2025. május 11., vasárnap

Meteorológiai műszerek otthon

Adott napon: 
Keresés:
Műszer csatlakoztatása a MetNet-re
MetNet WS feltöltő: LINK 
MetNet WD feltöltő: LINK
MetNet cumulus feltöltő: LINK

Figyelem! Akinek Netatmo és Ruuvitag műszere van, az mostantól felkapcsolhatja a MetNet-re is!

Műszereim LINK

Csatlakoznál a légszennyezettség mérő állomáshoz? Olvasd el cikkünket
Kérdésed van ezzel kapcsolatban? Írj nekünk a legszennyezettseg(kukac)metnet(pont)hu címre.
#19160
Sziasztok!

Képzeljétek, keresztanyámék szõlõjére tegnap egy meteorológiai ballon és a hozzá kapcsolt rádiószonda zuhant. a hungarocell tokon címke, melyen Nürnberg felirat. Lehet, hogy ott bocsátották fel? A hatalmas gumi ballon szétpukkant és a készülék le esett hozzájuk. Egy kapcsoló és két 1,5 V-os telep is a kb. 16-18 cm hosszú készülék része. Ezzel van valami teendõ, vagy mivel úgyis egyszer használatos, mehet a kukába? Minden esetre nagyon érdekes.

Üdv.: Budai
#19159
Sziasztok!

Köszönöm a válaszokat!

Van adatmemória - így néz ki:

beillesztett kép


De ehhez milyen kábel kell? Kerestem kábeleket, de ilyet még nem találtam hozzá. Ellenben a fényképezõgépbe egész jól be tudnám dugni.
szomoru
#19158
sziasztok,

erdeklodnek, hogy van-e valaki aki technoline ws2800-at hasznal es ha igen, milyenek a tapasztalatai.

Nekem is ilyen van es ami igazan erdekelne, hogy masnak is csak ket honapot bir ki a legjobb elem a homerseklet szenzorban? Az egy dolog, hogy igy az uzemeltetesi koltsege csak a szenzornak 1000Ft/ho, de ami meg jobban zavar, hogy igy keptelenseg folyamatos adatsorokat eloallitani, meg hobbiszinten is. Miutan naponta tobbszor leszakadt es alig talalt vissza, megmertem, es uresejarasban 1.4V volt a feszultseg az elemeken. Ez mar keves volt neki. hozzateszem, hogy 3 meteren belul van az osszes egyseg ralatassal. A belteriben is hamar lemerul, de az "mar" 3 honapja birja. A csapadekmero meg hol kuld adatot hol nem (meg akkor sem, ha hom. szenzor csatlakozva van), raadasul az abba valo toltheto 1,5V-os alkalit a conrad mar nem forgalmazza es mashol se talalom, csak kulfoldon.
egy szo mint szaz, nekem nagyon elhibazottnak tunik az eszkoz energiaallatasanak tervezese. osszehasonlitaskent, a conrados te831, aminek a levaltasara vettem ezt naivan 3 eve birja ua elemmel a csapi es a hom. szenzorban.

Igy ha mas otlet nincs, akkor arra gondoltam, hogy viszek ki mindenhova tapot, ha ezzel sem lehet megoldani a problemat, akkor feladom.

peti
#19157
Ahogy elõttem is írták, bizony kell hozzá venni adatmemóriát:

Link

Ez egy korrekt, becsületes importõr, amit linkeltem. Létezett egy olcsóbb alternatíva, amit a Fjord Technology készített, de eltûntek a piacról, így marad az eredeti drága.

Nekem is ilyen állomásom van, nagyon meg vagyok elégedve, viszont azt majd látod, aki Davis mellett dönt, ott súlyosak lesznek a fenntartási költségek.
Nekem 5 év után lett csapágyas a szélmérõm, 48 000 Ft körül volt egy új mérõ. Sajnos a csapágy nem cserélhetõ. De amatõr kategóriában ez az egy állomás van, ami 2,5 mp-enként mér széllökést. Kivétel az Idõkép saját fejlesztésû mérõje, de az még többe kerül.

