2025. július 18., péntek

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#432670
Szia!

Biztos így van, ahogy írod, nem vonom kétségbe, de kb. egy mondatot sem értek ez egészből. Én csak egyszerű kertész vagyok, csupán arra lennék kíváncsi, mezőgazdasági szempontból mikor várható érdemi/mérhető csapadék?
#432669
Ez a csapadékmező csak 1-2 km magasságban az maximum, mert Zala megyét kivéve szerintem kb sehol nem hullott belőle mérhető mennyiség. Itt az egész napos radarjel ellenére (a szlovák most is majd' sárga) még a betont sem sikerült teljesen benedvesíteni egyszer sem.
#432668
Tele lesznek gyümölccsel a piacok.
Ahogy az elmúlt években is.
#432667
A PARA esetén azért 144 órától már látszik a dolog kezdeménye. 168 óránál pedig már csaknem tálalva a Brit AC és a peremén érkező hideg levegő Grönland felől. Kimondottan telitalálat ezen a téren.
Az OP is hasonló, csak ott a folyamat vége az AC  és a ciklon helyzete másként alakulni, és az AC észak-déli tengelyűvé válásával a ciklon visszapörgése által szakadna ránk a hideg észak felől, és az már a végén szinte Brit-Skandi AC lenne ahogy bentebb nyomulna a kontinens belseje felé.
Hidegbetörés szempontjából mindenképp a PARA a tuti, de reméljük ez sokkal szelídebb formában következik be, már ha bekövetkezik.
A friss fáklya azért megindult lefelé a hónap utolsó napjait nézve és eléggé szór lefelé. Lassan a végén para leszkacsint
#432666
Kritikàn aluli. 
Egy nyominger országos tömb nem jön létre.
#432665
Ahogy ez várható volt.
#432664
Feloszlik a csapitömb nyugaton.hány
#432663
Eközben a Vadkeleten sorjáznak a 15-17 fokok. Itt jelenleg kerek 15,0°C van szűrt napsütéssel, lágy délnyugati szellővel nyelvnyujtas 
#432662
Senki nem állította az ellenkezőjét.  Én azért lassan elviselnék 4-5 fontmentes napot. Átlagos hőmérséklettel is. 
#432661
Azért sokan szeretnének idén gyümölcsöt enni.
#432660
Ugyanakkor még így is jóval élvezetesebb volt az idő, mintha egy átlagos március lett volna eddig.
#432659
Nem.

A történészek még abban sem tudnak megegyezni, hogy ez egyáltalán fafaj, vagy már a megmunkálás jellegére utal (gyalult fa, fafaragott, stb.).

Legalább 10-féle jelentése lehet. vidám

Egyébként van ilyen nevű állat is az angolszász nyelvben, mégpedig a tasakos patkány(-félék). nevet
#432658
Ugyanakkor a gyakori frontátvonulás és az igen sok szeles nap sokat vesz vissza a pozitív anomália élvezeti értékéből. 
#432657
Régi gfs is szintén telitalálat igaz csak 27-28ra,de ad némi bizakodást még azoknak akik egy kis téli időre vágynak még
#432656
Én nem aggódnék a hónap végi lehülés miatt. Ha csak ebből az időtávból kellene szemezgetnünk, akkor rengetegszer lefagyott volna már a tökünk. Arról már nem is beszélve, hogy az előző hét második felének is rohadt hidegnek kellett volna lenni... és azért most sincs annyira durvára hideg, mint ahogy azt 8-10 nappal ezelőtt az előrejelzéseken láttuk erre az időpontra.
Majd akkor lesz gond, ha megjön a modellösszehang. vidám Bár hozzáteszem, hogy egy-egy erősebb márciusi fagy azért nem számít szélsőségesnek. Mi volt pl. azon az éven, amikor április közepén még hóvihar is volt? 
#432655
Noé bárkája a Károli fordítás szerint Gófer fából volt.
Tudna esetleg segíteni valaki, hogy most mi a neve?
#432654
Ez azért még nem tendencia, kacsint az op. kissé elszállt (brit nyomás): Link

Közben a GFS para meg pont most dobta el az enyhébb verzióit és bevágott egy telitalálatos brit blockingot.

