretném emlékezetetekbe idézni a dimetil-szulfoxid ciklus tevékenységét: a dimetil-szulfid (DMS) gáz sokban felelõs a helyi felhõképzõdésért, mert miután a szmog oxidáló vegyületeivel kölcsönhatásba lépett,közvetlen precipitation core - képzésre alkalmas. ezt a gázt algák termelik, tengerparti, illetve szikes, illetve édesvizekben; Halophyceae, és Chlorophyceae rendbéliek. ilyenekbõl ha jó a Medárd, minálunk is minden pocsolyában van. Ez a beérkezõ csapadék forgatásához is hozzájárulhat (- "és délután ha a felhõ meghízott, leesik...")- a többi csapadékos idõt fenntartó tényezõk mellett.
Ha a tengervízben sok szennyezõ anyag van (olajfoltok, gyógyszer, fertõtlenítõszer és vegyszer maradékok) akkor a tenger diverzitása károsodik, akkor az algák életkörülményei romlanak.
Ez azt jelenti, hogy az ökológiai szolgáltatás is romlani fog.
Szerintem a "felhõ van, esõ nincs, kosár jég esett, az is nagyszemû volt" jelenségekhez az algák kevesbedése, az élõ vizek vegyi terhelése is hozzájárul.
Én tehát Ü.D. tanácsaihoz szeretném hozzá tenni - és jó lenne, ha szívére venné mindenki:
-ne öntsük a lejárt gyógyszert a csatornába (meg a trágyát ki a földre, ha nem érett, pláne ha kezelt állományból származik...)
- minél kevesebb ún. fertõtlenítõ szappant használjunk (aki akarja, másutt megbeszélhetjük...)
- vigyük a használt sütõolajat a gyûjtõpontokra.
- támogassuk a zöld energiát, hogy ne kelljen fúrkálni a tengert... Békében, jó mérnökökkel, jól megy, sok is van alatta, de muszáj mind elõbányászni?

-és mindezt azért, hogy legyen egészséges ökológiai környezet, legyen precipitation core, és legyenek alacsonyan járó, árnyékot adó, áztató esõt hozó lusta felhõink, országosan...

Ahogy most a környéken (Eurázsia, Atlanti óceán) körülnézek, erre kisebb most minálunk az esély, mint 50 éve volt... olajkatasztrófák persze régen is voltak, nézne valaki egy idõsort?
Mostanában holnapután lesz a jó esõ, nyáron a jövõ héten lesz, ha sokat lõnek a szomszédban, talán a fél országra szóló összeáramlás is lehet, de országos... reméljük õsszel. Kívánom, hogy ne legyen igazam... szegyenlos zavarban
#33648
Sok ev utan a mult heten en is hallottam otthon a banka hangjat. nevet

Az egyik horgaszhelyemen meg szinte minden masodik alkalommal latok fekete golyat. Ez azert is erdekes, mert ez a horgaszhelyem van legkozelebb a varoshoz, de a telepuleseket allitolag Feketéék messze elkerulik. Noha lehet, hogy ez csak a feszkelesre vonatkozik.
#33647
Szarvas: Felénk a jégmadárból nincs hiány. Tegnap találkoztam egy búbos bankával is.
#33646
Tegnap oltári kelepelésre lettem figyelmes, a ház felett 3 gólya produkálta magát. Most elõször látok hozzám ilyen közel gólyákat. nevet
#33645
fekete gólya: Link
és amibõl nincs hiány a hegyen; gyurgyalag: Link Link Link Link
#33644
nevet
#33643
Idén eddig egyetlen nyavalyás gyapjas tintagombát találtam. Igaz, ilyenkor tavasszal még nem is keresem a gombát. Tény, hogy elõjöhet ez-az áprilisban, májusban,de errefelé nem gyakoriak a tavaszi gombák.
A medárdi esõk idején (ha lesznek) már érdemes lesz portyázni pl. a Bakony-vidéken.
#33642
Ha hiszed, ha nem, nem tudom. Ennyi kép készült, a gombákat megették anyósomék( még élnek, este beszéltem velük), több nincs. De ha megerõltetem az agyam akkor azt mondom, hogy nem volt gallérjuk.
#33641
Nem látom a fotón jól, de volt a gombának gallérja? -vagy a lemezek alatt kopasz volt a tönk?
#33640
A tavalyi vargánya, egyéb erdei gomba, lilatönkû pereszke mirelitbõl gazdálkodok, a rókagomba természetesen már rég elfogyott. Van még 15 liternyi szárított vargányám, darálatlanul, de jól megtömködve az üvegek. Ez két - három szezont is kiad még... laza Érdemes bespajzolni a szárítmányból, utoljára 2010 - ben tudtam hasonló jelentõs szárítmány mennyiséget szedni, épphogy kitartott a közbeesõ évek kevesebb mennyisége mellett. A tavalyi pazar év volt, de ritka a a teljesen gombaszegény év. Szinte minden évben akad egy - egy rövid nyári gombás idõszak az erdõn, azt kell elcsípni, gyakran le is cseng néhány nap alatt. De ott van még utána a késõ õsz... laza
#33639
Én azt a területet ahol elõjöttek a fû miatt locsoltam többször is, valszeg e miatt jelentek most meg.
#33638
Tegnap találtam egy kevés májusi pereszkét, ez volt az év elsõ jelentõs (negyed szatyornyi...) fogása. Kucsmagomba a "tuti helyeimen" sem volt, így az idén valószínû már kimaradt :/
#33637