Egyszer volt TH szenzor csere is, most már az is 50 000 felett van. Idõvel a légnedvesség mérés "lustulni fog", pár év után nem fog felmenni 100%-ra a nedvesség, sõt az enyém már csak 91-ig mér. De ettõl még jó állomás, az említett hiba minden állomást elõbb-utóbb utolér, még a profi állomásokat is. Kaposváron tavaly cserélt az OMSZ szondát, mert ködben 86%-ig mért.

Sok sikert, örömet kívánok az állomásodhoz!
#19156
Hello!
Datalogger nélkül nem tudsz feltölteni a pc-re. Az mindenképp kell hozzá, ami nem valami olcsó dolog. Nekem az usb-s dataloggerem van és jó pár éve rendeltem, de már akkor is 172 euróba került. Mondjuk az igaz, hogy az évek során egyetlen egyszer sem adta meg magát vagy csinált hibát. Tökéletesebben nem is mûködhetne.nevet
#19155
Sziasztok!

Érdeklõdni szeretnék, hogy a Davis Vantage pro2-õt hogyan tudom pc-re kötni. Merre van ezen az USB csatlakozó. Mert az instruction manualban sajnos nincs ilyen, legalábbis nem találtam meg (még).

Van hozzá valami datalogger egy "fotós usb véggel" - most így hirtelen nem jut eszembe. Szeretném szinkronizálni ezt a Davist a PC-vel, hogy esetleg internetfeltöltõs állomást tudjak belõle készíteni.

Elõre is köszönöm a segítségeteket! nevet
#19154
Sziasztok!

Vállalok (a sajátommal azonos) tányéros árnyékoló készítést megrendelésre! (5 munkanapon belül utánvéttel postázom-elõzetes egyeztetés alapján)
Részletes adatokat, képeket küldök az érdeklõdõ részére.
Ha érdekel valakit, kérem a következõ címre írjon: [email protected]
A szerkezet ára: 9.000 Ft + postaköltség
Üdv: Budai
#19153
Azért egy ilyen összehasonlítás csak tájékoztató jellegû. Egy dolog, hogy a két árnyékoló nem teljesen egyforma. A két szenzornak eltérõ az érzékenysége, az OMSZ által használt Pt-100-as ellenállás-hõmérõ szinte biztos, hogy gyorsabb, mint a WH-2080-asé, ráadásul utóbbi egy mûanyag dobozban foglal helyet, nem szabadon áll, így még lassabb a reakció ideje, nagyobb a tehetetlensége.

A természetben ritka kifogni olyan idõjárási helyzetet, amikor szélcsend van, és a hõmérséklet változatlan marad, nem ugrál. Ez tovább nehezíti az összehasonlítást. Nem lehetetlen, de nagyon idõigényes.

A légnyomásról annyit, hogy teljes egyezés sosem lesz az OMSZ adataival, mert náluk ez egy kicsit máshogy mûködik.
Az OMSZ fõállomásai ill. barométerrel rendelkezõ állomásain mindjárt az állomás földrajzi adatainak meghatározásával kezdõdik az állomás telepítése. És meghatároznak egy fix, mozdulatlan pontot, ami egy mérési leírás (pontleírás) alapján õrzi az állomás pontos magasságát, valamint földrajzi koordinátáját.
Azt tudni kell, hogy a légnyomás kb. 8 m magasságonként változik 1 hPa-t!

