2025. május 02., péntek

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#33897
Érdekes , hogy a tavalyi überextra foltok adták idén is a sok vargányát e néhány napon. Ezeken a foltokon tavaly egy hónapig lehetett szinte állandóan szedni, az idén csak itt volt, máshol semmi (igaz nem is nagyon erõltettem más részeket.) Akkor van sok vargánya, amikor hosszabb száraz idõszak után kialakul a megfelelõ körülmény, ilyenkor "egyszerre jön minden". Érdekes hogy a galamb szokott kezdeni, majd jön a vargánya az idén galamb alig volt, de más gombák is alig jöttek elõ ezen (augusztus végi, szeptember eleji) idõszakban. Floonak igaza van abban, hogy jó ha beindul a vargánya, mert akkor "kitart" még egy kevésbé kedvezõ idõszakban is, szórványos termõtest képzéssel, de érdemes kutyagolni utána.... Ha nem indul be, egy a "kevésbé kedvezõ" idõszaknál jóval optimálisabb szakaszban sem jön elõ számos esetben, és oda a kedvezõnek tûnõ idõszak. Érdekes még, hogy igen optimális években (pl 2010. ) a júniusi után heteket kihagyott, hiába volt kedvezõ minden, majd augusztusban volt újra. (Persze rókagomba ipari mennyiségben volt...) A hosszú szezonokat szeretem, igaz általában akkor nem lehet soha szakadásig szedni , de gyakran van friss.
#33896
2012-ben (október) és 2013-ban (október-november) is úgy volt rengeteg õsszel, hogy nem volt elõtte egész évben semmi. 2013-ban egyhetes fagy után jött ki.
#33895
A késõ õszi vargányákkal kapcsolatban az a megfigyelésem, hogy nagy mennyiség leginkább csak akkor jön elõ ilyenkor, ha elõtte már volt szezon, és annak a folytatásaként jön elõ.
Amennyiben nincs szeptemberben vargánya, abban az esetben október második felétõl sokkal nehezebben jön elõ még ideális idõ esetén is.
És ahogy Rossmann írja, az a hidegebb idõszak sem kedvezett neki november elején.

2007. október 15 Link
2008. november 2 Link Link
2008. december 14 Link
De a csúcsok csúcsa 2012 november-december:
November 13 Link
November 14 Link
November 19 Link
November 21 Link
November 23 Link
November 26 Link
November 29 Link
December 6 Link
December 12 Link

Õrületes szezonvég volt!
#33894
Én a Mecsekben 1 kiló vargányát nem szedtem idén.
#33893
Talán máshol van a probléma gyökere. Az augusztus 20.- a körüli nagy esõk után szeptember elején már komoly szárazság mellett, igen komoly vargánya hullám alakult ki , ha nem látom el sem hiszem. Tényleg az a "nagy esõk utáni 10 - 12 nappal" kötelezõ ûzött ki vargánya lesre, két nap/ extra eredmény, képet mellékeltem anno. Alig volt értékelhetõ , biztató infóm , tényleg a "klasszikus" motivált. Felétek szépen van ízletes varesz is, tehát még azt se mondanám hogy a hideg, de a fagyos idõt az sem szereti, lehet hogy a november eleji hideg tett be nekik. A többi (nyári , bronzos) fajokról szó sem lehet, még a vörösbarna játszhatna, de annak is némileg nagyobb a hõigénye mint az ízletesnek. Libanonban decemberben szedik a vargányát, nézd meg, a napfényes, meleg zalában is lehetnek csodák! kacsint
#33892
Ez is egy völgy aljában nõtt, patak közelében, és ahol éjszakánként elég sok harmat is képzõdik. Ha múlt héten jött volna egy medi és rá ez a meleg idõ, akkor most lehet, hogy kosárnyi vargányát szedhetnénk. kacsint
#33891
Én sem találtam vargányát, pedig megnéztem több helyen is.
Az a helyzet, hogy a szeptember 20 és október 20 közti 150-200 mm-ek után száraznak találtam az erdõ talaját, mivel azóta nem esett egy csepp sem.
Gyûrûs tuskógomba volt, kevés lila pereszke, fenyõpereszke, galambicák, elöregedett õzlábgomba.
#33890
Kimentem, hogy hátha van vargánya. Nem volt, de volt 30 dkg csiperke és FÉL! kg gereben: Link
A legnagyobb gereben 17 centis és 15 dkg volt. Link Link kacsint
Hazafelé még ettem egy kis szedret is és meglepetésemre édes volt. laza
Még pár kép a gerebenekrõl: Link Link Link

