2025. július 21., hétfő

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#33769
Majd kilövik. zavarban
#33768
Nocsak-nocsak! Farkaskölykök a Bükkben! Link
#33767
Ez teljesen normális dolog, nem kell ezen fennakadni, ilyen régen is volt!
Az ország klímája változatos, egyszer ilyen, egyszer olyan, ez teljesen megszokott dolog!
1769-ben is volt ilyen!
Meg 842-ben is!
duhos duhos duhos
#33766
És egy kis illusztráció a koronaszáradásról. Igaz nem Börzsöny, hanem Zempléni-hegység,
pontosabban a Szalánci-hegység déli nyúlványa, Füzér felett, a Nagy-Milic csoport délkeleti hegytagjai, a Kövecses-hegy, Szõlõ-hegy területe.
A tetõ magasságok tszf. 600-650 m körül.
Ez nem szórványos, hanem már állományszintû lépték. Súlyos aszálykár.
Jól látszik a cserest, tölgyest ért koronaszáradás
Link
Közelrõl:
Link
Kényszerszáradt levélszõnyeg, ropogósra aszalva, fiatal bükkös alatt, kb. 750 méteren.
Link
Megpörkölõdve..
Link
A 25-30 éves fiatal bükkösben szinte nem maradt fenn lombozat augusztus végére.
Link
És mindez hazánk legészakibb területén,szubkárpáti klímavonásokkal, bükkös klimaövben, az 5.8-6.0 C fokos évi középhõmérsékletû, 800 mm feletti éves csapadékú, középhegységi Milic csoportban.
A Tokaji-hegyvidéken még súlyosabb volt a helyzet, pl. Tolcsva, Erdõbénye környékén.
#33765
Szintén "Börzsöny" zenész? kacsint
Jancsi-hegy, Hajzer-nyerges..a Nyugati-gerinc is pazar hely..régen üldögéltem a Holló-kõ sziklataréján, láblógatva a kaldera felett..
Sajnos aszalódott minden idén nem csak a som, kökény, galagonya, csipke...a tölgyesekben, cseresekben, fõleg a kitettebb, sekélyebb termõtalajú délkeleti, déli hegyoldalakon, gerinceken már augusztusban barnult, sárgult az erdõ a légköri aszály okozta koronaszáradásoktól.. szomoru ...a sárgára aszalódott rétek, mezõk újra éledtek és zöldben pompáznak, de a hatalamas decemberi jégkárok után nagyon nem hiányzott a börzsönyi erdõknek ez a nyári hõkatlan, fõleg nem a ledõlt erdõrészekben az árnyalás nélkül maradt újulatnak... zavarban..
#33764
Horgásztam!
Túlparton egy vidra bukdácsolt a sás és a part között a sekély vízben, egyszer sem láttam egészben, mindig vagy a feje, farka vagy a háta lógott csak ki a vízbõl.
Pont akkor fogtam egy sügeret, amikor szembe ért velem a túlparton, átdobtam neki.
A sügér a vidra felett landolt a meredek parton, és ahogy földet ért, a vidra kivágódott a partszélbõl és elkapta, majd a sás között elkezdte enni, hallottam ahogy rágja.
Aztán kidugta a fejét a sásból, szájában a sügérrel, nézelõdött egyet, majd lemerült a vízbe és átúszott az innensõ partra, mellettem a sásban 3-4 méterrel elkezdte enni a sügeret.
Megette, majd elúszott!
Ha lett volna kamera nálam...
Minden esetre megetettem egy vidrát.
#33763
Hollókõ szikláit élénk szél hûsítette vasárnap délután, Kövirózsás és Hollókõ között a Kaldera falán ezernyi édesgyökerû páfrány. Kövirózsát csak egyetlen-egyet fotózott a túracsapat... Vár-bércen is, és a másik várromon közbül, élnek a páfrányok. Gomba nem volt, a som fennaszalódott, csúszott a poros görgeteg, de mégis... annyira nincs azért száraz idõ.
#33762
Körtealakú pöfeteg (Lycoperdon pyriforme). Kifejezetten faanyagon élõ pöfetegfaj, ha mégis a talajon találod, akkor is van a közelben fatuskó, amihez kötõdik fonalaival. Azt mondják, nem ehetõ, mert a bimbóssal ellentétben szívós a burka.
#33761
En gyakran szedek varganyat olyan suru es sotet bukk cserjesben, hogy a foldon kuszva tudok csak bemenni.
A luccfenyvesek varganyairol nem is szolva.
#33760
Link
Öblös hangú öreg bika zengett a Cigányvár oldalában, ahogy az alkony csendesen belopózott a Kemence- völgybe.Érces hangja messze szállt az erdõk, rétek felett. Néhány bátortalan fiatal bika válaszolgatott a mély basszusú kihívásra. Az esteledõ sötétségben õszi kikericsek csukták be fázós szirmaikat a Verebes-kaszálón, miközben lecsapódó hideg harmat vonta be a rét fûszálait.Szellõ se rezdült, csak az erdõk királyai hirdették heves szerelmüket.Õsz van a hegyekben, az erdõkben...
#33759
A fene tudja, miért van ez. Tény, hogy több évtizedes gombász "pályafutásom" során mindig azt tapasztaltam, hogy a jelentõsebb (ehetõ) gombák mindig erdõszélen, utak mentén nõnek. Mély erdõben, távol az ösvényektõl általában kevés a gomba.
A gombavilág egyébként ennyi év után is tud meglepetést okozni az embernek. Tegnap a Bakonyban, Fenyõfõ környékén túráztunk. Nem kifejezetten gombászás volt a cél, de már az elsõ néhány száz méter után tapasztaltam, hogy a vártnál jobb a "gombahelyzet" Az utóbbi 2 nagy esõzés következtében elég sok gomba termett ezen a vidéken.
Amin nagyon elcsodálkoztam: völgyfenéken, vegyes szurdokerdõben egy elhalt, földön heverõ nyírfa törzsön lepketaplók mellett két pöfeteget találtam! Egyértelmûen a faanyagból nõttek ki, kerekdedek, kb. füge nagyságúak, fehéres-vajsárgás színûek voltak. Felszínük sima, szarvasbõr tapintatú. Belsejük hófehér, nem színváltó. Kellemes gombaillatuk volt. Faanyagon termõ pöfetegrõl életemben még nem hallottam, nem olvastam. Van fogalma valakinek arról, mi lehet ez az érdekes gomba?
#33758
ismerõs történet, a vargánya szereti az erdõszéli megjelenést, és hajlamos a fricskákra is.... laza Pár nap alatt lefutott felénk , aki elcsípte az - a jó helyeken - szedhetett eleget.
#33757
Mennyi az esélye annak, hogy besétálok az erdõbe, 5 lépés után találok egy gyönyörû vargányát, megörülök hogy szedek egy vödörrel, majd utána több hektáron nem találtam egyet sem Link Link Link laza
#33756
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#288661 - 2015-09-10 09:45:12)