Viszont ez nem egy konstans. Tehát ez nem azt jelenti, hogy a mûszerszinti nyomásnál egyszerûen kb. 8 m/ 1 hPa magassági tényezõt kell használni. A pontos tengerszinti légnyomáshoz szükséges a külsõ hõmérséklet is! Hiszen a tengerszinti légnyomás nagyban függ a külsõ hõmérséklettõl is (pl. azt sokan nem is tudják), amit pl. Conrad-os mûszerek sem vesznek mind figyelembe. Ezek egy bizonyos hõfokra általában 20 fokra vonatkoztatják a tengerszinti légnyomást, vagy a magasságot megadva egy közelítõ pontosságú magassági konstanssal számolnak. Csak egy példa: egy állmáson 986,0 hPa a 0 fokra redukált a mûszerszinti nyomás. Kint 2 m-en pedig 22,0 fok van. Így a tengerszintre átszámolt légnyomás 1006,8 hPa. De ha kint már 25 fok van, akkor ugyan ez a mûszerszinti nyomás a tengerszintre átszámolva már 1006,6 hPa. 30 fokban 1006,2 hPa. És télen -10 fokban pedig 1009,3 hPa lesz! Persze mindez apróság, de fontos. És még nem is beszéltünk az alapmûszer pontosságáról és a cm pontosan meghatározott tengerszint feletti magasságról, ahol a barométer van...
#19152
Ez mindenképpen örömteli hír! nevet
#19151
Én is teszteltem a fára akasztott szenzoromat a sarki cserjés fa árnyékában,két éve az is csak egy-két tizeddel tért el. laza laza
#19150
Tegnapelõtt kivittem a mûszeremet(WH 2080),árnyékolóstól(Taki-féle) a szegedi külterületi met.állomásra,tesztelésre. A hivatalos OMSZ-os mérõ mellé tettem,11:00-19:00-ig gyakorlatilag 2 tized volt a legnagyobb eltérés hõmérsékletben az enyém és a hivatalos által mért T között illetve 1% ,a páratartalomban! Egyedül a légnyomáson kellett kicsit kalibrálnom(0.8 hPa-t),de ez szerintem még belefér,fõleg úgy,hogy a tengerszintre átszámított légnyomást utoljára jó fél éve kalibráltam a mûszeren.
Szóval,meg vagyok elégedve ,magam sem gondoltam volna,hogy ilyen minimálisak lesznek csak az eltérések .
#19149
Akinek van tapasztalata a tányéros árnyékoló készítésben, és bevállalná egy készítését, megállapodnánk az ellenszolgáltatásban! Privátban várom az üzenetet. Köszönöm!
#19148
Üdv! Keresnék eladó új, vagy jó állapotú használt tányéros árnyékolót a hõmérõmnek. Akinél akad ilyen, és megszabadulna tõle, kérem keressen meg privátban. Köszönöm!
#19147
Direkt ezt akartam felvázolni, hogy mikor fut a Wd a gépen akkor percenként kiszedi az adatokat, ha pedig nem fut akkor 30 percenként tölti vissza!
#19146
Imi! Az nem tünt fel neked, hogy a két adatsor között másfél hónap idõeltérés van?
#19145
Itt futott egész nap a WD és szépen látszik az adatsor Link

Itt már látszik, hogy a 30. percben változnak a külsõ adatok Link

A Register-nél pedig ez van: Link

A kinti T-t gondolom más mértékegységben szedi ki, azért vannak ott 60 fokok meg ilyenek, na de nem az a lényeges. nevet
#19144
Szia !
Ha él a regisztráció, akkor a felsõ alatti sorban a "Register" -nek halványan kellene látszani.
nekem legalábbis így van.
Vagy a "ver10.37R Trial -79 (Registered)... szó hiányzik.
Az én wd-m ver 10.37R Build 79- Registered -Easy ...... ez látszik a legfelsõ sorban.
persze ez a Tiéden lehet ,hogy másképp van ,csak ez tünt fel.
#19143
Szia!

Ha fut a wd a számítógépen minden okés vele, akkor gyönyörû grafikont rajzol.

Aki csinálta nekem beírt egy kódot, hogy ne járjon le soha a licenc, így szerintem nem a regisztrációval van a baj.
#19142
Üdv!
Ahogy elnézem a képet elképzelhetõ ,hogy a regisztrációval van a gondod ?Azért nem tölti be az adatokat ?
#19141
Segítséget szeretnék kérni a Weather display programmal kapcsolatosan. Kb 3 hónapja jelentkezett nálam az a hiba, hogy mikor elindítom a Wd-t akkor nem egybefüggõ grafikont kapok mondhatni az összes paraméterrõl. Eddig szinte gyönyörûen kiszedte az adatokat és most pedig nem. A Wd-ben nem állítottam el semmit pedig zavarban Tehát 30 percenként szedi ki az adatokat... Valaki tudja, hogy mi ennek az oka? Csatolom a képet a "gyönyörû" wd-rõl. Köszi a segítséget.

