2025. május 05., hétfő

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#16646
Amikor az OMSZ-nél a csapadékadatokat összesítik, akkor mely állomások adataiból csinálják a különbözõ statisztikákat? Csak mert például a tésai meg a táti(?) automata szemmel láthatóan nem mûködik rendesen. Legalábbis a napijelentésekbõl ez derül ki számomra.
#16645
"péntekre pedig várhatóan kialakul a szokásos keleti összeáramlási zóna."

Hogyan, hol kell elképzelni a keleti összeáramlási zónát?
Pár szóban elmagyarázná ezt nekem valaki?

Köszönöm!
#16644
Nincs mit, imádom elemezni ezeket a helyzeteket, nagyon szívesen írok róluk:-)
Bizony szerencse volt tegnap, és mint írtam az az elsõfajú frontnak volt köszönhetõ, hogy tegnapelõtt befújt, és picit nedvesített a légrétegeken mikor a hullámvetés megtörtént, ez a felszállásokból kiderült. Majd jött a "fõ" frontvonal, aminek kissé már könnyebb dolga volt a medencével, ráadásul a hullámvetésnek köszönhetõ, hogy délután egy rövid de igen erõs meleg szektor is fölénk helyezõdött. Majd jött szépen a front és szipkázta be a nedves levegõt, és alakította ki a záporokat, zivatarokat, szóval ilyen esetbõl lehet nálunk csapadék. Írtam, hogy van esélye és végül volt, jól összejöttek a dolgok.
A kérdésedre a válasz, hogy az adott forró légtömegre sajnos - mint tegnapelõtt kialakult - csak a száraz, hideg légtömeg szalad rá, és ez bizony szárít, ebbõl vannak a száraz hidegfrontok, ilyenkor mint írtam a Dévényi kapunk keresztül nyomakodik a hideg levegõ szél kíséretében, és mivel leszálló légmozgást is produkálnak, így ezt tudjuk mivel jár együtt.
Sajnos ezek labilitást nem tudnak okozni, ezért több kell, pl annyival mint tegnap, illetve okoznak délnyugaton és északkeleten mert ott már nem csak szárítanak, szétterülnek és már van felszálló ága is.
Tehát van a forró, száraz medencét kiülõ légtömeg és a front érkeztével a fent említett labilis rész, illetve a fõ frontvonal és a felhõzete kint marad a Kárpátokon, de mivel mozgása van így a szelet szépen befújja, így áramlik rá a felettünk elhelyezkedett légrétegre.
Ország közepe, én így szeretlek hmm:-)))
#16643
Köszönöm szépen a részletes választ! nevet
Élvezettel olvastam.
Azért most mázlink volt!