beillesztett kép

#33889
Én szemre - színre - méretre - küllemre legalább két fajt gyanítok. Biztos, ami biztos alapon gyûjtöm õket egy horgász - gilisztás dobozban. Ha a rigók, verebek nem találják meg, anyukám tyúkjait fogom felkérni az ártalmatlanításukra.
#33888
A rózsabogár lárvája egybeszabottabb, nincs a hosszú 6 lába, a feje is kisebb, ártalmatlan. A komposztban gyakori, a keverõ-aprító munkájával még hasznos is. Volt, hogy 100 liter komposztból 2 liter lárva jött rostáláskor... a vaddisznók rajonganak érte, a 6 összekötözött raklapot képesek voltak pár-száz lárváért félrelökni, még a helyüket is feltúrták. Igyekszem az új komposztba továbbvinni õket, dolgozzanak csak.
#33887
Üdv!
Én tavaly bontottam sokéves komposztot, abban is rengeteg lárva volt, akkor utánanéztem és rózsabogár lárvaként azonosítottam be õket. Állítólag a rózsabogár lárvák hanyattfekve maradnak, míg a cserebogárlárvák "talpon" menekülnek.
#33886
Én úgy tudom, fõleg nem azért nem kívánatos a kertben mert a rágásával közvetlenül okoz kárt, hanem mert a rágási felületen a gyökérvírusok könnyen behatolnak. Nemrég olvastam az egyik szakkönyvben (új kiadású), hogy éppen ezért kerülni is kell az olyan szerves anyagok felhalmozását a gyümölcsösben, melyeket a pajorok kedvelnek.
Persze vannak kivételek is, amik már a közvetlen rágással is kárt okoznak. A kaló cserebogár azt hiszem ilyen.
#33885
Nehezen döntöttem és nem biztos, hogy helyesen, hogy nem az agro-ba írtam:

Megbontottam egy kb. 6-7 éves komposztomat. Semmiféle élõ növény gyökérzet nem volt benne, bûzlött az ammóniától. A komposzt ennek ellenére tele volt különbözõ korosztályú cserebogár lárvákkal: Egy lapát komposzt / egy db. 3-4 cm-es lárva. Kár, hogy horgászszezonon kívül vagyunk.

Gyerekkoromban, negyven-egynéhány éve azt tanultuk a cserebogárról, hogy lárvája gonosz kártévõ, növények élõ gyökérzetével táplálkozik. Nem tudom, most mit oktatnak róla?

Lehet, hogy a cserebogár lárva általában holt növényi részekkel táplálkozik és csak véletlen útja során rágja keresztül magát élõ gyökérzeten?

Szerk: Kár, hogy Noli nem látogatja már a MetNetet.
#33884
Tegnap még jött hozzá fél kiló csiperke is. nevet