A szórás nagyja még mindig 15 fokos, van miért izgulni.
#432653
Hihetetlen nevet Az ilyen helyzetek miatt (is) lehet imádni a meteorológiát.
#432652
Farkasfán hó is van benne. nevet
Link
#432651
Már 10 mm fölött jár a határmente... legalább nekik jól esik nevet
#432650
Mikor lesz jelentősebb, 5 mm-nél több eső 24-72 óra alatt az ország középső részén?  Ami hasznosulna a növények számára.
Lassan tippversenyt lehetne erre szervezni. 
TahmKench!
Nézd meg a csapadéktérképeket, az egyértelművé teszi, hogy ott esik szépen.
#432649
Nyugaton a Szlovén-Horvát-Magyar határnál a csapi beragadt, vagy a radarjel rossz?
#432648
Nem Érden jellemző ez igazán, hanem Tolnában és a Nyírségben (a két említett forrás). 
Ott erősebb a szárazság. Szerintem logikus a magyarázat, nem nagyon tudok elképzelni más okot.
Mellesleg ez pontosan maga az alkalmazkodás.

Hopp, mindjárt ugrunk a másik fórumba nevet
#432647

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Agrometeorológia (#10877)
#432646
Ok, jogos, dobjátok át nyugodtan, akár az egész kommentet ("szakmailag" nem túl mély amúgy sem nevet).

Szerk: lassú voltam...
#432645
A friss ECM és GFS ENS is kedvezőbb a tavaszra vágyóknak immár. Úgy tűnik némi riogatásnak tűnt csak a modellek részéről a Brit-blocking. Az AC gyorsan a közelünkbe telepedne, így a hidegebb levegő is Északkelet -Európát érinthetné a peremén. Hozzánk a hátoldalon délnyugat felől mediterrán léghullámok érkeznének.
Drasztikus lehűlés ez alapján nem fog történni, igaz a hajnali, reggeli fagyok egy-egy napra mint írod veszélyeztethetik a virágba boruló fákat.
Eddig a márciusi is hozza a mondhatni jócskán pozitív anomáliát. Itt van Sándor , József, Benedek akik most zsákban hozzák a hideget, azonban ez a pár nap sem a túlzott hidegről fog szólni, nagyjából átlaghoz közeli napokról  nevet
Mindjárt itt a tavaszi nap-éj egyenlőség. A komolyabb fagykárok elől eddig sikerült megmenekülni, bár az a baj az április szeszélyes egy hónap az esetek nagy részében (nem úgy mint tavaly). Még nem érzem teljes biztonságban ezen a téren magunkat, igaz lassan 1 hónappal ezelőtt volt az utolsó markánsabb hidegbetörés, pontosabban február 22-én. 

Azt megjegyezném, hogy éppen 1 éve még fagyos napunk volt, délután -2, -3 fok körül alakult a csúcshőmérséklet térségem tágabb környezetében és többször fordult elő havazás ezt követően még pár napig, vagyis előző évben Sándor, József, Benedek szintén hideget hozott a zsákban, csak szibériai jelleggel.
#432644
Legyetek szívesek különválasztani a meteorológiát az agrometeorológiától és a bioszférától, mert rengeteg "vegyes" hozzászólás születik, amelyek egy része egyértelműen agrometes fórumba való lenne. Érthető, hogy a tavasz szorosan kapcsolódik a természet éledéséhez, nehéz különválasztani a témákat, de ezért vannak spéci fórumaink, ahol ezekről tök jókat lehet(ne) értekezni nevet Köszönjük szépen!
#432643