Egy kérdésem lenne: kacsint
Írod, hogy a hideg légtömeg rászalad a forró, száraz, meleg légtömegre. Ezt hogyan kell elképzelni? A klasszikus hidegfront nyomakszik, alábukik és jó kis labilitást okoz.
#16642
Borka Mami, ez bizony jó kérdés, és összetett:-)
Elsõként induljunk ki az alaphelyzetbõl ami most is van. A kontinens északnyugati része felett ciklonok tanyáznak, ezek frontja is csapadékrendszerei vándorolnak nyugat-keleti irányba. A másik fontos tényezõ, az Azori-szigetek központtal elhelyezkedõ anticiklon. Ez szépen ráhúzódik a Pireneusi-félsziget és a közép-európai térségre is gyakran, egyszer írtam, hogy klasszikusak kis karocskát is növeszt ami biztosítja a forró nyarat nálunk.
Itt egy szép példája:
Link
Van több is, így hatol be a kontinens középsõ vidékeire legtöbbször, emlékszünk 2000 augusztusában ezekre a napokra ugye?:-)
Az anticiklon mint valami tartóként viselkedik, ezért ezen simán rohangálnak a ciklonok, olykor bele-bele marva az Ac-ba és még zivatarokat okozva a délebbi részeken is, de ez ritka, olykor azonban elõfordul.
Ez az elrendezõdési alaphelyzet.
A következõ a szerencsétlen valóság, hogy mi még elég délen vagyunk de tulajdonképp elég északon is, így a mind a két hatás érvényre jut. Ilyen helyzetekben a ciklon, szépen rángatja fel a forró levegõt maga elé és tolja keleti irányba, lásd tegnap és ma.
Ezáltal a front egy meredek szöget zár be a forró légtömegre miközben halad megszokott irányba, jelen esetben keletre. És itt van a másik szerencsétlen tényezõ a domborzati viszonyok. Miközben szépen halad a front az útján úgy ütközik neki a Alpok és a Kárpátok koszorúinak, mivel a front felhõzetét ez felszabdalja és feltartóztatja így lassul a rendszer, ezért van az Alpok északi vidékein ezekbõl óriási esõzés, zivatarok, mert szépen torlaszt. Sajnos a szelet nem, és mivel van nekünk egy Dévényi kapunk így a szél a kis résen keresztül zúdul be, így tolja a front maga elõtt. A fizikai ráhatások is segítenek neki, ezért a kis nyíláson a légáramlatok felgyorsulnak. Sajnos ez pont az a bizonyos szélcsatorna. A hideg légtömeg rászalad a száraz forró légtömegre és nem nedvesíti, hanem inkább kiszárítja azt, és stabilizálja a légrétegeket. Délnyugat és északkelet szerencsés, mivel õket pont a mi szélcsatornánk segíti, a csapadék képzõdésben, nem szárít, hanem épp annyit kap belõle, hogy jó legyen. Gyakran van a front után másnap, hogy nálunk tombol a szél miközben délnyugaton pont ez miatt esik az esõ, záporok, zivatarok vannak, legtöbb alkalommal alig mozduló széllel.
No és a kérdésedre, mi kell, hogy..? Igazából bármilyen elrendezõdés csak ne ez, mert ekkor ez van, és lesz is, mint gyakran. A másik, szerencsés eset lehet, hogy az elsõfajú front elõresiet, de van neki egy újabb meleg szektora, no ilyenkor ez behullámzik és nálunk is okoz a következõ szélfordulásig esõt, de ez a kutya vacsorája:-) Vagy létrejön vagy sem, talán most igen, de ez sem az igazi helyzet, ahogy nézem, de némi esélye van a dolognak.
Hozzánk a legjobb a délnyugati rendszerek, mivel ennek a hideg levegõje jóval északabbra halad el így nem tudja megölni a konvekciót.
Sajnos amíg ez van, csak tényleg mákos esetben kapunk mi csapadékot, képes így elmenni egy egész nyár, lásd 2000, 2003, 2007 , száraz, frontos, szeles, és hõséggel szabdalt idõszakok váltakoznak kevés csapadékkal. Reméljük ez megváltozik idén.
Remélem érthetõ, igaz picit, nagyon hosszú lett:-)
#16641
Nyaranként számos esetben járunk úgy Budapesten és környékén, hogy mire Ny-ról ideér a hidegfront, addiga a szélcsatornában elõresietõ hideg levegõ szétszedi a felhõzetet és gyakorlatilag egyetlen csepp esõ nélkül szalad át rajtunk.
A kérdésem, hogy milyen feltételek szükségesek ahhoz, hogy ez NE így történjen?
#16640
Synopban a legmagasabb adható érték a "75 km felett" (89-es kód).
#16639
Mennyi a maximálisan megadható látástávolság?
#16638
No csak elhutottam eddig is nevet

Én sem tudom pontosan, de úgy látom, hogy a cikkek szerzõi sem tennék a kezüket tûzbe egyik lehetõség miatt sem. Adiabatikus emeléssel megy a légrész, radiatív hõtranszferrel hûl és gyakorlatilag nem az üllõ teteje, hanem egy afeletti cirrus réteg. Ez talán egybevághat az általad említett "tropopauza feltolással". Node, az overshooting konvekció (számomra nem tiszta, hogy ez oka a Brewer-Dobson-cirkulációnak, vagy okozata) átmegy a trópusi tropopauzán (TTL - Tropical Tropopause Layer), majd amikor bekerül a csontszáraz sztratoszférába hirtelen lehûl. Itt ugye lokálisan lesz egy hideg pont, ami szerintem a korábbi cikkben is volt. A cirrusos változat nagy területen mérhetõ. Valami ilyesmi:

beillesztett kép























Sajnos én nem érem el a legújabb, és az abstract alapján legjobbnak tûnõ cikkeket, de te bentrõl biztos meg tudod õket nyitni. Ha rájöttél a megoldásra, ne habozz megosztani kacsint

#16637
Konvektív hûtés alatt pontosan mit kell érteni? Azt, hogy Cb túlnyúló csúcsa gyakorlatilag olyan, mintha lokálisan felnyúlna 20 km-ig a tropopauza - tehát a felszínrõl elinduló levegõ a normál tropopauza-magasságon túl is vígan száraz/nedves adiabatikus folyamattal, és emiatt extrém módon lehûl?