Gondolom a párbeszédbe bekapcsolódva: fül nélküli nyúl.
Szépen eseget, jó hûs lesz ma errefelé.
#33755
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#288660 - 2015-09-10 09:37:02)

Ezmiez?
#33754
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#288650 - 2015-09-09 22:40:46)

Link
#33753
Hoppá!!!
#33752
Kukac elvétve, csigarágott viszont bõven, de ez a kisebbik rossz. laza Még kést is elfelejtettem vinni, még jó hogy száraz a talaj, így a helyszíni törölgetéssel tisztán lehetett tartani a szedést. A tegnapi: Link
#33751
Képrejtvény kacsint Link
Az egyik fiam fotózta az erkélyasztalán. Szerintem "madárlátta" (kettécsípett) szentjánosbogár lárva torzója hátán fekve, a háti tüskéibõl gondolom :-)
#33750
Na ez jó hír! Úgy látszik a micéliumszövet nedves talajban van azért.

És jó, hogy most mentél, mert még nem kukacosak, igaz?
#33749
Szépen beindult a Bükk, napok óta járok, már komoly tartalék van vargányából. Ami érdekes, hogy alig van más gombafaj, és ennél is érdekesebb, hogy mennyire száraz a talaj, és mennyire nem érdekli most ez a vargányát. Bezzeg máskor a kedvezõbb talajnedvesség viszonyok mellett is csak a szenvedés megy. Szerencsére jó nagyot tévedtem! Igazán komoly vargánya hullám alakult ki! A gyertyánosok még mindig kompakt jó minõséget adnak, a tölgyesek azért már mintha a végét járnák. (Hogy mit hoz a hétvégi komoly esõ? Nekem az a tippem, hogy több vargányát egyelõre nem, ez a hullám lefut, és mosolyszünet. nevet Majd jönnek a bizbasz gombák, amik eddig nem jöttek elõ.) Egyébként a nagy esõk utáni kb. 10 nap most is szépen teljesült, szinte varázsütésre akkor indult a termõtest képzés.A tévedésem abban rejlett, hogy azt gondoltam túlzottan kiszáradt a talaj, mire elõjönne a gomba. Szerencsére a saját elméleteimnek sem ülök fel, mentem amikor eljött az idõ, és sikerült is még az elejétõl elcsípni a terméshullámot. kacsint
#33748

