2025. május 05., hétfő

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#16696
Sziasztok!

Tudna valaki linkelni egy térképet az európai (atlanti és mediterrán) ciklonpályákról?
Még egy: Most akkor, csak az mediterrán ciklon, amelyik mediterrán ciklogenezis folytán alakul ki (pl.: Genovai-öböl, Gibraltár-szoros k-i része)?
#16695
Valóban nem mûködik a link, de az volt az. Abból és egy napijelentésbõl azért nem olyan nehéz rájönni, melyik állomások vannak a napijelentésben.
#16694
Szia!

Köszi a válaszokat.

1. Értem, de ettõl még szerintem nem kifejezõ a skála: nyáron a 25-30 fok legyen piros, 30 fok felett vörös, 40 fok felett meg úgysem lesz (max. egy-két helyen, egyszer az évben), miért ott van a piros árnyalatainak nagy része). Télen meg persze az 5-10-15 fok legyen piros.
2. Nem jön be a fájl, mint ahogy egy ideje ez sem (sztem ugyanaz lenne):
Link

De ez még nem segít, hiszen ezen több állomás van, mint a napijelentés térképén. Persze a nagyobbakat / simertebbeket könnyû azonosítani, de a többit nem akartam / akarom kibogarászni. Ha bejönnének a linkek, persze megteszem.
#16693
Hello!

1. Az OMSZ hõtérképén a színskála évszakonként változik, azért mert az egyes évszakokban nem ugyanazon tartományon belül lehet a hõmérséklet pl. nyáron -15°C, vagy télen 35°C nem lesz.
2. Link
#16692
Sziasztok!

Két kérdésem lenne:

1, Miért változtatta meg az OMSZ a hõtérkép színskáláját? (tudom, hogy nem mai a változás) Szerintem elég fura a 25-30 fokhoz a zöldes, kékes szín.
2. Van-e valakinek olyan térképe, ahol a napijelentésben a térképen megjelenõ települések neve is látszik. Nem vagyok rossz földrajzból, de nem akarok vaktérképezni órákat.

Köszi
palota
#16691
Köszi, bizony sokat segítettél, de honnantól számoljuk alacsany szintûnek és honnantól magasnak a konvergenciát? És ezt hol tudom megnézni?

Linkek még jöhetnek.vidám
#16690
A konvektív paraméterekhez van egy táblázatom azt tudom ajánlani.

Tehát konvektív paraméterek alapján is lehet zivatarokra következtetni.
Itt ebben a pdf fájlban vannak a konvektív paraméterek, amiket szépen kigyûjtöttem egy elõadás vázlatból, melyet TJanos-nak köszönhetek. nevet
Ezekkel már ellehet indulni. Mondjuk egyelõre hosszútávú tapasztalataim nincsenek még vele, mivel nem régen kezdem el mélyebben foglalkozni az elõrejelzésekkel. Viszont a tegnapi napra szépen bejöttek az értékek.
Pdf konvenvektív paraméretek: Link
Pl.: itt szupercella.hu-n egy emagram, mai nap 18 UTC szegednek: Link

Picit a konvergenciáról és a zivatarok kialakulása miatt:
Konvergencia során vízszintesen a szélsebességek konvergenciájának szintjén több levegõ fog kerülni egy területre, mint amennyi kikerülne. Mivel a légkör tömegmegmaradásra törekszik ezért, ha alacsony szinten van konvergencia, akkor feláramlás jön létra, ha pedig magasabb szinten alakult ki konvergencia, akkor leáramlást fog eredményezni.
Itt pedig jó tudni a zivatarok elõrejelzéséhez is persze, hogy alacsony szintû konvergencia által okozott feláramlás segítheti a zivatarok kialakulását, de csak akkor, ha a konvektív alapfeltételek is jelen vannak, az emelés, a labilitás, a nedvesség.