Két példa erre: Link Link

#19140
koszonom, nagyon jok a kepek! a liftgephaz falanak megfurasa nalam is megoldhato lenne, de pont most volt nyaron hazfelujitas, meg tartok a lakoktol. ezert akarok olyan megoldast, ahol semmit nem kell furni, igy talan nem kotnek belem. latom a villamharoitoba is bekototted. lassan nekiallok a kivitelezesnek, csak muljon mar el ez a dog meleg..
#19139
Túl nagy pontosságot nem is szabad elvárni ezektõl a mûanyag mérõktõl. A felfogó felületük nem túl nagy. A 200 cm2 nem véletlen lett kitalálva.
Olyan nem hiszem hogy akad, aki csak úgy megválna a Hellmannjától. Alumíniumból vannak, hacsak nem megy át rajta egy traktor vagy tank, szinte örökös, nem kell cserélni.

Találtam még egyfajtát, de ez külföldi és drágább:

Link
#19138
Ezt a TFA mérõt én is megtaláltam, de valaki már panaszkodott rá, hogy nem túl pontos. Egy Hellmann lenne jó, ha valaki olcsón megválna tõle, akkor akár vevõ is lennék rá :-)
#19137
Szia Olivér!

Nem semmi ennek a totalizátornak az ára! Nálatok azért jobban volt csapadék, nálunk nagyon kevés, augusztusban 13.4 mm mindössze. Kíváncsi leszek a párolgásra, idéntõl már az is van mérve Mernyén, most készül nálam egy hidrometeorológiai állomás, igaz, elég lassan akar összejönni.
A Hellmannak nincs párja, van automata is, de az hol ennyit mér, hol annyit, Nekem is van belõle saját példány is.
#19136
Szia!

Értem a problémád. Hát egy ilyet találtam, ez egy TFA csapadékmérõ. Nehéz kivenni, meddig is mér, de ha jól számolom, 70-80 mm-t biztosan:

Link

Azért hosszú távon egy Hellmann lenne a cél, mert télen a mûanyag cuccokkal kicsit nehéz. A linkelt oldalon van Hellmann, igaz, ez 100cm2 felfogó felületû lehet, de árban még talán itt láttam eddig legolcsóbban.
#19135
Szia!

Köszi a választ. Azért lenne érdekes a nagyobb mennyiség mérése, mert az augusztus 17-én leesett 68 mm-t nehezen tudtam volna megmérni, ha nem megyek ki a szakadó esõbe kiönteni a 35 mm-ig mérõ edényt. Persze nincs minden nap ekkora esõ de ha van és nem vagyok otthon, akkor nem tudom megmérni.
Valahol egyszer láttam 160 mm-ig mérõ edényt, de nem tudom, hogy hol ezért kérdeztem...
#19134
Akkor jól gondoltam. nevet Én a váraljai DDVIZIG-es állomás vagyok, van OMSZ-os állomás is a faluban, az egyelõre még nem itt van, 1965-ig az is nálunk volt.

Én is csak annyit tudok, hogy valakivel gyártatják, de se név se cím. Nekem megvolt korábban az a szerencsém, hogy két Hellmannt és egy mérõhengert kaptam ajándékba és nem az OMSZ vagy a DDVIZIG adta õket. Mindent be lehet szerezni, csak jókor jó helyen kell lenni. nevet
Totalizátor kapható kereskedelmi forgalomban, csak 3689 euró Link
#19133
Igen, DDVIZIG-es állomás vagyok, plusz OMSZ is. Teljesen igazad van, a totalizátor 1000 mm-t is tud, ezt azért nem akartam neki írni, mert bolti hálózatban ilyenhez jutni szinte lehetetlen. Más persze, ha van összeköttetés, vagy tud csinálni/csináltatni.
Annyit tudok, hogy az OMSZ-nak van egy bádogos iparosa nem tudom hol, és vele gyártatják a Hellmannokat. Õ már rá van állva erre, megvannak a céleszközei hozzá. Sajnos a címét nem tudom, különben megadtam volna természetesen.
#19132
99 mm fér abba a gyûjtõpalackba. kacsint Lehet, hogy nem tud rendszeresen leolvasni, akkor már hasznos lehet.
Én olyannal mérek a Mecsekben, ami 1000 mm csapadékot képes lemérni, igaz, az egy Hellmannal tesztelt saját tervezésû totalizátor.

