2025. július 18., péntek

Hurrikánok és tájfunok

Adott napon: 
Keresés:
#8376
Bitos láttátok, hogy a kezdeti lendület után elég gyengén alakul az atlanti hurrikánszezon. Augusztus 20 után nem alakult ki nevesíthető vihar. Ki jött egy új anyag, ami ennek okait taglalja: Link
Röviden:
1. Északra tolódott monszun árok: Az afrikai keleti hullámok túlságosan északon jelennek meg, ami miatt a viharok hidegebb vizek fölé kerülnek, csökkentve ezzel az aktivitást.

Monszun árok és az afrikai keleti hullámokA monszun árok egy alacsony nyomású zóna, amely az afrikai kontinens felett húzódik nyugat-keleti irányban. Ez a zóna kritikus szerepet játszik a trópusi időjárási rendszerek, különösen az úgynevezett afrikai keleti hullámok (African Easterly Waves) kialakulásában és fejlődésében. Az afrikai keleti hullámok a trópusi ciklonok (például hurrikánok) "magjai", amelyek a nyugat-afrikai partok mentén alakulnak ki, majd nyugatra haladnak az Atlanti-óceán felé. Ha ezek a hullámok megfelelő feltételek mellett fejlődnek, trópusi viharokká vagy hurrikánokká alakulhatnak.Miért probléma az északra tolódott monszun árok?Északra tolódás következményei: Az idei szezonban az afrikai monszun árok sokkal északabbra tolódott a szokásosnál. Ennek következtében az afrikai keleti hullámok is túlságosan északon alakulnak ki és haladnak tovább az Atlanti-óceán felé. Ez a helyzet azért probléma, mert ezek a hullámok hidegebb tengervizek fölé kerülnek, amikor kijutnak az Atlanti-óceánra.Hidegebb vizek hatása: A trópusi ciklonok fejlődéséhez meleg tengervízre van szükség, amelynek hőmérséklete általában legalább 26-27°C kell legyen. Ha a viharok hidegebb vizek fölé kerülnek, az energiát adó hőforrásuk csökken, ami jelentősen csökkenti az esélyüket arra, hogy trópusi viharrá vagy hurrikánná fejlődjenek.Száraz levegő beáramlása: Az északra tolódott monszun árok nemcsak hidegebb vizek fölé tereli a hullámokat, hanem közelebb hozza őket a száraz szubtrópusi régiókhoz is. Ezekből a régiókból száraz levegő áramlik be, ami tovább csökkenti a mély konvekció kialakulásának esélyét. A trópusi viharoknak magas páratartalmú környezetre van szükségük a felhőzet és a csapadék kialakulásához; a száraz levegő beáramlása azonban ezt megakadályozza.Jelenlegi tengeri és légköri feltételekA dokumentum említi, hogy a monszun árok jelenlegi északra tolódása részben a tengerfelszíni hőmérsékleti anomáliák következménye: a fő fejlesztési régió (Main Development Region, MDR) rendkívül meleg, míg az Egyenlítő közelében viszonylag hűvösebb a tenger. Ez a kombináció hozzájárulhatott ahhoz, hogy a monszun árok szélsőségesen északra tolódjon.
2. Rendkívül meleg felső légköri hőmérsékletek: Ezek stabilizálják a légkört, és gátolják a mély konvekció kialakulását, ami csökkenti a hurrikánképződést.

Ez valószínűleg nem igényel magyarázatot. A dokumentum azt is megjegyzi, hogy az idei szezonban tapasztalt melegebb felső légköri hőmérsékletek valószínűleg összefüggésben állnak az El Niño éves időskálán jelentkező hatásaival, valamint az antropogén (ember okozta) melegedés hosszú távú tendenciáival. Ez azt jelenti, hogy ha a felső légkör tovább melegszik, az a jövőbeli hurrikánszezonokban is komoly stabilizációs hatást gyakorolhat, ami tovább csökkentheti a trópusi ciklonok gyakoriságát és intenzitását.

3. Túl sok keleti szélnyírás a keleti Atlanti-óceánon: Ez megakadályozza a trópusi ciklonok fejlődését az atlanti térség keleti részén.