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Agrometeorológia (#10876)
#432642
Szépen visszavett az ECM a március végi lehűlésből, remélhetőleg tartja magát ehhez a továbbiakban is. Hogy néz(het) ki konkrétan a folytatás:
a lassan kelet felé távozó hidegfront mögött egy AC-híd épül fel, melynek hatására már szerdától jelentősen javul az idő, csökken a felhőzet, ám ezzel együtt sajnos 20-ról 21-re virradó éjjel jelentősen megnő mind a talajmenti, mind 2 m szinten a fagyveszély. Ezért az eddig virágba borult fákat ez sajnos megtizedelheti. Csütörtöktől viszont elég gyorsan AC-hátoldalra kerülhetünk, így gyorsan erősödik a nappali felmelegedés, a hét eleji, országos átlagban alig 10 fokos T maxok szombatig jó 17-18 fokig kúszhatnak fel. Ezt követően a gyengülő AC helyébe nyugat felől ránk húzódhat az utódja, a kettő között vasárnap egy gyenge HF súrolhatja főleg az északi megyéket. Az eddigi számításokkal ellentétben azonban az ún. utód-AC a kontinens belseje fölött landolhat (azaz a brit blocking háttérbe szorult), így a hűvösebb légtömeg nagyrészt a Kárpát-medencén kívül reked(het), így a vasárnapi átmeneti kisebb visszaeséstől eltekintve a T a jövő hét elején nagyjából visszatérhet a pénteki/szombati szintre, azaz a kellemesen enyhe, kevéssel 15 fok feletti tartományba. Így hát, hajrá Tavasz  laza 
Zivipötty: OK, leülök, egyes, megyek, bepótolom a leckét kacsint Link 
#432641
Grönlandi hidegmag gyengül, áramlás az idő előrehaladtával lassul, még az a kis anticiklon hidacska nem kéne Skandinávia fölé a hónap végére. nevet 
#432640
Végre a térségbe is 'aranyeső' van, áztató formájában. esoszeret Takt 3Cfok
#432639
Amúgy vasárnap nagyon szép idő volt, a hideg reggelt meleg nappal követte, kevés fátyolfelhőzet volt csak az égen, a dny szél pedig csak déltől támadt föl élénk, olykor erős lökésekkel éjfélig. 
Tmin 1,3  fok volt, talajmenti fagy, a Tmax 22,1 fok fok lett. 
Napi közép T. : 11,7 fok volt, mely holtversenyben a legmagasabb érték a február 28-i középértékkel.
Napi hőingás 20,8 fok lett, mely az idei eddigi legmagasabb érték.

A túra fantasztikus volt a környéken a Vörösvári túracsoporttal. 
Le is égett az arcom, orrom. Rákvörösre sült. Nem gondoltam hirtelenjében arra, hogy bekenjem magam. Ez van. A túra 5 órás volt, és közel 100-an voltunk. Képeket ma este prezentálom.
#432638
Link
#432637
Amit reaáltam elsőre, abban se volt se ellentmondás, se terelés, se tagadás, csak egy plusz infó, meg némi gyenge vicceskedési próbálkozás. Annyi köze volt a magyarázkodáshoz, mint Bazsának a tőmondatokhoz, és ha prekoncepció nélkül olvassa valaki, szerintem ez nyilvánvaló. De részemről lezárom a témát.
#432636
A megoldás pedig egyszerű, elég lett volna egy "köszi, ezt nem tudtam". Annak nem lett volna kimagyarázkodás-jellege. 
#432635
Mégis mi a bánatos fallosz volt a kommentemben a terelés? Az, hogy gyerekkoromban mindenki aranyesőnek hívta ezt a növényt? Ez minek mond ellent, mit akart a szerző szerint kimagyarázni? Hol írtam, hogy de igen, én jól tudom mégis? Ebből hogy sikerült ezt a hülyeséget belemagyaráznod? Egy ilyen csavarintás még a nejemtől is szokatlanul ritka lett volna nevet. Legalább 3-4 odaképzelt, le nem írt, nem létező gondolattal tudom elképzelni, hogy vezethettél le ennyiből ezt.
Ritka feminin durcizás ez a fórum nagyfiúsan szabadszájú főkommenterétől (no offense, sőt, én azt sokkal jobban bírtam kacsint)
#432634
Érdeklődéssel olvastam el a Zsu által belinkelt cikket, hiszen én is ´aranyesőnek´ neveztem eddig a jelenleg városszerte pompásan virító cserjét, az ARANYVESSZŐT. A latin nevét meg pláne nem tudtam, hiszen nem vagyok botanikus, de még lelkes amatőr sem. Az életre szóló hobbim, a meteorológia terén is van még rengeteg tanulnivalóm - hiába figyelem jó 40 éve az időjárást, sok mindent csak az utóbbi tizenegyév alatt sajátítottam el, mióta a METNET-re járok. Hiába, JÓ PAP HOLTIG TANUL!  laza
#432633
Valaki kijavított, hogy nem jól használod egy növény nevét. Semmi extra nem történt, egy egyszeű helyreigazítás. Aztán ahelyett, hogy úgy reagáltál volna, mint pl Zsu, elkezdted a szokásos terelő [műveletedet] , ami a menedzser mítingeken biztos oké, de itt annyira nem. Jóhogy nem [leszúrsz], meg kicikizel, hogy javitottam a tévedésed. Kapj már a fejedhez!
#432632
Tegnap este nagyon fáradt voltam ( igen tartalmas hosszú hétvége volt ), így korán lefeküdtem aludni.
Beállítottam magamnak viszont az ébresztőt éjjel 2 órára, mert akkorra vártam a hidegfront betörését, komoly szélviharral.