Én a hét elején biztos megnézem a vargányát. nevet
#33883
Az igen!
Kacérkodok a gondolattal, hogy hétfõn vagy kedden megnézem a vargányát! kacsint
#33882
A laska 3-4 naposan már kifakult, leöregedettnek tûnik a nappali 20 fokos kánikula miatt. Szinte megaszalódott, kifakult, ha nem láttam volna szombaton embrió állapotban, nem hinném el a korát. Tizenkilót szedtem fél óra alatt, majd besötétedett. Reggel folyt. köv.
#33881
Újra kinõtt a tuskógombaa! Azok után, hogy egy hete -3 foknál is hidegebb volt és talajszinten minden nap fagyott. A sok reggeli harmat és az a meleg megtette hatását. 6. napja van ma sorozatban legalább 20 fok itt nálunk. Gyorsan ki is nõtt a tuskó, 3/4 kilót szüreteltem most a kertbõl: Link kacsint
#33880
Igen, bevallom, nekem valahogy az állaga miatt nem jutott eszembe, hogy "szüreteljek", de ez így nem is hangzik rosszul. Köszönöm az infót.
#33879
A júdásfüle télen is megjelenik, és érdekesség, hogy a megaszalódott példányok is gyakran fölélednek ha víz éri õket.- mindenféle földön fekvõ ágon érdemes keresni. Kicsit gyümölcsös íze van, a kínai kajában csodálatos finom.
#33878
Általában sokan szeretik, de van, aki a kinézete miatt meg sem kóstolja. Nyersen is ehetõ, de célszerû azért hõkezelni egy kicsit: nem fog szétfõni. Porcszerû állagú. Salátákban, köretekben, szószokban használom, pl. Bakony bordában. A kínai ételekben gyakran használják. Felénk hidegpárnás, nyirkos, ködös, takony idõben, egy-két éves tarvágásokon gyakori, de az elmúlt idõszak egy kicsit meleg volt neki - ahogy a laskának is. Olykor egy kilónyit is lehet szedni egyetlen tuskóról. A tankönyvek szerint bodzán gyakori, de bodzáról érdemi mennyiséget nem lehet szedni.
#33877
Na mesélj csak! Júdásfüle az mire jó, vagy csak személyes kedves-kedvenc gomba? Nekem is vannak ilyenek. Ez érdekelne.
Én most láttam egy példányt Nadap fölött, de összességében nem sokat láttam életemben.
#33876
Itt a Velencei-hg.-ben, szembe jött egy láthatóan nem kezdõ idõsebb pár és szépen kis péksüteményes papírzacskókba voltak különszedve a gombák. Csigagomba, márványos pereszke, stb..és felemelve a zacskókat, fél kosár rizike.
#33875
A lilatönkûre nézzél rá, nálam pár napja újra beindult, amióta megszûntek a keményebb fagyok, és tartósabban ködös, nedves az idõ. Frissen , félökölnyi, domború kalapú példányok vetekednek a fagyasztós vargányával - nálam. laza Szörnyû gyenge volt a rizike felhozatal az idén. Vargánya már nem jött elõ a hetekben.
#33874
Gombahelyzet, Szarvas környéke:

Most hozza elõ a nyirkos, ködös idõ a laska elsõ igazi hullámát. A legtöbb fán, tuskón még embrió, ha egyáltalán kijött, de szedtem úgy két kilónyi fiatal, extra minõségût. Kedvencem, a Júdásfüle sehol nincs. A déli tõkegomba a végét járja , kukacos.
A lilatönkû pereszkének betett a -4 °C-os fagy, valószínû hogy vége. Csiperke elvétve volt eddig, eztán már nem is lesz.
#33873
Elképzelhetõ , Hogy fiatal idei példány , mert õk csik nélkül maradnak néhány hónapig es utána nol ki a csik fokozatosan.
#33872
Egy kedves videó az aprócska pókról, násztánc:
Link
nevet
#33871
A feketerigók Solymáron még zajosak. - Nem lehet, hogy a szürke (dolmányos) varjak és szarkák szomszédsága miatt fogadtak némaságot? Nálunk a széncinkék zavartak el minden"kit" a kertbõl, beleértve a szomszéd macskákat is. - viszont azon a környéken nincs szürkevarjú, csak hollók és mátyásmadarak.
#33870
Szép szöcske fiú. Nagyszüleim "zöldló"-nak nevezték.
#33869
Hál' a Metnetnek, sikerült visszakeresnem itt Noli megállapítását az akkor bemutatott fényképrõl vidám

21942. (elõzmény: 21941. Lord Akela)(szál: 21939) 2010-04-01 11:18:07
Noli (Veszprém)

Lordom, ezek örvös galambok, legalábbis annak látszanak, szép nagy, duci jószágok. Hozzánk még nem jöttek vissza a lakótelepre.