-------
Az a DDVIZIG-es mernyei állomás te vagy? Link
#19131
Minek Neked 100 mm-nél nagyobb csapadékmérõ? A hivatalos Hellmann is kb. 100 mm-ig gyûjt, ha ettõl több esik, akkor az túlfolyik a csapadékmérõ alsó részébe, ami ugyanúgy kiönthetõ, mint a gyûjtõpalackból.

Röviden pedig így tudnék válaszolni: sehol.
#19130
Sziasztok!

Hol tudnék 100 mm-nél nagyobb csapadékmérõt beszerezni. Konkrét boltot ha tudnátok mondani. Köszi.
#19129
Ez jó kérdés, én sem tudom. Annak idején Taki készített utánépített Hellmann rendszerû mérõt, én is tõle vettem, sajnos ritkán néz errefelé és úgy tudom nem nagyon foglalkozik vele. Neki is sok próbálgatásba került míg összehangolta felfogó egység területét és a tizedes osztású mérõhengert. Többek közöttt ezért is drága eszköz. Próbálkozni kell a neten, talán van valahol, akár utángyártott is lehet jó, de ha csak egész mm-t mér az biztos felejtõs.
#19128
Nekem is WH-2080 van. Le tudnád nekem esetleg írni meg fényképezni, hogfy hogy oldottad meg a magasítást? Gondolom magasítással pontosabban méri a csapadékot.

Sajnos nem vagyok ezekben a dolgokban jártas.

Köszi. nevet
#19127
Akkor ? Hol tudok beszerezni hivatalos Hellmann csapadékmérõt ? vidám zavarban
A falumban, Búcson is van egy régi szerintem Hellmann csapadékmérõ, nem hiszem, hogy használják, már megnéztem, be van horpadva, a pereme tompa, kávéfõzõ tartja fel a csapadékot, ami meg van telve, ezért gondolom, hogy nem nézik... nevet
Egyébként köszönöm a beszélgetést, válaszokat, tanácsokat, segítséget ! nevet nevet
#19126
Hellmann csapadékmérõ: Link
vagy: Link
Midkettõben szerepel, hogy 3 részbõl áll: egy felfogó egységbõl, egy tárolóedénybõl és egy mérõhengerbõl. A mérõhenger tizedes osztású. Ilyen az említett gyártmányon nincs. Az igazi Hellmann kissé többe kerül, nem sokkal csak egy nagyságrenddel. A TFA sok drága cuccot lekoppintott már több kevesebb sikerrel. Ez esetben az utóbbi az igaz. A ebay-en is sok hamisítvány található.
Fejes Péter pedig szakgeográfus a Kossuth Lajos Tudományegyetemen az adatlapja szerint, és valószínûleg látott már ilyen csapadékmérõt.
#19125
Nem tudom hogyan érti Tisztelt ,,Fejes Péter" hozzászóló.
Link
#19123
Szia!
Érdemes elolvasni a linken a véleményeket is, miszerint nem mér tizedet csak egész mm-t. Ha ez így van akkor még a 2000 Ft is sok lenne rá.
#19122
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#287051 - 2015-08-20 17:03:17)

Sziasztok ! nevet
Szerintetek megvegyem ezt a Hellmann csapimérõt ?
Link
Esetleg van valakinek ilyen mérõje ? Mi a vélemény ? Hókereszt lehet hozzá ?
Köszi a választ elõre is ! vidám
#19121
Kinézete alapján WH-2080 / WSP-2080 csak átcimkézve.
#19120
Sziasztok Srácok!

A Conrád-tól rendelnék egy "WS 0101"-et.
Van valakinek személyes tapasztalata a készülékkel?
WS-2305-öt használtam míg egy vihar oszlopostól és árbócostól ki nem döntötte; össze nem törte az egészet.

Köszönöm a válaszokat elõre! És jó észlelgetést mindenkinek vidám
Budai
#19119
Én panelházban lakom, és én így oldottam meg a mûszer elhelyezését.
Link
Link
Link
Link
Azok a hülye antennák nem kellenének oda, de amúgy sokkal pontosabban lehet mérni, mint pl a fal mellett az ablakban.

Akár ilyen megoldás is lehet. Ebben lehet cserélni a csövet hosszabbra.
Hát ha adtam a képekkel egy kis ötletet vidám
Link
#19118
Kedves fórumtagok! Sikerült beszereznem egy WH-2080-as állomást, megtörtént az esõmérõ peremének a magasítása, valamint a tányéros árnyékoló elkészítése.