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Agrometeorológia (#8053)
#33747
Egy hete még gombát sem találtam a bükkben.Ma este kiszaladtam,és egy óra alatt kb 5 kg vargányát,és némi nyári laskagombát találtam.Hihetetlen,reggel megyek is vissza.... nevet
#33745
Most olvastam egy, az áll-tudományos-burvár lapon hogy megállt a Harlekin katicák inváziója.
Az ok ; a túl meleg. Állítólag 25 fok átl. hõmérséklet felett befulladnak a peték, és a nõstények is sokkal kevesebb petét raknak le.( 350>>80)
Viszont a hazai õshonos katik ezt elbírják, mert nem a felsõ lombozati növényeken laknak, hanem lentebb a cserjés bozótosban. nevet

Nolinak ez jó hír !! Meg mindenkinek. Állítólag az Ázsiai klímához szokott harlekin itt nem fog szeretni.
Más kérdés majd az óriás darazsak elszaporodása. Bulvár fotón vannak fél tenyérnyi 6-8 cm.es
predátorok is.
#33744
A tavaszi gomba kimaradt térségemben, száraz volt a tavasz.Májusban volt némi vargánya a csapadéknak köszönhetõen, majd újra száraz , szokatlanul meleg idõszak, a talajnedvesség mélyebb rétegekben is igen száraz lett. Ezek után nem is csodálkozhatok, ha 100 mm körüli esõ eltûnt mint a kánfor, a mélyebb rétegek elrántották, véleményem szerint is. Nem gondoltam volna az esõs napokban , hogy ennyi esõ nem hoz vargányát. Hiába, a természet a racionalitásokat röhögve figurázza ki, talán ezért kedvelem az ehhez köthetõ dolgokat nagyon. kacsint
#33743
Eddig ez az év talán leginkább március-áprilisban volt jó gombaügyileg az én tapasztalatom szerint. A Vértesben több helyen is láttam akkor kucsmagombát, de azóta csak elvétve egy-egy vargányát (Szlovéniában ....), meg csiperkét (a kertünkben, amit locsoltam...).

Igen, ezeknek a heves esõknek a nagy része le/elfolyt, meg a száraz talaj a "mélybe szívta" sajnos.
#33742
Nem valószínû sajnos komoly vargánya hullám a Bükk térségében ezután a rengeteg esõ után - sem.. zavarban Iszonyatos csapadék hiányt éppen csak mérsékelte a csapadékos idõszak, mostanra meglehetõsen száraz az erdõ, nem igazán szokott ilyen talaj nedvesség viszonyok mellett említésre méltó vargánya kijönni, ráadásul újra jön a száraz meleg idõszak . A szokásos augusztus végi óriáspöfi, némi õzláb van, már akit érdekel... Van még sansz október vége tájáig , tavaly október 20.-a körül bronzos vargányát, császárgalócát szedtem (pontosabban az utóbbit csak találtam). Az ízletes vargánya még késõbb is kijön, de az sajnos a mi térségünkben meglehetõsen ritka. Hihetetlenül gombaszegény egy év ez.
#33741
Hosszú száraz idõszak után minimum 12-14 nap szerintem a vargánya. Van, hogy 16-17 is. Aztán persze minden egyes darab mellé mérõt kéne állítani... Jó lesz nekem holnap a szegfû egyelõre, aztán hajrá. Kéne még esõ, nem egyben kell 100csillió milliméter.
#33740
Vargánya -ha kijön- nagy esõ után 8-10 napra lehet. Én is nagyon várom...
#33739
Már arra sem emlékszem, mikor szedtem utoljára vargányát.
A tavalyi 97 kiló után idén eddig a darabkákat számoltuk. Remélem a jövõ héten lesz végre pár kg.
#33738
Köszi! Ezeket sajnos (még) nem ismerem, maximum a kékeshátú galambot, tavaly volt belõle sok!
Ez a hétvége már bukta (esik most is), jövõ hétvégén sem leszünk Miskolcon, talán 2 hét múlva még lehet valami...
#33737
Galambgomba és kesere talán már most lesz. A vargánya ötcentis lehet, az érdesnyelû szintén. Jó vadászatot! (a kesere akkor jó, ha zöldes árnyalata van és a lemez nagyon sûrû. A kalapját juhtúróval megtölteni, szalonna szelet a tetejére, forró sütõbe tenni amíg összegöndörödik.) (Kesere itt Budapesten alig néhány helyen terem, használjátok ki...)
#33736
Mályva virág esõben:
Link
#33735
Hali! Szerintetek a hét eleji esõzések után milyen hamar lesz érdemes gomba után nézni? Már ahol sok esett.
Most hétvégén lehet már valami eredménye, vagy még korai?
Köszi.
#33734
De jó!!! Milyen aranyos. Inkább más fele ment. Lehet érezte a kamerán az ember szagot?
#33733
Elõtted nem sokkal én is jártam ott, de még a képeket nem volt érkezésem rendezgetni. nevet Nem vot egyszerû fotózni a kerítések/üvegek miatt.
macskák: Link Link Link Link
#33732
Farkas az Aggteleki Nemzeti Parkban: Link
#33731
Videók a nyíregyházi állatkertbõl;
Cápa medence:
Link
Énekes madarak:
Link
Indonéz ház, vízesés:
Link
vidám
#33730
Flamingók:
Link
Csíkos szarvasok;
Link
#33729
Sajnos odáig nem jutottunk el. A nyíregyházi állatkertben voltunk, jó messze Majsától, olyan 320 km.-re. 5 óra buszozás, de nem fáradtunk el, annál inkább a 11-17 óráig tartó fantasztikus látványoktól. Nem is jutottunk el egy nap minden helyre, mert ez egy több hektáros állat és növénykert!