3/4 2-kor keltem föl az ágyból a dübörgő szélviharra.
Nem is tévedtem sokat. Negyed órát.
Kimentem terepre is, majdnem 2 órán kinn voltam. 
Komoly volt. 2 napja még jelentős esők voltak, de már éjjel telement a szemem porral.
Jóféle hanghatásokat produkáltak a széllökések. Kevéssel 90 km/h feletti lökések is voltak.

Elmentem a tőlem 200 méterre lévő templomhoz is. Tele van kisebb-nagyobb fákkal a környéke.
Na ott aztán tényleg komoly hanghatások voltak. El sem tudom képzelni, hogy 2-szer erősebb,mondjuk 180 km/h körüli szél mit okozna.

A lényeg, rajtam kívül senki sem vette komolyan az éjjeli, hajnali szélvihart, pedig már szombat délelőtt írtam a lehetőségéről, igaz a modellek akkor is csak kb. 70-75-öt vártak, de felplusszoltam : Link

80-90 km/h-t vártam egyaránt síkra és hegyekbe is.
A valóság ez lett : Link

Felcsút 102 km/h-t, János -hegy 96 km/h-s Wgmax-ot hozott.
Kivételesen most síkon erősebb széllökésekkel tört be a front, mint a hegyekben.

Az viszont érdekes, hogy az OMSZ még az esemény előtt pár órával is miért csak 60-70 km/h-s szelet várt éjjelre, ma hajnalra!?

Tavasz van, böjti szelek tombolnak, ilyenkor mindig föl-föl-föl-föl-föl.
Plusszolni kell bőven az értékeket, amiket a modellek mutogatnak.
Erre jó bizonyíték volt ez az éjszaka is.
#432631
Ide ért a hidegfront bazsulásra keltem fel szomorutornado
#432628
Akkor ezúttal Te nyertél.nevet Ferihegy ma -0,6 és 21,8 volt, ezzel meg sem közelítjük a február 28-i bődületes - és könnyen lehet, hogy majd nagyon sokáig megdönthetetlen - hőingás-rekordunkat (26,1 °C).
#432627
Az északi, ÉNY-i áramlás egyelőre végtelenített lemeznek tűnik, jó kérdés mikor illetve milyen gyorsan rajzolódnak át az erőviszonyok a napéjegyenlőség után.. nevet Ha kitart a felállás még áprilisig, akkor újra könnyen a kora tavaszból, a kora nyárba csöppenhetünk, mint tavaly..
#432626
Majdnem felülmúltuk a február 28-i hőingást, akkor 24, 
0 fok volt, míg a ma hajnali -1,4 fok után délutánra 22,5 fokig emelkedett a hőmérséklet, így 23,9 fok volt a hőingás.
#432625
Az persze, hogy az, már csak azt nem értem végképp, hogy ezt mire írtad.
A ruháimat már összetéptem egy ekkora általános ismeretbeli tudáshiány miatt, hamum momentán nincs, esetleg küldj. De csak ha latinul is leírod, milyen fából van.
#432624
Kecskeméten délután kezdett erősödni az északkeleti szél, 3 óra körül, elérte a 45-55 km/h-át.  Délelőtt és egész délután közepes, olykor intenzív esőzés volt a meghatározó. Aztán 5-6 óra tájban tovább erősödött, viharossá fokozódott az északkeleti szél. Ekkor 60-70 km/h lökések jöttek, a legerősebb széllökések elérte a 73 km/h-át.  Ez volt egyben a legnagyobb lökés amit regisztráltam ezen a napon.
A súlyosan felázott talaj miatt a város belterületén is dőltek ki fák, amit a viharos szél idézett elő.