B.hópihe kollega akkor még te is többször hozzászóltál, mivel a kedvenceid ezek az óriások laza
Köszönöm a helyreigazítást vidám
#33868
Igazad van, talán a szirti galamb gyakorisága miatt automatikusan jelzõt tévesztettem szegyenlos
Az a faj, ami évek óta itt él egy hatalmas fán, valóban örvös lehet de csak KÉT élesen elkülönülõ jellegzetes fehér csík van a nyakán. Ebbe a fotóba kicsit belepiszkáltam és módosítva rámontíroztam az itteni galamb fejének látványát. Testfelépítésre azonosak de eltér a "nyakörvük" ilyen éles formában:

beillesztett kép


Forrás: Link Idézek a forrásból:
"Örvös galamb
Nem összetévesztendõ a kék galambbal, amire ugyan nagyon hasonlít, de neki van egy fehér csík a nyakán és a szárnyain is. Talált: ezért hívják örvös galambnak! A legnagyobb európai galambféle, és tényleg igazi óriás a maga akár 42 centijével. Testes jószág, ami tekintélyt is parancsol magának a súlyával, ám ettõl nem is olyan gyors, mint például az énekesmadarak vagy a szajkó. Nem az a tipikus városi galamb, sokkal jobban szeret a fás területeken lenni, itt is látni leggyakrabban.
"
Pontos leírás, mert valóban hatalmas, tyúkméretet megközelítõ (jércénél nagyobb-kotlósnál kisebb) impozáns galamb. Évekkel ezelõtt tettem már fel róla képet (egyet repülés közben, egyet "csókolódzás" közben) Noli akkor azonnal rávágta a fajtáját. Sajnos a lerobbant "nagygépemmel" (egyenlõre) odaveszett tíz év minden fotója, sajnos a galambkép is.
Lényeg hogy testalkatban hasonlít az örvösre de az itteninek nincs egybefolyó széles nyakörve hanem két élesen elkülönülõ vékony fehér csíkja van ahogy a montázson próbáltam érzékeltetni. Korábbi beszélgetéseinkbõl tudom, galambász vagy tehát TE jobban tudod nevet Bizonyára örvös de a fajnak valamilyen "kétcsíkosra" módosult változata lehet.
Amint elõkaparom a régi képet a döglött gépbõl, azonnal bemutatom a fórumon nevet
Köszönöm hogy régi galambszakértõi/tenyésztõi tudásoddal figyelmeztettél, elismerem felületes voltam. Örvös galamb de nyakdísze "nem egészen olyan", ám a testméret, külalak megegyezik a fenti leírással. Én is láttam már örvösgalambot, de épp azért tettem fel évekkel ezelõtt a fotóját mert a két jellegzetes vékony csík látványa meglepett.
Impozáns, hatalmas, nyugodt természetû galamb, nem túlzok hogy megközelíti egy kisebb tyúk méretét, repülni is elég "komótosan" repül és talán mérete-ereje tudatában szinte semmitõl sem fél (bár ha sas-sólyom vijjog fent, azért "jobb a békesség" alapon õ is behúzódik a sûrûbb lombok közé). Érdemes lenne talán "húsgalambnak" tenyészteni mert nem egy csenevész madár :-) De ehhez gyakorló galambászként Te értesz jobban laza
#33867
A szirti helyett nem õrvosgalamb?
#33866
Egy kis dombori mellette Duna ártér õs-füzese, a kamerám kissé "effektesítette", így elég "gyûrûkurás" lett vidám
Link
Az albumban van még pár effektmentes kép is.
#33865
"Vendégem" volt, azon frissiben le is fotóztam vidám