Kezdõdjék tehát egy kis kiválogatott bemutató:

Bejárat után balra a fóka-bemutató medence, nem pár méteres, arányok látszanak, az üvegtükrözõdést leszámítva;
Link
Fóka a víz alatt, fantasztikus testtartás;
Link
Fóka szárazon;
Link
Zsiráfok, csak úgy, focipálya területen;
Link
Zergék? ;
Link
Csíkos szarvasok;
Link
Flamingók;
Link

Tókert az Ázsia ház elõtt;
Link
Flamingók ellenségei;
Link
Nyugisabb hely, leguán elterülve. Bazi nagy meleg van, de a farkamnak jól esik egy kis mûfény meleg;
Link

A fõ látványosság itt kezdõdik;
Link

Indonéz ház részlet;
Link
Látványbarlang, ívelt 3D akváriumok egy részlete;
Link
Cápa közelrõl;
Link
Hangos vízesés, kb: 6 m x 1 m.es igazi 100%-os párával.
Link

Na ez egy kis részlet, majd ha sikerül, pár amateur videót is felteszek.
laza laza nevet
#33728
Mármint a botanikus kertbe? kacsint
#33727
Holnap, vasárnap indulok Nyíregyházára, a Vadasparkba. Buszos kirándulás lesz, lehet hogy az arborétumba is eljutok. Fényképezõ töltõn.
Üdvözletem; Hari! nevet

