2025. július 18., péntek

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#432571
Durva visszanézni az egy évvel ezelőtti eseményeket, főleg északon, északkeleten milyen hóviharok voltak, brutál!

Ehhez képest ma majdnem kora nyárias idő lesz, már most 15 fok felett van a hőmérséklet, kíváncsi vagyok, mennyi lesz a vége!

Csak nehogy ennek az enyhe márciusnak meglegyen a böjtje, a modellek kezdenek pedzegetni ugyanis egy erősebb hidegbetörést a hónap végére!
#432570
Igen - igen. Ez nem kérdés.
Valami jó eséllyel lehet bő 1 hét múlva, ill. akkortól kezdve.
A mértéke még nagyon kérdéses. 

Csak a GFS ámokfutásaira akartam rávilágítani. Kétlem, hogy napokig felettünk tanyázna a - 10 fok körüli T850, de mutogatott olyat is, hogy a - 12-14 fok is fölénk kerülhet. 
#432569
Látszik, hogy nem a szektorban dolgozol vidám Attól, hogy a szélsőségek erősödtek és átlagban hozzák a számokat, az egyenletes csapadékeloszlás nincs meg, ami a növénytermesztés egyik legfontosabb tényezője. Lehet csapadékos tél is, mint tavaly aztán áprilisban pedig a búza a kiszáradás szélére került. Az is lehet, hogy pont akkor van légköri aszály amikor a növénykultúra virágzik, hiába van előtte és utána csapadék, valamint hűvösebb idő, nagyon rosszul érinti őket. Az öntözés pedig lehetetlen. Mind a folyókból, mind a talajvízből való öntözés természeti és infrastrukturális erőforrás hiányában kivitelezhetetlen.
#432568
Azért az ECMWF-en is alakul valami:
Link
#432567
Az, hogy az elmúlt 1,5 évtizedben csapadékosabb idő volt, mint az azt megelőző 2,5-ben, tény. Elég csak megnézni ezen a grafikonon, hogy hány 600 mm alatti év volt 1980 és 2004 között, majd azóta. Link
Ez persze nem azt jelenti, hogy nem voltak mostanában szárazabb évek és térségek, de ilyenek mindig is előfordultak, ami szintén látszik a grafikonon. És éppen ez támasztja alá azt, hogy bizony szükséges (lenne) az öntözés, és nem véletlenül építették ki az öntözőcsatornákat sem már az 1900-as években, amikor még szó sem volt globális felmelegedésről meg "elsivatagosodásról". Az viszont már más kérdés, hogy az öntözés pénzbe kerül, így nyilván olcsóbb megoldás az, ha fentről jön a csapadék ingyen, vagy ha nem jön, akkor meg lehet igényelni a kártérítést a kiesett termés miatt (mert öntözéssel is ugyanannyit ér a termés, mint anélkül, viszont a ráfordított költség miatt akkor már kevesebb a haszon - ha van egyáltalán, úgyhogy tartósan száraz időben nem éri meg a dolog).
#432566
Az Aral-tó is kiszáradt miután ellocsolták a tápláló folyók vizét, meg az Alföld is, miután mederszabályoztak meg lecsapoltak mindent. Van amikor a kevesebb több. Ha nem akartak volna minden talpalatnyi földet művelésbe vonni, akkor lehet, hogy a 75 %-án annyival kiegyensúlyozottabb lenne a talajvízszint (megfelelő víztározással, öntözéssel), hogy sokkal jobb lenne a termelékenység és átlagban ugyanazt megkapnánk, mint most, csak sokkal kevesebb idegeskedéssel.