Remélem valamelyest tudtam segíteni, de persze az zivatarok elõrejelzése is közel áll a szívemhez, tehát minden többlet információt szeretek én is tudni, amelyet késõbb hasznosítani is tudok. nevet
#16689
Sziasztok, Üdv mindenkinek!
Lenne egy pár kis kérdésem:

1. Ha egy zivatar környezetében kifutószél tapasztalható akkor az miért a földfelszínnel párhuzamos, ha egyszerfeláramlásról van szó? Vagy leáramlás közben csak így tud tovább haladni a földfelszinnek csapódás következtében?
2. És végül szeretném megkérdezni, hogy milyen feltételek kellenek a zivatarok kialakulásához (pl.: indexek stb.)és hogy melyik mihez kell. Illetve ha végképp ráér Vki -a kérdéseimre válaszolgatni- akkor egy ehhez kapcsolódó linkgyüjteményt is kérnék. Elõre is köszönöm a segitséget! szegyenlos
Ja és mi miatt alakul ki konvergencia vonal? nyelvnyujtas
#16688
Akkor linkeljél egy magyar szakmai oldalt ahol tornádó kitörésrõl írnak! Köszönöm! nevet
#16687
Ebben a szövegben nincs Outbreak írva, nem tudom hogy mi köze van ennek most a témához. Errõl van most szó: Link "generally at least 6-10 tornadoes produced by the same synoptic scale weather system is considered a tornado outbreak"
#16686
A Tornado Outbrake magyar megfelelõje az tornádó kialakulása, vagy keletkezése....Link nevet
Nem lehet mindent egyszerûen egy tükörfordítással elintézni. laza
#16685
Ezeket ismerem, de azért köszönöm!
Igen, az Angol Tornado Outbreak-re gondoltam. Amúgy írtam, láttam már másutt is MAGYARUL. A Wikipédiásat láttam.
#16684
Egy kicsit a wikipédián is írnak róla, a többire pedig ott van a keresõ + a youtube. kacsint
Link
Link
#16683
Szerintem az angol Tornado Outbreak magyar megfelelõjére gondol. A németek Tornado Ausbruch-ot mondanak, így hát egy az egyben magyarul tornádókitörés, nem tudom hogy van e erre más magyar szó, de nem írt hülyeséget.
#16682
Bocsánat, de én ezt a kifejezést már több helyen láttam. Akkor úgy írom, hogy súlyos / rendkívüli tornádó-robbanás. laza Így jó?
Profit ott még nem találtam. Esetleg az ESTOFEX publikációja volt jó. Na mindegy, azért köszönöm!

Jó éjt mindenkinek! szomoru
#16681
A vulkán szokott kitörni és nem a tornádó! (Meg esetleg az autó a kanyarban, meg pl. a foga az embernek stb.) laza
Szerintem írd be a keresõbe és biztosan lesz találat! nevet
#16680
Sziasztok, jó estét!

Az lenne a kérdésem, hogy van-e valakinek, vagy ismer-e valaki olyan honlapot, ami tárgyalja a 2008. Augusztus 15-16-i súlyos-idõjárást (tornádó kitörés Lengyelországban)?