beillesztett kép


Testmérete egybevethetõ a roletta csavarfedõ gombjával. "Tájanatómia":
1. Térdizület: Link Térd2: Link
2. "Karmai": Link
3. Lábai: Link Ugrólába: Link
4. "Hegedûvonója": Link
5. Feje és szája: Link
6. "Pareidolia" a nyakán feltûnõ az "ES monogram" ami csupán a pigmentfoltok helyzete miatti optikai csalódás: Link
Reggel volt, még dermedten sütkérezett nem mocorgott nem ijedezett. Tudom, jobb képek is lehetnének ámde lassacskán tanulok bele a mobilos makrózás élességállítási technikájába szegyenlos
Teljesen más egy 90 dekás fotomasinával makrózni mint mobillal (kamerája szuper, mégis "felfújhatom" az ultraközeli zoom és 50 Mpx-es menüjét hiszen 8 Mpx-es F828-al sokkal jobb képeket csináltam anno. Ráadásul az OPPO és a Zeiss optika leképezési minõsége nagyon eltérõ. Elnézést kérek azoktól akik bíráló szemmel nézik a képeket.
DE: - ez még jobb is LESZ mert érzem, a lehetõség "benne van" a gépben tehát a kihozható maximum eléréséhez még alaposabban ki kell tapasztalnom kezelését
laza
#33864
Nagyon szivesen, örülök ha esetleg én is segíthettem egy természetbarátnak :-)
Itt errefelé jó ideje nem láttam seregélyt, pedig régebben nagy csapatokban jártak a gyümölcsfáimon. Csak találgatok: meglehet hogy az igen harcias rigók kergették el õket. Ugyanis feltûnõen elszaporodtak a feketerigók viszont az is feltûnõ hogy õk idén nem hallatják a hangjukat. Se nem csivitelnek az ismert riasztó ("Vigyázat jövök!") csivitelésükkel és alig énekeltek, azt is jóval messzebb tõlem amit nem értek mert nem változott semmi a környéken. Pár éve "dédapjaik" valósággal harsogtak, sok MP3 felvételt tettem fel róluk a fórumra. A domináns "rigókirály" házam déli csúcsát válaszotta ki állandó éneklõhelyének, fiókáit a kertben nevelte fel. Itt tanította repülni õket és még Tomi kutyának is nekitámadt (kevés híján kiverte a szemeit) amikor letottyant fiókáját veszélyeztette. Az elszaporodott rigók egymással sem rivalizáltak idén, viszont elkergetnek minden más madarat, még a gerléket is. Csak a nagytestû "szirti galambok" (jellegzetes fehér kettõs nyaksáv) maradtak. Veréb és más madár alig látható a régebbi idõkhöz képest.
Lehet hogy a szokásos "élelemkövetõ mozgás" amit évek alatt megfigyeltem már többször elsõsorban gólyáknál és ragadozó madaraknál, melyek fel- és leszálló helye (fészektelepeknek gondolom) hol a szántóföldek ligetes része felé húzódik, hol a Dunapart fái-nádasai környékén látható kb. 4-5 km-es körön belül "ingázva".
Úgy vélem, "seregélyeid" is hasonló okokból húzódtak felétek :-)
Nem szorosan a témához tartozó, macskám "hazahozza nekem" zsákmányait. "Összetételébõl" úgy látom az egerek pockok is megritkultak, ellenben aggasztónak vélem hogy idén már a negyedik patkányt hozta elém a macska, holott mióta itt élek, patkánynak nyomát se láttam. Pedig a patkány elõfordulására is kimondható ~ "Ha egyet látsz, megszorozhatod tízzel" zavarban
#33863
Sikerült megkapnom a Börzsöny-könyvet, köszönöm szépen mindenkinek és a szerzõknek legfõképp! Csodálatos könyv, nevet és most már jó lesz látni is, nem csak nézni a szépséges tájat, ha benne járhatok újra!