Én meg csak hüledezek a cikkeken, nem semmi a skálán -100°C-nál túlcsorduló hõmérséklet. hideg Azért nem hittem volna, hogy ilyen alacsony értékek elõfordulhatnak, mert a nagy Cb-k belsejében nagyrészt nedves adiabatikus folyamat megy, sok látens hõ felszabadul a kicsapódással... de ezek szerint a magasság hatása ezt übereli.
#16636
Nem NLC volt, csak "sima" Cb. Link

Bár a mezoszférában vannak ilyen hõmérsékletek, azonban a tropopauzánál is elõfordul lokálisan a konvektív hûtés miatt, természetesen nagy konvektív rendszerek felett.
Egy indiai mérés szerint a nyári monszun idején az ITCZ északabbra vándorlásakor a 175-195K-es felhõtetõk dívnak, melyhez 18-21km-es magasság társul.
#16635
Köszönöm a válaszaitokat!
#16634
Hát az meg mitõl hûlt le ennyire? Ilyen alacsony hõmérsékletet én még csak a mezoszférában mérve láttam, odáig meg csak nem nyúlt fel... Vagy NLC volt?
laza
#16633
Amit találtam, hogy a trópusokon elõfordult már 75000 láb magasságú is, ami kb. 22,9 km.
#16632
20-25 kilométer között valahol. Találtam már 170 Kelvines (-103°C) felhõtetõ hõmérskletet, de sajnos ez nem jelenti azt, hogy a legmagasabb is az volt. Holnap utánanézek.
#16631
22 km volt egy idõben a világrekord. De már biztos megdõlt.nevet
#16630
Mekkora volt az eddigi legmagasabb zivatar magasság (felhõtetõ) hazánkban, amit a radarmérések óta rögzítettek?
És a világon?
Tudja ezekre valaki a választ?

#16629
Jah... Megyek is beutalóért a szemészetre... Bocs hogy beleböff...
#16628
"8 óra elõtt kezdett el dörögni"
Ezért. nevet
Zápor csak zárás után kezdõdött, dörgés ezek alapján 8 után is volt.
#16627
A zivatar is ugyanolyan jelenség mint a zápor, miért kell mindkét napra beírni?
#16626
Áthelyezve innen: Párbeszéd a moderátorokkal (#12120 - 2011-06-08 08:41:06)

Igen, de a záport csak mára (már ha nem volt tegnap)
#16625
Áthelyezve innen: Párbeszéd a moderátorokkal (#12119 - 2011-06-08 08:38:22)

Lenne egy olyan kérdésem, hogy ha 8 óra elõtt kezdett el dörögni, de csak 8 óra után jön a zápor, akkor mindkét napra a zivatart be kell jelölni?
Nano, kössz, zápor az csak most van.
#16624
Szép napot! nevet Az általad leirt, valamint a Rafy felvételén szereplõ jelenséget azzal magyarázhatjuk, hogy az igen gyorsan magasba törõ, már-már Cumulus mediocris (még nem az!) felhõ aljáról a szél vagy valamilyen lefelé tartó áramlás kitép, pontosabban lefelé csavar egy jókora darabot.
#16623
Idõközben Storman bátyánk megoldotta a problémát: Link

Köszönjük néki!
#16622
Felhõszakértõk!

Paranormális jelenségek zajlanak kis hazánkban. nevet

2 hete én láttam, Link tegnap Rafy le is fotózta: Link

Mi ez?
#16621
Értem, köszönöm!
#16620
Felhõszakadás: "Olyan csapadéktevékenység, amikor a lehulló csapadék intenzitása folytán legalább 30mm-es csapadékmennyiséget produkál fél óra alatt (30mm/30perc). A 30mm-es kritériumot nem elérõ csapadéktevékenységet "felhõszakadás-szerû intenzitás"-ként jellemezhetjük, amennyiben eléri az 1mm/perc intenzitást. Nem minden felhõszakadás-szerû intenzitás jelent felhõszakadást, de minden felhõszakadásban van felhõszakadás-szerû intenzitás."

Az OMSZ-nak van egy mérõhálózata, ami nagyon kis területét fedi le az országnak. Ebben a mérõhálózatban 11 mm volt a maximum.

Viszont az OMSZ-nak van egy olyan eszköze, ami a radar által mért reflektivitási értékek összegzésével gyakorlatilag csapadéktérképet generál. Én ugyan még nem láttam soha és fogalmam sincs, hogy mûködik, de van ilyen. nevet Tehát annak segítségével az ország bármely tetszõleges pontjára meg lehet adni, hogy ott x idõ alatt kb. mennyi csapadék hullott.
#16619
Volna egy kérdésem, mit értünk felhõszakadásnak, mert az OMSZ napi jelentése 11 mm csapadékot annak említ ?

Pénteken a 7 - 12 órás napsütés mellett fõleg a Dunántúlon és
északkeleten alakult ki több helyen zápor, zivatar, helyenként
felhõszakadás, jégesõ és viharos széllökés kíséretében. A hõmérséklet
csúcsértéke 25 és 32 fok között változott, továbbra is nyugaton
mérték az alacsonyabb értékeket. Éjszaka mindenütt megszûntek a
zivatarok, és hajnalra 13 és 20 fok közé hûlt le a levegõ. A ma
reggelig lehullott csapadék mennyisége csapadéknyom és 11 mm között
alakult.
#16618
Nekem nincsen sajnos, de egy jól irányzott levél a tanszék felé biztos megnyitja a kapukat. nevet
#16617
Ingyen nem hiszem, hogy találsz ilyet, esetleg amatõr észlelõtõl.