A dokumentum alapján 2024 augusztusában a trópusi Atlanti-óceán teljes területén kifejezett keleti felső légköri szél-anomáliák alakultak ki, amelyek Afrikáig nyúlnak. Ezek az anomáliák az afrikai monszun rendkívüli erejére utalnak. Ezek a keleti szelek a felső légkörben erősen uralják a keleti Atlanti-óceán területét.A keleti szélnyírás különösen problémás a keleti Atlanti-óceánon, mivel az ott kialakuló trópusi hullámok és ciklonok általában alacsony szélnyírási környezetet igényelnek az erősödéshez. Az erős keleti szélnyírás azonban megakadályozza ezt a folyamatot, mert a különböző magassági rétegekben lévő szelek nem támogatják a ciklon központi magjának szimmetrikus kialakulását. Ezért a trópusi viharok vagy ciklonok gyakran "szét vannak tépve" a különböző irányú szelek által, mielőtt megerősödhetnének.
4. Kedvezőtlen Madden-Julian oszcilláció: A legutóbbi időszakban tapasztalt nagy léptékű időjárási minták, mint a Madden-Julian oszcilláció, szintén hozzájárultak a kedvezőtlen feltételekhez.

Az MJO egy körülbelül 30-60 napos időciklusban mozgó konvekciós (zivataros) zóna, amely nyugatról kelet felé halad az Egyenlítő mentén. Az MJO különböző fázisai kedvezően vagy kedvezőtlenül hathatnak a trópusi ciklonok, köztük a hurrikánok kialakulására. A dokumentum szerint az MJO az utóbbi időszakban kedvezőtlen fázisban volt az Atlanti-óceán számára. Jelenleg az MJO keletebbre, a Maritime Continent régiójában helyezkedik el. Ez azt jelenti, hogy a konvektív aktivitás kelet felé tolódott el, távol az Atlanti-óceántól. Ennek eredményeképpen az Atlanti térségben csökkent a trópusi ciklonképződéshez szükséges kedvező feltételek előfordulása. 
A doksi megemlíti, hogy a kedvezőtlen MJO-fázissal együtt egy trópusi felső-troposzférikus árok (TUTT) is kialakult a központi Atlanti-óceán térségében, ami tovább erősíti a vertikális szélnyírást. A TUTT egy olyan magasnyomású rendszer, amely megzavarja a légköri egyensúlyt, és további akadályokat gördít a trópusi ciklonok fejlődése elé.
#8375
Komoly lehet a helyzet!
Egyrészt sűrűn lakott vidék Vitenámban, másrészt Haiphong 2 milliós város.
Harmadrészt sokfelé 2-3-4 méteres tszf. magasságkülönbség van a parttól 50 kilóméterrel beljebb is.
Az a vidék folyók deltatorkolata, szerintem egy csomó folyót fel fog torlasztani a szél és a úszni fog az egész síkság.

beillesztett kép



beillesztett kép

#8374
Ha bejön a JMA előréje, akkor Yagi lehet az eddig megfigyel legerősebb tájfun Hainanon

beillesztett kép

#8373
Mik meg nem lapulnak a vízjelek alatt, ugye? vidám

#8372
Ezt nem is ismertem, ezen egész jól lehet pásztázni a Földet : Link
#8371
Mondjuk a nyírás zabálja rendesen. Nem tud kialakulni egy stabil CDO. Azért így is jó egy 45 csomós 10 perces átlagraszeret

beillesztett kép

#8370
Asna meg jól bepukkant az Arab-tengeren.

beillesztett kép

#8369
No, indulhat a nagyüzem!

beillesztett kép



#8368
Na vajon Hone eltájfunosodik-e a jövő héten?

beillesztett kép


beillesztett kép

#8367
Több modell is pedzegeti, én is néztem már tegnap, pl. az Arpege, az ausztrál meg a svájci is, utóbbi szokásához híven elég masszívan, jó kis pinhole eye struktúrával, annak ellenére is, hogy a többihez képest korábbra várja a partot érést. laza
Mondjuk szerintem sem lesz ennyire komoly, ha egyáltalán lesz valami belőle (azért nagyon szűk ott a víz).

beillesztett kép


beillesztett kép


beillesztett kép

#8366
Az ICON herriként vár a Fekete - tengerre, a bolgár tengerparton szántana végig.
Nyilván nem lesz, az ICON időnként vár oda hurrikánt, egyedüli modellként.

beillesztett kép



beillesztett kép

#8365
Ez sem sűrűn látható műholdkép, amelyen két trópusi vihar támadja Hawaiit.
Kevésbé pontosan két hurrikán, mivel egyik még most hurrikán, a másik hamarosan hurrikán lesz.

beillesztett kép

#8364
Viszont a korai első hurrikán után nem túl aktív az Atlanti térség.
#8363
Gilma szépen elkarikázgat a Csendes-óceánon:

beillesztett kép

#8362
Ez komoly lesz, Bermudán már biztos deszkáznak.
GFS, ECM, ICON.

beillesztett kép


beillesztett kép



beillesztett kép




#8361
Ernesto hurrikán a Bermudákat veszi célba Link

beillesztett kép

#8360
Az Emilia trópusi vihar (balra/lent) "megkajálta" a Fabio trópusi vihart (jobbra/fent):

beillesztett kép

#8359
Debby hagyott egy kis öntözést Floridában. 
Facebookos link és képek, víztölcsér egyebek: 
Link 
#8358
Valóban egész jól néz kiszeret

beillesztett kép

#8357
Naisze!

beillesztett kép

#8356
Nem genyázik

beillesztett kép

#8355
Most ér partot Link

beillesztett kép

#8354
Taiwanra betalál Gaemi Tájfun.