A madarakhoz: ennyi seregélyt... ilyenkor vonulnak, vagy csak lakmározni jöttek?
#33862
Csak ezért kérdeztem Link Link Link
Ma találtam! kacsint
#33861
Én találtam egyet!!
Tegnap voltunk a Velencei-hg.-ben a gyerekekkel dagonyázni. Volt természetesen rengeteg rozsdásszárú fülõke és az ilyenkor kimaradhatatlan retekszagú kígyógomba, és nagy örömömre szürke tölcsérgomba (igen fiatalon, de az illata azonnal elárulta). Hosszúszárú fülõke, valamilyen fakógomba, de nem volt semmilyen szaga-illata és az a bizonyos 1 db tinorú, amiben egyszerûen nem vagyok biztos, hogy melyik, mert tulajdonképpen nagyon hasonlít a molyhos tinóru alakjára, de a kalapja elég sötét barna (ami még lehetne is), a húsa viszont olyan vizenyõsen (áttetszõen) barna, egyáltalán nem színezõdik és a tönkje sem pirosas sehol.

És volt egy nagy feladvány még, amit fél órámba került meghatározni. Kicsit tölcséresedõ, sûrû, fehér lemezû szürkés fehér kalapú közepes termetû, kajla, lisztszagú. A feladatot nagyban nehezítette, hogy fatönkbõl nõtt. Hát mondom ilyen nincsen... de nyilván van: fehér tõketölcsérgomba. Soha nem láttam még. És volt egy galambomba is meglepetésemre: talán a ráncostönkû galambgomba.
#33860
Hát .. csudajó képek! Gondolom nem fecskék, se verebek. Találja ki más, hegyaljai-alföldi ember. vidám laza
#33859
A hegyaljai ember kedvenc madarai:
Link Link Link Link
Link Link Link Link

Rendes bombázás volt, amikor az ember fölött húztak el. Mondanám, h. sikerült fedezékbe vonulni és szerencsére nem kaptam belõle... laza

beillesztett kép

#33858
Dehogy van! Még csapadékos, melegebb idõben se nõtt ki idén. 4 napon szedtem idén, összesen kevesebb mint 1 kilót a tavalyi 96 kg után. Tavaly nagyon kilehelte magát, amikor szeptemberben egy héten minden nap kaszálni lehetett és átpihent most egy évet. laza
#33857
Na, akkor beindult, köszönöm az infót
#33856
A fekete is világíthat, ha körben leolvad róla a hó! laza
Vargánya nincs?
#33855
Itt a Mecsekben a trombitát is kaszálni lehetett a múlt héten, persze, ha a feketére gondolsz és nem a világítóra. laza
#33854
Örülök és köszönöm nevet
Erõsen "OFF" vélemény következik, T. Modik megítélésetekre bízom esetleges törlését/eltávolítását innen.
Az említett kérdésben józan belátással kerülni kell a "sorok nyitását". Elsõsorban, NEM a Metnet tárgyköre és a "Társalgóban" sem ajánlatos mivel a nézetkülönbség könnyen parttalan vitává dagad és súlyosan elfajulhat tekintve hogy számtalan emberi-politikai-világnézeti-gazdasági érdek és ellenérdek feszül egymásnak.
Átgondolva, a migráns kérdésben ELEVE ÜTKÖZIK a minden jó érzésû emberben ott lakozó HUMÁNUM és a hétköznapi VALÓSÁG olykor kegyetlen racionalitása. Ki-ki vérmérséklete, intelligenciája és kifejezõképessége szerint sorolja saját szelíd vagy agresszív érveit. Akinek "nem futja" önálló véleményformálásra, az másoktól hallott "lózungokat" szajkóz.
A humánum és a racionalitás véleménykülönbségét pedig önös céljainak megfelelõen felszítja és kihasználja az ilyen-olyan haszonlesõk serege. Ez ellen tenni szinte képtelenség, különösen hogy a békés emberek alaptermészetük miatt kerülik az összecsapásokat ellenben a nyughatatlanok egyenesen keresik. Utóbbiakra nemegyszer helytálló a kocsmai bölcsesség:
"Vannak akik összetévesztik a jóindulatot a gyengeséggel, a bátorságot a szemtelenséggel".
Zavaros helyzetben a klasszikus kérdés nyújthat megoldást: "CUI BONO? ~azaz- Kinek használ?"
Innen, íróasztal mellõl nem oldjuk meg a problémát, elemezni értelmetlen és NEM ideillõ.
Tréfásan mondva, háromszor szólaltam meg a témában: "Elõször~Utoljára~Soha többé" laza
"Békesség a jóakaratú embereknek a földön!"
#33853
De, találtam pár darabot vasárnap. Azóta lehet több van kacsint
#33852
Szürke tölcsérgombát nem láttatok még? Az az egyik kedvencem.