Elõre is köszönöm! kacsint
#16679
A mûszeres fórumba linkelt még valamikor régen talán bandiba-kolléga egy pdf-et (tegnap keresgéltem, sajnos nem találtam), amely a csapadékmérés lehetséges hibáit boncolgatta, abból rémlik egy olyan ábra, amely mutatta, a szél hatására a mérõhengerben is keletkezhet turbulencia. Gondolom minél kisebb az átmérõ, annál nagyobb lehet a hatás. Persze kérdéses pontos mértéke, de valószínûleg nem véletlen pl. a Hellmannak sem a bizonyos mérete.
#16678
Én is így gondolom, ahogy írtad: ha széllel szembe fordítanánk a csapadékmérõt, akkor abba több víz kerülne, mint a talaj megfelelõ méretû részére, tehát túlmérnénk. A beesési szög miatt így közvetlenül nincs veszteség. Viszont: a csapadékmérõ felállítási helyén csak 45°-os rálátási szöget kell minden irányból biztosítani, tehát a "majdnem vízszintesen" (pl. talajhoz képest 30°-os szögben) hulló esõcseppek útjába már az elvileg szabályos elhelyezésnél is kerülhet akadály. (Közeli fa, épület, bármi.) Ebbõl adódhat jelentõsebb veszteség is. Illetve valamennyit az is számíthat (fõleg gyenge intenzitásnál), hogy a felfogó felület külsõ részérõl a szél nem engedi lefolyni az esõcseppet a mérõhengerbe, ehelyett elpárolog.
#16677
Ezt az erõs szél és esõ kombinációt sosem értettem, hogy miért probléma a csapadékmérésben (hónál megértem hiszen ott a már belehullott pelyhet is kikaphatja belõle, de ugye ezért a hókereszt). Esõnél a csapadékmérõ befogadófelülete olyan mintha a talaj azonos felületû metszete lenne nem? Elnézést ha értetlennek tûnök. Vagy az esõ esési szöge és a vízszintes által bezárt szög miatt valamennyi csapadék "elveszik" ? Akkor meg miért nincs a vízszintes csapadékmérõ mellett függõleges csapadékmérõ (ami mondjuk el van látva szélkormánnyal ami a szélirány felé fordítja), azt úgy tudnám valahogy elképzelni, mint amilyenek anno voltak a közterületi kukák Pl: Link ezzel az beesési szög miatt elveszett? csapadék mérhetõ lenne, hisz annyi hullik bele mint amennyi a merõleges beesési szögtõl eltér. nevet
Bocs az agymenésért vidám
#16676
Szerintem egy kinect-tel lehetne érzékelni merrõl, és mekkora cseppek hullanak: Link nevet
Az csak 50eFt. A radar árából megmaradó pénzt pedig elisszuk. nyelvnyujtas
#16675
Elõttetek a Nobel-díjnevet Hajrá! kacsint
#16674
Alakul a dolog. laza
#16673
Plussz kell egy csapadékfelismerõ és szemcsenagyság-mérõ is (mondjuk valamiféle Doppler-radar), mert ugyanazon szélsebesség mellett nem ugyanaz a beesési szög az eltérõ csapadékformák esetén ill ugyanzon csapadékforma esetén is eltér a szög a csapadékalkotók méretének különbsége miatt laza
#16672
laza
#16671
A feladat adott: szélirány/sebesség mérõ + Hellmann-csapadékmérõ kombinációja oly módon, hogy mindig a megfelelõ irányban és szögben legyen automatikusan megdöntve a csapadékmérõ! laza
#16670
A szél és hó kombinációja valóban sok hibát hordoz(hat), de igaz ez -ha csekélyebb mértékben is- az esõ és erõs szél párosításra is.
#16669
Köszönöm szépen!
#16668
Ez a .... kérdésre csak ..... válasz esetekacsint

Egyébként pedig a hó formájában hulló csapadékra nincsenek tökéletes mérések, pláne ha még a szél is fúj... De ezt a világ egyetlen mérõje sem teljesíti szabvány körülmények között...
#16667
Lehet ez már beteges nálam... mérésfóbia. szomoru
#16666
Tehát 1000mm nél 2 mm ter. Köszi megnyugtatál nem agyalok tovább laza .
#16665
Mivel a hulló csapadékot minden (!) reggel meg kell mérned,így a kérdésed sem aktuális. A Helmann-ból párolgás kevesebb, mint 0,2%. Sõt, ezt az én csapimérõm is teljesíti.
Az hogy egyébként mennyire pontos,ismét nem mérvadó, hiszen a hivatalos mérések a Helmann-okkal készülnek.
Szóval kár ezen agyalni....
#16664
Éves szinten,havas csapival+párolgás szerintem eltünhet 20-30 mm. Vagy nem? nevet
#16663
A feladat megoldasahoz me'g legalabb a harmatpont es a szelsebesseg idobeli menete szukseges. Ja, meg az is, hogy mennyi sugarzas eri a csapadekmerot napkozben nevet

Mondjuk 300 mm bele sem fe'rne nevet
#16662
Mennyi esélyt látsz erre a felállásra? Hány naponta fordul elõ ilyesmi a Földön található meteorológiai mérõállomásokon és hány naponta Magyarországon? vidám
#16661
És ha reggel esik 300 mm, és napközben országos melegrekord van pl 45 fok,akkor 23 óra alatt mennyit párolog? nevet
#16660
Abba minden belemegykacsint Tehát pontosan! szegyenlos
#16659
Sziasztok !
Azt szeretném kérdezni hogy a Hellmann csapadékmérõ mennyire mér pontosan ilyen felhõszakadásokat, amikor 10 perc alatt 20 -30 mm esik ?
#16658
Sziasztok!
A wetterzentrale oldalon végleg eltûnt az Európára vonatkozó lehullott csapadéktérkép? Hõmérséklet, szél stb megvannak, de a csapis nincs.zavarban
#16657
Köszönöm, megvilágosodtam! nevet
#16656
Ohó, icipici thermodinamika? nevet
Erõs alacsonyszintü szélnyírás az esti órákban elsõsorban inverzió esetén lép fel. A vertikális hõmérsékleti profil gradiense az atmoszférikus határrétegen megfordul, ennek legfõbb oka pedig a talaj thermikus kisugárzása és az esti órákban alábbhagyó, majd megszünõ napsugárzás és az alsó légréteg ezzel együtt járó kihülése. Ez az inverzió tipikusan 100-300 m között alakul ki, és egyfajta elválasztó rétegként hat az alatta és felette lévõ légtömeg között. A légrétegrõl való leválasztódás a low-level-jet ill. nocturnal jet kialakulásában mutatkozik meg. Ez a jet-fajta egy erõs, sugárformájú, az említett inverzió alatti "szélréteg", melynek sebessége 30 m/s is lehet; a szélréteg csekély vertikális kiterjedése okán az ilyen helyzetekben erõs szélnyírású rétegek alakulnak ki, magas, de csupán lokális nyírási együtthatóval.