Néhány kamera a keleti partvidékről:

Link
#8353
Megy Beryl Texasba Link

beillesztett kép

#8352
Most veri telibe Jamaikát, még mindig 220-as széllel Link
#8351
Igen, kapásból Cat5 az első hurrikán, ez kemény!
#8350
Akkor még nem volt, mostanra viszont igen.

Továbbá:
"This is the earliest Category 5 hurricane observed in the Atlantic basin on record, and only the second Category 5 hurricane to occur in July after Hurricane Emily in 2005"
zivatar

beillesztett kép

#8349
250 km/h.
Gondolom megvan a Cat5.
#8348
Arról a szigetről, ha van ott valaki, onnan lehetne most jó hurrikánszemes képeket csinálni, talán maradt ott valaki.
Pont a szem közepében van a sziget.

beillesztett kép

#8347
Nem vacakol, már Cat 4. Pedig a helyi salek most is leírta az elején. laza
Link

beillesztett kép

#8346
Barbados talán megússza, délről kerüli a herrikén Link
De a sok kis apró sziget utána abban az észak-dél irányú sávban azok kapnak vizet meg szelet rendesen.

beillesztett kép


beillesztett kép


beillesztett kép

#8345
Major Hurricane lehet nemsoká
Link
#8344
Na kezdődik a buli, az Atlantiról megy be a karibi térségbe, majd akár a Mexikói-öbölbe is Link
Sőt, lehet, hogy kettő lesz egymás után.
#8343
Kész is. Alberto a Mexicoi-öböl nyugat részén szórja a vizet, mint bolond a lisztet.

beillesztett kép

#8342
Van is már figyu

beillesztett kép

#8341
Na, talán majd most

beillesztett kép

#8340
És még mindig nem.  zivatar
Ialy is megcsípte a trópusi ciklon intenzitást tegnap, mindössze az 5. szélességi kör mentén!

beillesztett kép

#8339
Az északi ciklonszezon nem akar beindulni, a déli meg nem akar befejeződni laza

Hidaya elég komolyba’ tolja Tanzánia partjainálszeret

beillesztett kép

#8338
Végül a JTWC is megadta neki a Cat 4-et, mielőtt a nyírás és a száraz levegő elkezdte volna "cseszegetni".

beillesztett kép

#8337
Olga szépen kilyukadt Ausztráliától északnyugatra, egyes műholdas becslések már Cat 4-nek adják - mondjuk a JTWC szerint éppen csak Cat 3. vidám

beillesztett kép

#8336
Igen, a sziget északi felére ment rá, így le is gyengült.
Most majd elmozdul Mauritius felé, kicsit talán visszaerősödik, de aztán vége is lesz.
#8335
Végül Madagaszkár északi csücske kapta, még tegnap, és ezzel valószínűleg vége is a bulinak.

beillesztett kép

#8334
Nano!
Hányadik hogyishíjják lenne a szezonban?   laza

beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép

#8333
C4, 948 hPa, 215 km/h
#8332
Micsoda dög lett Neville-bőlszeret A skálázás alapján az a CDO megvan vagy 300-400 km. A mikrós képeken gyönyörű, betonszilárd felhőfallalszeret

beillesztett kép



MSLP: 956 hPa
Wmax: 195 km/h
Azaz C3
#8331
Azok után, hogy több hétig elkínlódott a térségben (még március első napjaiban lett Invest), végül szépen bepörgött, néhány becslés már Cat 3-nak adja a Saffir-Simpson skálán is (az ausztrálon már az).
#8330
A tavalyi teljesítményüket megtisztelve, a WMO visszavonultatta a Dora és az Otis neveket a rotációs névlistákrólszeret
#8329
Sziép spirál Link
#8328
Centre Island-en délután fasza kis szelek voltak és a mai nap már 283 mm felett jár (a hétvégi hozam 617,0 mm)

beillesztett kép

#8327
Jó a radaruk, de ilyenkor általában a déli kvadránsok kapják a nagyobb csapadékot.  Ott épülnek fel izmos konvergenciák.

Utolsó észlelés

2025-07-18 17:49:07

Kõszeg

22.6 °C

22502

RH: 66 | P: 1013.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143184

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.