vidám
#33726
Tegnap este irdatlan tücsök ciripelés volt, nem messze a központól, kertes házak irányában.
Köszönhetõ ez talán az emelkedõ Rh.60%- nak? Amúgy estefelé meg sok fecske hasította a levegõt, sok pille-légy miatt. nevet
#33725
Na nem is tudtam, hogy ilyen szerencsés flótás voltam: évekkel ezelõtt a Mátrában, a Szurdokpüspöki feletti Nagy-Koncsúr gerincén másodpercekig farkasszemet néztem egy vadmacsekkal. Szóval akkor az elég extra dolog volt...
#33724
Istenem, mikor a retkes életben fogunk odajutni, hogy ezeket végleg el lehessen távolítani erdõinkbõl? Természetesen nem a hiúzokra gondoltam, hanem a motorosokra. Minden alkalommal felmegy bennem a pumpa, ha találkozom velük. Egyszer leolvasták a számról a káromkodást; kis híja volt, hogy nem hagytak helyben... Persze még nekik áll feljebb.
#33723
Sima túrázás,hegy- és erdõjárás közben kivételes mázli kell,hogy összefuss olyan zavarásra érzékeny, óvatos ragadozóval, mint a hiúz. Ez még a specializálódott kutatóknak is ünnepnap. nevet amellett,hogy pl. 40-50.000 ha-on él egy-kettõ. A 22 év Börzsöny járás alatt talán(!) egyszer láttam a Disznós-gerincen, sûrû ködben az átfutó kontúrját. De szinte csak káprázat volt.Mondjuk vadmacskát is idén láttam egy az egyben, teljes valójában elõször. nevet
2007-ben belefuttottam egy jellegzetesen elcsapott gerincû muflonkosba és annak közelében egy erdész kollégám nyomot fotózott egy horhos felett átívelõ kidõlt havas bükktörzsön. (A kutya pl. simán átmegy a horhoson, a hiúz tipikusan hidat használ. Macska.. vidám )
Myloh-Milán is találkozott már a nyomával egy szénabála tetejérõl lesbõl leütött õz teteme kapcsán.
A mátrai disznód - bár nem tudom melyik turistaösvény mellett volt és mekkora állat volt - kevésé hiszem,hogy hiúz lenne. A disznók nem igazán az õ mûfaja,talán a magányos,kondából kivert vagy elkóborolt süldõk kivételével. Az õz comb színhúst jobban kedveli. nevet
A farkas-sakál páros közül az utóbbi messzire kerüli a farkas által bejárt életteret, mert a farkas szisztematikusan kiirtja a konkurenciát.Amellett a sakál bár nagyobb a rókánál ritkán akaszt tengelyt vaddisznóval (ha csak nem beteg, legyengült stb.)És amíg kellõ mennyiségû apró rágcsáló rohangál az avarban inkább egerészik.Heves megyében inkább délen, a Hevesi-sík vidékén fordul elõ, bár húzódik észak felé. De még nem járnak falkában sakálék, fõleg nem mondjuk a Mátra magasabb régióiban. Eléggé generalista az élõhelyigényben, így elõbb-utóbb ott is fel fog tûnni, ha nem fut bele a terjeszkedõ farkas areájába.
Szóval a disznó sok minden mástól is feldobhatta a csülkeit, utána pedig a takarítók (holló, róka stb) elvégzik amit kell...
#33722
Százsoros beszámoló... laza
Akkor kivételesen rövidebb leszek kacsint.
A nagy medve lázban a börzsönyi hazai hiúzunk már kevésbé unikális téma.Kivéve ha a szokásos éves 1% pörgésben újra és újra elõ kell húzni "az adjatok mert kipusztul" címû parasztvakító kampányszövegeket. Igaz,hogy a folyamat éppen ellentétes, de sebaj. Errõl Pesten gõzük sincs.
Konkrét infóm nincs a jelenlegi megfigyelésekrõl, a legutóbbiak szerint békében el van a hegyvidéken.Egy vagy két példánynál nincs több és az sem biztos,hogy tartósan betelepült. Szerintem adott körülmények között használja a Selmeci-hegység felé az ökofolyosót is. A kameracsapdák üzemelésérõl sincs konkrét infóm, elvileg mennek, ha még bírják a gyûrõdést. Selmeci Kovács Ádámtól, vagy Darányi Lacitól legközelebb majd rákérdezek a témára.A mozgási útvonalait a hatalmas dõlések és a törések biztosan átrajzolták, fõleg a Magas-Börzsönyben. A nagy területeken derékig érõ sûrû gallyszõnyegben még a muflonok is elakadnak...
A hiúzokkal ellentétben a crossmotorosok és a quadosok viszont bõszen dúlják a területet, csak úgy zeng az erdõ hétvégén a falkáiktól. hány
#33721
Igen vidám kacsint
#33720
Aaaz komoly, remélem nem viccelsz nevet (hahaha) nyelvnyujtas Nekem sosem volt még szerencsém vadon élõ hiúzzal találkoznom, pedig voltam már "durvább" helyeken (Erdély, illetve Szlovák Paradicsom) szomoru Ellenben a Mátrában 2 hete láttam egy elpusztult vaddisznó tetemét a turistaösvény mellett, melynek oldaláról lerágták a húst, de még nem volt igazán büdös körülötte a levegõ, így a tetem viszonylag friss lehetett. Látszólag nem természetes halált halt a jószág, így valamely nagyobb ragadozóra gondolok. Vagy hiúz, vagy farkas tehette, de akár egy falkányi sakál is lehetett.

Jaaa kacsint értem a poént vidám Budakeszi Vadaspark? vidám laza

Utolsó észlelés

2025-07-21 18:05:28

Szeged - Szõreg

35.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143249

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.