Voila nevet
#16655
Már többször olvastam, hogy estére növekszik meg az alacsonyszintû szélnyírás. Ez csupán véletlen, hogy este?
Vagy van köze a határréteg stabilisabbá válásához?
#16654
Oyan kérdésem lenne,hogy van-e esetleg olyan leírás,tanulmány,amely a keletrõl jövõ ciklonokkal,frontokkal foglalkozik??Ha valaki tud segíteni azt megköszönném!!
#16653
Köszi a linket. Nagyon jól jönnek ezek az adatsorok. Ezzel most el fogok molyolgatni egy darabig nevet
#16652
Ez talán még jobb: Link
#16651
Köszönöm a választ! nevet
Ha még lesz kérdésem, akkor jövök! nevet
#16650
Link beállítod az évet hónapot, itt lehet bogarászni.
Vagy itt Link , több hónap is lehet a grafikonon egyszerre, az évet kell majd csak váltanod mert 24 hétre állítottam.
#16649
Sziasztok!
A következõ telek szegedi minimumaira lenne nagy szükségem egy növény miatt. Arra lennék kiváncsi, hogy hányszor volt hidegebb -15C-nál.?
2008/2009
2009/2010
2010/2011
Elõre is nagyon megköszönöm.nevet
#16648
Ez jó volt. És tényleg a jövõ héten lehet lesz a nyugatira is példa vagy nyugatabbira legalább is. Pesten majd lesni fogják az északkelet felõl érkezõ zivatarokat. Itt meg már a fejünket is szét fogja fújni a fõnszél. Link Link
#16647
Van a Kárpát-medence és az azt körülölelõ hegységkeret.

Ezen a hegységkereten 2 "lyuk" van, illetve az egyik csak lealacsonyodás. Az egyik a Dévényi-kapu ÉNy-on, a másik pedig a Keleti-Beszkidek alacsony középhegységi magasságot elérõ vonulata. Ezeken a folyosókon keresztül tud legkönnyebben bejutni a szél a medencébe északias irányból.

Jön egy hullámzó HF. Link A magashegységek a frontfelület jelentõs részét megtorpanásra, lassulásra késztetik, de a kapukon keresztül akadálytalan az áramlás, ömlik be a szél a medencébe. Általában ugye az ÉNy-i szélcsatornán jön be korábban a szél.

Aztán a front halad elõre, Link és ekkor már az ÉK-i szélcsatornán is ömlik be a szél, a domborzatviszonyoknak megfelelõen irányt változtatva, északi, északkeleti szélként. A két, immáron eltérõ irányú légmozgás a medencében összetalálkozik és mivel a föld alá nem tudnak menni, ezért felemelkednek. A feláramlások felhõ-, csapadék-, zivatarképzõdéshez vezetnek az adott helyzettõl függõen.

Hogy épp pontosan hol alakul ki konvergencia, az a front szögétõl, hullámzásától, az egyes frontszakaszok sebességétõl függ, de általában a keleti országrészben valahol.

Nyilván ÉK-rõl is jöhet front, igaz ritkán, akkor nyugatabbra alakul az összeáramlás, mert az ÉK-i csatornán jön be korábban a szél. Lehet, hogy a jövõ héten ilyenre is lesz példa, a keleti ciklonnak köszönhetõen.

Plusz: nem véletlen az sem, hogy Zabar környéke az egyik leghidegebb rész az országban. Pont ott fekszik, ahol a leggyengébb a frontok hatása, ezért ott sokkal gyakoribb a szélcsend, mint másutt.

Utolsó észlelés

2025-05-05 06:27:40

Szolnok

13.0 °C

04502

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139227

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.