beillesztett kép

#432565
Bár ez nem az agrometeorológia fórum, válaszolnom kell. Mindkét állításod erősen vitatható!
#432564
Számomra csapadék és talajvíz állapot kapcsán az egyik mérő műszer egy, a Szeged Személy és Szeged Rendező melletti kis tavacska. Több mint húsz év óta utazom el mellette. Tavaly előtt, nyár végére kiszáradt. (Az említett időszakban először.) Tavaly tél végére félig feltöltődött. Őszre azonban ismét kiszáradt. És most már a télen se töltődött fel. Épp csak az alján volt egy kis víz február közepén. Ami mostanra eltűnt és csontszáraz az alja.
#432563
Lehet, de erősen feltételes a dolog. A fáklyán nagy a szórás. Bármi lehet, akár erős előoldal. Viszont felállhat a blocking a hónap végére. 
Viszont az valószínű, hogy a GFS op. újabb 200 óra feletti ámokfutása lesz csak ez. 
Pont 1 hónapja kezdődött el, febr. 17-én, hogy pár futást leszámítva minden futásában armageddont mutat 200-300 óra felett.
Febr. 17-ig is jellemző volt ez, de megfigyelésem szerint nem ennyire gyakran, és intenzíven mutogatva, szinte mindig. 

Ennek ellenére én is azt gondolom, hogy a mai erős melegedés, majd hétfőre érkező erős hidegfront után csütörtökig hűvös idő, hétvégén igen kellemes, tavaszi idő napos, száraz, viszonylag csendes idővel. 
25-e hétfő környékétől viszont akár tartósabbá váló északi légpályán érkezhetnek a frontok viszonylag kevés csapadékkal, de jó eséllyel bitang szelekkel, és bizonytalan mértékű lehűléssel. 
#432562
Miért?
#432561
A nagy arányú erdőtelepítés nagyon hasznos lenne.
#432560
A friss fáklya alapján (GFS) lehet, hogy fázni fogunk március végén?
Ez a lehűlés már komoly lenne!
Link
Link
Link
Ezzel szemben a PARA nem mutat semmi ilyet.
Link
#432559
Brr, a mai napot is fagypont alatt indítjuk, Tmin: -1,4 fok. Szép kis hőingás néz ki.
#432558
Épp ez a baj, mert sokkal többnek kéne lennie, csak az utóbbi évek csapadékosabbra forduló időjárásában "elkényelmesedtek" a gazdák is.
#432557
Ez így nem igaz, rádásul az öntözött területek aránya is csak 2% Magyarországon.
#432556
Mondjuk öntözés nélkül az Alföldön sohasem volt fenntartható/jövedelmező a mezőgazdaság.
#432555
Az biztos, hogy idén a kalászosokból még az önerőre sem fogja futni, ha április elején nem jön legalább 20-30 mm eső. Igazából még pár ilyen év, és az elsivatagosodás elkerülése végett akár tömeges faültetési programot is indíthatnánk, mert egyre kevésbé éri meg termelni szántóföldi növényeket.
#432554
Megint puskapor lett a fáklya szomoru
#432553
Igazság szerint májusban több esélyt látok. Április sokszor bolond,  szeles, kevesbé bő csapadékú. Májusban viszont több példa van nagy esőket, viharokat hozó ciklonokra, vagy bárikus mocsárra, hiszen olyankor már több szerepet kap a konvenció vagyis a helyi hatások.
#432552
Jól ki kell élvezni a holnapi napot, mert aztán a jövőhéten, de legalábbis a hétköznapokon minden lesz, csak jó idő nem, sőt, a hétfő-kedd páros kifejezetten szarul fest, akár több fokkal 10 fok alatt lehetnek a maxik, ami a borult ég és élénk szél kombóval nekem megint bőven téli viseletet sejtet.. viszont, legalább most a hétvége időjárása lehet a kellemesebb, ha ez tényleg bejön, bánja fene ezt a hét eleji taknyot.
#432551
Most csak 2 km/h. kacsint
#432550
Hát gyerekek végülis nem halunk bele, főleg úgy, hogy kb 20 napja a minimum alapszél ennyi kb. nevet
#432549
Azért olyan komoly szél nem lesz szerintem, legalábbis napközben nyelvnyujtas
#432548
Azért a 15-20 km/h-s alapszélbe és a 40-45 km/h körüli lökésekbe nem fogunk belehalni. nevet
#432547
Szabit veszek ki aznapra! nevet  laza
Csak vicceltem. kacsintnyelvnyujtas
#432546
Nálunk marad a szél... zavarban
#432545
Holnap végre kellemes idő lesz, talán a 20 fok is meglehet. Aztán este, éjszaka újból szélvihar nyelvnyujtas
#432544
Igen, sokszor a két véglet van. Az általam említett térségben voltak olyan évek is, hogy kora tavasszal a belvíz, a nyár derekától pedig már a fokozódó aszály okozott komolyabb gondokat.
#432543
Talán ezúttal az április hozza meg a mediciklonos esőket.
#432542
Múlt éven a Dél-Dunántúlon rekordközeli első negyedév volt a csapadékban.
Vagy márciusban?
Most pont az ellenkezője!
#432541
Továbbra sem néz ki eső, komolyabb eső.
Tegnap lyukakat fúrtunk, fél méter körül-alatt nem túl nedves a talaj.
Nem néz ki jól a helyzet!
#432540
A mostani előrejelzések szerint a következő 10 napban sok változás ebben nem lesz.
Jelenleg így állunk:
Link
Link