Csak nehogy valami gomba becsmérlésnek tûnjön: Tolnám az orcámba én is ha volna... Tövisalját. Nagy élmény a friss gomba tavasszal... De nincs, pedig van vagy két telep a szilvafáim alatt, az idén nem mutatkozott a termõtest had, nem tévedek nagyot ha azt mondom már nem is fog.
#33636
Akkor jó volt a nemzetség tippem, ugyanis a tovisalja is a döggombak családjába tartozik. laza értékét igazán a koraisaga adja, megítélés, vagy inkább szándék kérdése hogy alkalmas e anyósgombanak.
#33635
Na, összeszedtem a gombákat, elvittem a gombavizsgálóba. A szaki ránézett és megkérdezte, hogy szilva fa vagy alma fa alatt szedtem-e. Mondtam , hogy szilva, erre mosolyogva közölte, hogy jó étvágyat a TÖVISALJA gombámhoz. Én nem szeretem, de az anyósoméknak odaadom laza Amúgy 2 kilót szedtem össze.
#33634
Körbenéztem a 2. kép gombáinak peremét: Nekem úgy tûnik, a perem néhány sérülésnél (?) kilátszik a rózsaszín/barna lemez, de lehet az valami kosz is. A felbontás nem elég a bizonyossághoz. Szerintem ez is csiperke. Mezei csiperke? A tarlóõzláb szerintem kizárható, az nem nõ ilyen tömegben egy helyen.
#33633
Az 1. és a 3. képnél inkább egy nyomorék sziki csiperkére tippelnék, annak a kalapja lehet ilyen táblásan, mélyen berepedezett. Ezt erõsíti a sérülésen elszínezõdött tönk is. A 2. kép szerintem is más faj.
#33632
A kép alapján is biztosan állíthatom, hogy nem õzlábgalóca.(Habitus, rózsaszínû lemez egyértelmûen kizárja...stb) Volt szerencsém hozzá, helyenként elég nagy számban fellelhetõ a környékünk rétjein legelõin. Csiperkére gondolok én is a fiatalon rózsaszínû lemezek okán, repedezõ kalap.... Az sem biztos hogy egyfajta gomba van a képeken, az utolsó kép lehet valamelyik döggomba, de akár májusi pereszke is. Nem elég ennyi infó, és még csak szakértõ sem vagyok. kacsint
Napi szintû portyázás , volt némi esõ mostanában, és párásság is, hátha beindulna már a szegfûgomba. Egyébre gondolni sem merek ebben a szárazságban. A talaj nedvességet leszámítva adott lenne a feltétel lassan a vargánya májusi hullámára, és a rókagombára. De általában a talaj nedvességtartalmán bukjuk a dolgot.. laza
#33631
Ilyen minõségû fotók és ennyire megviselt gombák alapján nehéz határozni, elsõ ránézésre nekem a védett õzlábgalóca (Amanita vittadinii) példányainak tûntek, felétek elõfordul.
#33630
Az 1. képen a lemezt rózsaszínnek látom. Ha a lemez tényleg fehér és nem halvány rózsaszín, lehet valamilyen tarlóõzláb. Ha a lemez szürkésfehérbõl rózsaszínen keresztül változik az öregedés alatt sötétbarnáig, az erdõszéli csiperkék csoportjába tartozhat. Az erdõszéliek enyhén ánizsillatúak, a kalapbõrük sárgul, a húsukra nem jellemzõ.