Este 5-6 körül már láttam hópelyheket az esőben, majd 7 óra felé itt is intenzív havazás kezdődött, de fagyott esővel párosult. A bokáig érő vízben eléggé vizes hóréteg képződött, ami fagyott esővel képzett fehér réteget a fűben. Sajnos utána visszaváltott inkább havas esőbe némi fagyott esővel. Őrület volt az a halmazállapot váltakozás. Közben viharos északkeleti szél süvített. Ha az mind hóba jön, talán vertük volna 2013-at is. De ez alapján csak északkelet volt igazán befutó.  Ettől függetlenül a 2017/18-as mondhatni gyenge télnek a becsületére vált a tavalyi március és a február végi 1 hetes időszak. Idén szerencsére januárra eset a tél csúcsa, ami tökéletes időzítés volt, igaz a februári tavaszról ez már nem mondható el. 
#432623
az  erdőn  már sárga virágját bontja a som   (Cornus mas),  három hete ragyognak a  kerek szirmú,  ritkás virágok a Jasminum nudiflorum (téli jázmin) földre hajló zöld hajtásain.  Még a napokban kezdett bomlani a Forsythia (aranyfa)  négy szirmú, csokros virága, majd később, májusban követi a pillangós Laburnum anagyroides (aranyeső) - őkelme mérgező,nem ehető úgy a virága,  mint a fehér akácé - és őszre várhatjuk az aranyvessző (Solidago) fészkes virágait.  Ősszel az aranyfürt (Aster linosyris) zárja majd a sort.
#432622
Ez a cikk is folyamatosan helytelenül aranyvesszőnek nevezi az aranyfát. 
Az aranyfa-aranyeső-aranyvessző helyes meghatározását az alábbi két szakmailag hiteles írás mutatja be:
Link

Link

Nagyon kellemes még mindig az idő odakint, gyenge szél lengedez, a T akt.: 13 C.
#432621
Részlet a 2018. március 17-i naplóbejegyzésemből:
"Már reggel felhős volt az égbolt, de az érkező mediterrán ciklon csak dél körül hozta meg az esőt (+ 5 fok). Az eső 19 óra körül hirtelen havasesőbe, majd havazásba váltott, igen gyors volt a halmazállapot változása. 20h-kor már 2 cm-es összefüggő hóréteg fedte a várost. Ezt követően ritkán látható intenzív hóesés kezdődött, a sárga és zöld radarjel alatt függönyszerűen ömlött a hó, amelynek vastagsága 22h-kor már elérte a 12 cm-t. Ezt követően jelentősen gyengült a havazás erőssége, de 23h-kor 15 cm-es hóvastagságot lehetett mérni. Ez a hóréteg egyben szezonrekord is ezen a télen, hiszen mindeddig a január 21-i 10 cm-es hóréteg számított a legjelentősebbnek a 2017/2018-as tél során. A halmazállapot váltáskor 0 fok, késő este pedig -1,5 fok volt az aktuális hőmérséklet. A megerősödő ÉK-i szél késő este már hordta is a havat."
Másnap reggelre a végeredmény egyébként 20-22 cm lett... havazas

Utolsó észlelés

2025-07-18 21:40:31

Csesznek

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143184

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.