Szeged környékén tényleg az aszályos nyári hónapokra jellemző talajnedvesség jellemző.
Az elmúlt éveket figyelembe véve az ország középső részén, a szélcsatornában, ebben nagyon pozitív változás a böjti szeles időszak megszűntéig ( április közepe, inkább vége) nem várható.
Az országunk felett beragadó ciklon, megakadó front kellene, de ebben a kora tavaszi, illetve április eleji periódusban elég ritka az ilyen.
Egyébként azt hiszem, hogy két évvel ezelőtt sem volt túl sok csapadék kb. április végéig, aztán pl. a dél-hevesi, jászsági részen 4-5 hét alatt lejött 80-200 mm!! csapadék és máris egy rakás belvízfoltoktól kirothadó kukorica, napraforgó táblákat lehetett látni.
#432539
Bazsának különösen figyelmébe, hangsúlyosan érdekesség, de durva is lenne HA...kacsint Link
#432538
Az nem semmi. Itt nálunk a magaslégköri obszervatóriumban januárban 24,3 mm, februárban 12,3 mm csapadék esett. A márciusi csapadékösszeg pedig idáig 0,6 mm, ami elég gyatra. 

0-20 cm-es talajnedvesség 28%, vízhiány pedig 118 mm. Szerintem nem kell többet írnom. zavarban 
#432537
Itt se állunk jobban, azt hiszem ez az időszak sem a belvizekről lesz híres mint tavaly ugyanekkor. A földeken tavak álltak március végén. Persze a száraz, nyárias április ennek pucolásáról gondoskodott is.
#432536
Február 1. óta , (vagyis másfél hónap alatt)15 mm csapadékot mértem.zavarban
#432535
Nálunk 30 napos csapadékösszeg 4mm szomoru
#432534
Itt semmi sem esett a frontból, március eddig 8 mm csapadékot szenvedett össze!
#432533
5,5 mm esett a frontból, nagyon jól jött ez is, szépen töltődnek a földek.
#432532
At utolsó pillanatig kitart a csapadék ma, több órája szitál, olykor egész intenzíven, elég kellemetlen az idő, kár, pedig ma végre nem fúj a szél..
#432531
Itt kerek 5mm esett este-éjjel, agogy az azt megelőző napon is. 
#432530
25 mm lett a péntek szombat együtt. Nem semmi, és meg most is eseget. 
#432529
Ó[jaj]... most esett le laza laza
#432528
Már 16,5 mm, végülis kellett nevet 
#432527
Sajnos az a hóvégi lehűlés már sokkal rosszabbul is elsülhet, mint a jövő heti.

Átmenetileg ugyan, de klasszik brit blocking alakulhat ki, így akár telibe is kaphatnánk a sarkvidéki légtömeget. Az megülepedve még "láb nélkül" is tarolhatna.

