2025. április 30., szerda

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#34244
Igen, valszeg az lesz. Lemosót kapott, meg 1x gomba és rovar ellenit is. A többit meg akkor elhagyom, éljen az év madara békességben.
#34243
Idén az a fa bio lesz. kacsint 
#34242
Egy tengelic pár vert tanyát az oszlopos almafánkon, már kész a fészek is. Hogy fogok így permetezninevet?
#34241
Dongók után más; bent rekedt darázs a reluxán+üveg;
Link
Megyünk tovább;
Link
Ma reggel még sok jelenés volt, a zsebtelefonom alig gyõzte menteni a képeket.
Tavaly szó volt a zengõlégy és vagy fürkészdarázs témában. Na most tényleg egy predátor- fürkészdarazsat kaptam el, illetve õ kapott el egy zöldhátú döglegyet. A méretéhez képest nagyobb lehetett a légy, de végzett vele;
Link
A gyõztes;
Link
Nem sokkal pedig megemelte, és tovaröppent teljes gázzal. (hangja is volt).
Más;
Hangyák szívogatják az ingyen nedvet, a diófa levélen a tetvekbõl;
Link

Máskülönben felcsaptam természet-gyógynövényesnek, ami elõtt elvoltam a bõrgyógyászati "szak" rendelésen. Hetek óta szenvedtet a talp szemölcs, nem is kicsi. Házilag kezeltem kenõcsökkel, tengeri sós vízzel, de nem múlt. A dokinéni adott egy repit; Verrumal. Hát nem lehet megkapni, a városi 3 gyógyszertárban se, hiánycikk. Az egyikben kérdezem, mennyibe kerülne ez a 13 ml. ecsetelõ, -- és 2800 ft/ üvegcse. !! És nincs.  Azt monda még, hogy van egy vadvirág-gyógyvirág a "vérehullató fecskefark.." ami jó lehet.
Hazajöttem, és átnéztem a természetes gyógynövények, szerek listáit, és megtaláltam nem csak az interneten, hanem a saját kertünkben is!!
Itt van;
Link
Link

Tényleg vérét hullató, olyan okkersárga nedv jön a szárából. Aszongya a fáma, hogy ez elöli a vírusos bõrfertõk java részét, stb.
Viki;
Link
nevet
#34240
Havi adatok 2014 Márc. 11  T.min: -1,2 max: 16,9
Link
#34239
Kék dongó kék virágon;
Link
Elég korán repülnek, a kép 2014.Márc. 11.-i  !
nevet
#34238
Szerintem a kékes szín mellett az illat anyag. Bár korábbi hetekben is elsõk voltak a fehér virágú szilvafámon is. Hogy hol teleltek, az talány számomra is.
A szúrásról; szerintem a csáprágóival támadt rám, abban is volt zsibbasztó méreg.
A pók-csemete fészek meg vándorol,most fél méterrel az ablaküveg résén vannak,(melegebb).
#34237
Kék fadongóról. Mi vonzza ennyire a lilaakáchoz? Ahol van lilaakác, ott a fadongó is. Van erre valami magyarázat?  nevet 
#34236
Tavaly kaptam is egy marást a kezem ujjára, amikor a függönyrõl tessékeltem a szabad irányba. Fél óra égõ érzés, de nem viszketett. Fullánk nem volt, de pici lékelés a bõrön.
zavarban
#34235
Így van, õ a földi poszméh (felénk csak dungó), a kék meg a kék fadongó, ahogy oda is van írva nevet

Szerk.: ja és a közhiedelemmel ellentétben bizony "csípnek". Már a rendszertani besorolásuk is sejteti, lévén, hogy a fullánkos hártyásszárnyúak alrendjébe tartoznak
#34234
Ennek a kéknek is?
#34233
Sõt, ha jól emlékszem, földi poszméh a becsületes fajnév.
#34232
Megvan: Link
#34231
Ja, mi is dongónak hívtuk, és mi gyerekek féltünk is tõle. Aztán olvastam egy könyvben, hogy poszméh és nem kell tõle félni. És ami ilyen metál kék meg metál zöld? Mi azt is dongónak hívtuk. (nyilván a hangja miatt.)
#34230
Dongó, becsületes nevén poszméh. :-)
Mifelénk vidéken csak dongónak hívjuk õket.
#34229
Az utolsó nem poszméh? Olyan sárga -fekete csíkos.
#34228
Folytatva a pókos témát, ma délelõtt -reggel igen hûvös volt a teraszajtón kívül. +3 tól +12 ig valós helyzet:
Link
Majd kicsivel késõbb, kezd oszolni a telep:
Link
Link
És 15 -16 fok körül megindul a felderítés:
Link
Tehát megdõlni látszik az a feltevés, hogy a januári -16-19 fok lerombolta volna a rovarvilág emme képviselõit. És tényleg, ez a pete fészek kint volt a lépcsõs feljáró mellett, és nincs semmi baj. (igaz, még a januári napokban is kaptak valami napfényt, meleget, olyan -2+2 környékén.
laza
Más:  ahogy észhez tért a napsütés, vannak dongók a lila akácon, épp virágzás vége felé:
Link
Link
vidám
#34227
Érdekes, ma már szétoszlóban a kaszárnya, a gyenge háló alatt;
Link
Tegnap még itt üres volt;
Link
És ma;
Link
#34226
Tegnap elõtt, a nagy hav dél elõtt vettem észre ezt a pete telepet, az alu ajtón. Valami pók peték lehetnek, de nem biztos. Szép aranysárga telep, felül harmat vékony vizsz. háló védi. Kérdés kibírják -e a hideget, a vizes havat idáig bírták.
Link
kacsint
 