A sárguló csiperke (és rokonai) húsa a tönk tövén elvágva szinte azonnal sárgul (kivéve, ha elöregedett), valamint a gomba "gyógyszertár szagú".

Legközelebb alulnézetbõl és kettévágva is fényképezzétek a gombákat! Úgy megmutatod az esetleges teljes, vagy részleges burkot, a termõréteget, annak jellemzõit, kapcsolatát a tönkkel, színét, stb.
#33629
fehér a lemez, kipróbálom a mikrót.
#33628
Szép csiperkének látszó tárgyak, milyen a lemezek színe? tipp: a sárguló-gyanús csiperkét dobozba zárva, 15 mp-re mikróba kell tenni. ha az "ártalmas" csoportba tartozik a hazai kb. 80 csiperkébõl, kivéve és kinyitva máris megmutatja förtelmes szagát... (ne felejtsd el a dobozt... a mikró sokáig õrzi a szagot...)
#33627
Az elmúlt idõszakban alig esett. Ehhez képest a kertünkben:
Link
Link
Link
Szakértõk??
#33626
Ma voltam tekerni Esztáz-kõnek, megindult a völgy felõl egy kis szellõ mindjárt átjárta a virág illata a völgyet. nevet
#33625
Én a legnagyobb számban a Lusta-völgy aljában találkoztam eddig velük. Legalábbis a környezetemben. Jó lenne lefotózni, de bringával messze van, de lehet idén megpróbálom összehozni a fotót csak csípjem el a virágzást. Mondjuk Mályinka sincs olyan hû de messze. Lehet megkeresem azt a helyet is. nevet
#33624
A Dédes alatti Vár-völgyben, Mályinka felé, gyakorlatilag szõnyegszerûen borítja be a a szurdokvölgy völgyoldalait az erdei holdviola.Lépni sem lehetett a fogazott szélû, szívalakú Lunaria levelek tengerében. nevet
A Mátrában a Legyendi-Galya alatt láttam csak ilyen egybefüggõ állományt, de ilyen nagy tõszám ott sem volt. Brutális lesz egy-két hét múlva virágzáskor a lila virágtenger, bár néhány korai példány már most belefogott a szirombontásba. nevet
#33623
A holdviolának kifejezetten szeretem az illatát. Az odvas keltikének olykor nem is annyira jó, a büdös õzlábgombára hasonlító, kissé szúrós szaga van (szerintem, amikor már a virágzás végefelé jár). A legjobb illatok, amik tetszenek: lonc, alma, rózsa, levendula, stb..
#33622
Még itt is vannak szép számmal odvas keltikék bizonyos völgyekben, nevet de lassan jönnek a holdviolák is. Azoknak is jó illata van. Fõleg ha tömegesen jelentkeznek a völgyekben.
#33621
Tegnap éjjel hallottam az idén elõször fülemülét. Már csak a béka-nász és a 18 fokos éjszaka hiányzik a tökéletes tavaszi érzéshez nevet

Meg egy hideg sör laza
#33620
Múlt héten nekem is sikerült jó pár db hegyes kucsmagombát látnom a Haraszt-hegy alatti völgyben. Egyszerûen nem volt szívem leszedni õket, olyan szépek és "életerõsek" voltak. A kisebbik lányom nagyon el akarta vinni, de aztán megértette, hogy ezt a párat most hagyjuk inkább békén.

Egyébként az ilyenkor szokásos aszpektus képviselõ megtalálhatóak voltak természetesen, kivéve az odvas keltike, míg a Velencei hg.-ben még tömeges volt, olyannyira, hogy az autóban is lehetett érezni az illatot.

Utolsó észlelés

2025-07-21 17:57:39

Budapest IV. - Káposztásmegyer

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143249

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.