Szerencsére nagy a szórás, mondjuk ez is jelzi, hogy valami készül.
#432526
Üdv

Jó kis szélcsatorna alakult ki Európa felett nevet
Igazi ciklon háború, de úgy látom (gfs) Mare Mediterraneum lesz a győztes. Tudom nem kívánságműsor, de a Horvát határ mentén estére várt konvergenciavonal annyira szép Link
Esetleg, talán...ha úgy adódna ....vidám
Egy kis nedvességet kéne bele tenni ha arra jár valaki...Kösz nevet

Jó hosszú hétvégét!
#432525
A hullámzó frontrendszer meghozta az aranyat érő esőt. Tegnap délután óta lent Pozsonypüspökin 17-18 mm, fent a Zerge-hegyen jó 20-21 mm jött össze. Mostanra eléggé kifogyott a szufla a csapadékrendszerből, így már csak hébe-hóba csepereg az időnként kissé szakadozott melegfronti felhőzetből.  A továbbiakban is folytatódhat a hullámvasút, a párnapos lehűlés után csütörtöktől ismét határozott melegedés kezdődik, így a hét végére ismét a tavasz juthat szóhoz - mígnem (mindkét nagy modell szerint)  március utolsó hetének eleje ismét hűvösebb időt hozhat.  nevet
#432524
A modellek elkezdték emelni a tétet, vasárnap éjjelről hétfőre virradóra érkezhet az erős hidegfront, viharos széllel. 
ECMWF és a GFS op. is emelt a téten. 
Szerintem a Sopron - Dunazúg - hg. közti kb. 100 km széles vonalban 80-90 km/h közötti lökések is lehetnek majd.

Apró pozitívum számodra, hogy hétfő reggelre már jelentősen gyengülhet a szél. 

Bár a márc. 11-i hétfői szélviharos eseménynél is így nézett ki, aztán reggeltől - délig lett egy újabb, komolyabb visszaerősödés.

Amúgy sok szó nem esett róla, de a múlt csütörtöki észak  - és nyugat - Dunántúli dny szélviharos tombolás miatt 88 helyre hívták a tűzoltókat, de a vasárnap estétől - hétfő délig tomboló ény szélvihar miatt elég sok, 200 riasztást kaptak a tűzoltók a Dunántúl középső, északi részén, és a Duna - Tisza közén. 

Ez elég sok riasztás annak fényében, hogy a vártnál kissé gyengébb lett a vihar. 
OMSZ 95 km/h körüli max. lökéseket várt síkra, hegyekbe jóval erősebb szél lehetőségét is.

Végül síkon OMSZ mérések szerint 93 km/h lett a Wgmax, hegyekben pedig 104 km/h ( János - hegy, Tés), Kab - hegy 103 km/h. 

Én azért simán vártam hétfő hajnalra síkra 100 km/h körüli ( 95-105 km/h), hegyekben 120 km/h körüli lökéseket ( Bakony, János - hegy).

Ez különösen érdekes annak fényében, hogy az 1 nappal korábbi, 9-e szombat éjjelről 10-e vásárnapra virradóra várt jóval gyengébb hidegfront, és alacsonyabbra várt széllökésű előrejelzések mellett lett Kékestetőn 104 km/h, János - hegyen 103 km/h - s Wgmax. 

Nálam amúgy a múlt szombat éjjeli hidegfront 79,3 km/h, a vasárnap éjjeli erősebb hidegfront 90,8 km/h-s Wgmax - ot hozott. 
#432523
Az éjjel 1.8 mm csapadék esett, de a szél miatt semmi látszatja nincs.
Kissé kezd herótom lenni ettől a szeles időtől...
#432522
Erre nem, hogy 1-2mm, szerintem márciusban eddig esett vagy 8 csepp eső, és ameddig a modell ellát zéró csapadék várható.

Utolsó észlelés

2025-07-18 21:40:31

Csesznek

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143184

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.