Az elsõ kérdésem azonban rögtön az lenne, hogy használ-e valaki Apple operációs rendszert, azaz OsX-et? Mert ezen sajnos nem mennek az ingyenes met szoftverek. A WeatherDisplayt próbáltam ki a Maces verziót, de több helyen össze van töredezve a szöveg, valamint 60 dollár.. A másik a WeatherCat, ami nagyon részletes és pöpec, csak 50 angol fontot kóstál az ára... Elsõ körben csak saját célra gyûjtenék adatokat, de nem kizárt késõbb a folytonos feltöltés sem. Vagy ha valakinek lenne a WeatherDisplay programra valami "okos" megoldása azt is megköszönném. Valószínûleg még sok-sok kérdést fogok feltenni, mert és ezért elõre is elnézést, de nagyon érdekel a téma és szeretnék minél többet tanulni nevet
#19117
Szia!
Ha van liftgépház, akkor annak az oldalához tartókonzolokkal biztonságosan tudod rögzíteni a szélmérõdet. Ehhez 3/4" horganyzott vascsõ tökéletesen megfelel.
Ha kérhetem, legközelebb az írásodban használd az ékezeteket is, mert így eléggé zavaró a szöveged.
#19116
azota annyit sikerult megtudnom, hogy most mar nem 4 meter van, hanem 3. vagyis ha a tarto egyik merete sem haladja meg a 3 metert, akkor nem kell engedely. a villamvedelemrol pedig egyelore annyit tudok, hogy lakohazra, tarsashazra nem kotelezo. kozepuletre, ha jol tudom igen.
tovabba kimasztam a tetore es a liftgephaz teteje egy kb. 5x5meteres laposteto tokeletes helynek tunik. teljesen ures. igy nem kellene a kuytaolhoz rogziteni a tartot. ha a lapostetore tudnek tenni egy jardalapos tartot, mondjuk 2-3 meter magasat, akkor az osszes kornyezo teto fole kerulne a szelmero.
#19115
Ilyenre gondoltál?

Link
#19114
regen volt a 4meteres szabaly, az erre nem vonatkozik? raadasul nem is nyulna tul a tetogerincen 4 meterrel, csak 1-2 meterrel.
egyebkent kozben arra gondoltam, hogy meg sem rakok jardalappal lehrogonyzott tartot a kutyaolra, mert ha az megis csak elszabadul...
inkabb megfurom a badogozast es a kutyaol oldalahoz fogom ilyenekkel
Link
plusz drotkotel merevites
#19113
Belváros, 5.-dik emelet? Asszem engedélyt kell kérni a kerületi ép.mûszaki osztálytól, nem szabad csak úgy feltenni +4 méteres árbocot.(tervrajz,bizt.rögzítés,villámvédelem... szomoru )
#19112
Nem vettem, kaptam.
De öcsém most vett a mezõgazdasági boltban egyet 600 Ft-ért, annyi hogy annak nincs lába, csak simán a gyûjtõhenger.
A rögzítése úgy is egyszerû, házilag megoldható.
#19111
sziasztok,

belvarosban lakunk 5-en, tetoterben es ide szeretnek arbocot kesziteni szelmeronek. a kutyaol ablak tetejere gondoltam, betonlapos tartokkal a talpat es 3 iranyba kifesziteni. pontosan meg nem tudom hany meter kellene, hogy a tetogerinc fole emelkedjem, de egyelore 4 meterrel szamolok. a kerdesem hogy milyen csovet valasszak. van ugyan egy inox 30mm csovem, de az szerintem tul nehez. inkabb aluminiumra gondoltam. mondjuk 40mm atmero, 2mm falvastagsaggal jo lehet? nem tud valaki egyszeru szelterhelesi segedletet valahol a neten? csak azert aggodom, mert hidegfrontok eseten neha elkepeszto szel szokott lenni, szinte benyomja a zart ablakot. nehogy valakire, autora raessen.

peti

Utolsó észlelés

2025-05-11 00:04:32

Ercsi

8.4 °C

00000

RH: 74 | P: 1016.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.