Esetleg vedd fel velük Link a kapcsolatot, hátha segítenek. A honlapon vannak adatok, jelszóhoz kötve: Link Nem tudom, hogy a tanszék hallgatóinak van e joga megnézni, itt a MetNet-en vannak néhányan, 10 sörért hátha adnak jelszót. hideg
#16616
Sziasztok!

Azt szeretném megkérdezni, hogy honnan lehet letölteni a Budapest XI. kerületére vonatkozó meteorológiai adatokat (a nap különbözõ szakában mért hõmérséklet, légnyomás, RH adatok) több évre (legalább 10 év) visszamenõleg? Munkahelyi feladathoz kellene.
#16615
Áthelyezve innen: Hosszútávú esélylatolgatások (#67065 - 2011-06-02 18:07:04)

Nem, az elég ritka eset. Nyáron az ék-iáramlás rendszerint kontinentális levegõt hoz, mely meleg, nemritkán nagyon meleg -de nem forró! Nyár derekán gyakori az a felállás, amelyet most a modell mutatat, tehát kicsit korán jött. Nagyon jó strandidõt jelent, 22-27, 23-28 fokos maxikkal, délelõtt napos idõvel, délutáni gomolyfelhõ képzõdéssel, szórványos záporokkal-zivatarokkal. A levegõ nem nagyon nedves, ezért az éjszakák kellemesen hûvösek.
Mindez éles ellentétben áll a délies légmozgások szubtrópusi forró levegõjével, melyben a maxik jócskán 30 fok fölé emelkednek, a napsütés gyilkosan perzsel, az UV sugárzás magas, és csapadék egyáltalán nincs.
Az az érzésem, hogy a kérdéses felállással (északeurópai AC, ettõl délre sekély ciklonok Közép-Európában) ezen a nyáron gyakran találkozunk majd. Látszik, hogy az északatlanti alacsony nyomás direkt nem ér el minket, közvetett hatásával kell számolnunk az említett, északi AC "alá szorult" sekély ciklonok formájában.
#16614
Áthelyezve innen: Hosszútávú esélylatolgatások (#67064 - 2011-06-02 17:23:22)

ÉK felõl nyáron nem forró és száraz levegõ érkezik hazánkba? szegyenlos nevet
#16613
Így van.
#16612
Köszi! Tehát 700hPa-on pozitív örvényességi advekció feláramlásokat generál.
#16611
Link Link
#16610
Olyan kérdésem lenne hogy a 700hPa-on lévõ örvényesség miért kiemelten fontos zivatarok kialakulásakor?
#16609
kertész palui:
Link
#16608
Nagyon szépen köszönöm! nevet
#16607
Itt: Link nevet
#16606
OMSZ Magyarországi radar archívumot hol találom? nevet Elõre is köszi!
#16605
Rendben, köszi! nevet
#16604
Szia!

Szerintem ebben a leírásban minden kérdésedre választ találsz: Link
#16603
Sziasztok,
két kérdésem lenne a középszintû kiszáradásról.
Elsõnek, pontosan mit is jelent?
Valamint, ez hogyan befolyásolja a jégesõk kialakulását?
#16602
Tizedre pontosan szerintem csak a napi összesítõnél van, de mire azt összeadogatod... hideg Link Start: Link 50 napot tudsz megadni egyszerre, 12843 a WMO index.

Egészre kerekítve, havi bontásban 2007. dec.-ig van meg: Link
#16601
Csumpa! laza 2001-2010-es pestlõrinci (tizedre pontos) csapadékadatokat hol találok? Gondolom az ogimeten, de ott nem találom. szegyenlos
#16600
Sziasztok!
Európai állomások légnyomás, relatív nedvesség, globálsugárzás napi adatai szabadon hozzáférhetõk-e valamely honlapon?
Megvan-e a régi Metnet linkgyûjtemény?
Elõre is köszönöm az esetleges segítséget!
#16599
Szuper, köszönöm szépen! Szóval lehetnek... Én úgy tudtam, hogy olyankor csak kicsi konvektív rendszerek tudnak létrejönni. Szóval még annyit errõl, hogy egy mezoléptékû magasnyomású terület esetén vonalas, azaz VMKR jön létre, nem? De hát tessék kijavítani ha rosszul írtam! kacsint laza
#16597
Az este nem sikerült rendesen linkelni mert mobilról voltam fent.

beillesztett kép

Utolsó észlelés

2025-05-05 14:02:38

Kõszeg

9.8 °C

00002

RH: 89 | P: 1010.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139227

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.