#33851
Felénk nem lehet a teljes szezont "vizes"-nek nemvezni. Egyes helyeken 2 m-nél mélyebb repedések voltak augusztusban. Az elmúlt 30 nap 130 mm körüli csapadéka nem okozott belvizet felénk, nyilván volt hova "eltûnnie" a víznek.

2010-ben a környékbeli erdõk gombatermése nagyon jó volt, míg a réteken nyomokban találtam csak szezonális gombákat. Felénk az erdõk sem kevésbé sík területen vannak, mint a rétek.

2010 õszére gombász szempontból úgy emlékszem, hogy minden esõt szárító szél követett, nem a 2 m/s kategóriából. Akkor õsszel 1-2 kg lilatönkû pereszkét szedtem a szokásos pár mázsa helyett.
Az erdõknek részben felszíni szelet mérséklõ szerepe, részben víz pufferelõ szerepe is van, ami kedvezõ a gombáknak, az alföldi réteken több paraméternek kell összejönni, hogy jó gombatermés legyen.

Abban is van igazság, amit leírtál. Felénk a réteken a tapasztalatom szerint több száz (több ezer?) éves holtmedrek peremének környékén vannak a legjobb gombatermõ helyek. Nem jó helyek a zsombékos "fennsíkok", a medrek alja csak hosszabb belvízmentes idõszak után válik jóvá. Belvízkor a medrek aljáról teljesen kipusztul a gomba.
#33850
A vizes években (2010, 2015) minden gombász társam azt mondta, hogy a mélyebb, jó gombatermõ helyeken kevés nõtt: túl kevés levegõ maradt a talajban. Viszont a hegytetõkön, déli lejtõkön elõjött egy sereg mediterrán faj, termõre fordult a cseres- és molyhos tölgyes.
#33849
A Bükk most magas faj- és egyedszámmal dicsekedhet, találtam petrezselyemgombát, 30 cm-es kalapú nagy õzlábból egy csoportban vagy 20-at, ugyanez pirulóból is megvan, pöffeteg is elõfordul még; a gyûrûs tuskógombából és rokonaiból annyi van, mint a szemét, csiperke szintén irdatlan mennyiségben bújt elõ, mint ahogy gyilkos galócát is leltem, meg fakógombákat sokat, pénzecskegombákat, szürke pereszkét, stb. stb.
Pedig nem is gombázni mentem nevet
#33848
Lassan a szezon összes gombájának kaszálható mennyiségben kellene megjelennie: Pacallá van ázva minden az országban, az egy héten belül várható átlagszél 2 m/s körüli, núdli,, ha a szárító széltõl félünk.

Az õszi gombákból a lilatönkû pereszke és a laska nulladik hulláma már leérett. Sajnos a száraz nyár miatt a "feltámadási idõ" meglehetõsen hosszú volt, minmális mennyiségû csiperke, szegfûgomba és érdestinóru volt a környékemen, mostanában pár kiló déli tõkegomba kárpótolt. Reggel munkába menet körülnézek a réten.

Utolsó észlelés

2025-05-02 13:29:06

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

27.0 °C

na00

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139227

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.