#34225
Üdv!

Ha fával fûtenél egy keveset - fõleg ha bioszférával megszállt több éves rakásból - változatos szörnyeteg témáid lennének.  Pl. egy ollóstól alig 3 mm-es álskorpió, ami - felfedezve, hogy felfedezték - ollóját nyitogatva támadó pozícióba áll az emberrel szemben.

A szöcskéd szép, nagyszüleim "Zöldló"-nak nevezték. 
#34224
Lujó kollegakacsint Bocs, mostanság nemigen van más téma, légy-szúnyog is alig van (nekem nem hiányoznak, de feltûnõen kevesen vannak), hangyák is gyéren. (Lentebbi témát érintve, olvastam hogy a beporzás kb. 40%-át a legyek végzik...) Sok lucernaböde van most is, a harlekinek rajzottak nemrég de eltûntek, egyet se látok.
Lazításnak egy "meglepetésvendég" (azóta semmi, szinte minden korai vendég "eltûnt", még április van)

beillesztett kép


Közelképek:
1. Fej  Link   2. Térd  Link   3. Karmok   Link (a Van der Waals "papucsok" is szépen kivehetõk)
A pókokkal "teletömtem" a Képtárat is mert mindenütt vannak. Rondák elismerem, de szánalomra méltó lények, egyetlen fegyverük a csáprágó. Soha nem támadnak, menekülnek ha lehet. Lábaik olyanok mint a száraz gallyacska, makrózás közben hozzáértem egy meglapuló tetragnatha lábához (hûvös és "fás" tapintású) nem mozdult, csak elhúzta. 
Gulyasme fórumkollegának köszönöm a tippet a villás képzõdményre, utánanézek a javasolt könyvbennevet
Egyszer "rázott ki a hideg" rovar miattnyelvnyujtas Egy meglehetõsen ritka orrszarvú bogarat (nem szarvasbogár!) fotóztam (képét akkor bemutattam itt a fórumon, Noli ismerte fel). Hatalmas, kb. 8 cm-es testméretû példány volt. Békésen tûrte a fotózást - egy darabig. Aztán hirtelen ráugrott az objektívre hogy a szememhez szorított fotomasinát is majdnem eldobtam. Testével teljesen befedte a méretes obit, lábait egyenként kellett lefejtenem róla. Legszívesebben levertem volna, dehát "nem õ kezdte" én nyomakodtam az "arcába", amellett pedig értékes ritkaság. Kis, elszórt telepeken élnek, nem szaporodnak mint a hangyák és 3-4 év is eltelhet mire kifejlõdnek teljes méretükre.
#34223
Borsó, retek hagyma nem fagy meg kacsint
A gyümölcsfákat féltem -2 körül néz ki reggelre...hány
#34222
Nálunk most már nincs megmaradó hó..egyelõre, de ettõl az 1 fokos esõtõl azért még izgulok, nameg a péntek-szombat reggeltõl. Lehet, hogy a borsót le kéne takarni valami fóliával? A hagyma, retek, rebarbara, fûszernövények mennyire bírják a mínuszokat?
#34221
Köszi, tényleg, erre nem is gondoltam, hogy más rovarok is járják a virágokat...szegyenlos hát persze.
#34220
Üdv! Már hiányoztak a pókjaid. 
#34219
Talán annyit tudok, hogy  a hideg január-február eléggé megviselte a kaptárban telelõ méheket, a hosszú bezártság során fellépett valami bél fertõzés, fostosodás, ami végül legyengítette a családokat, éppen hogy  etetni kellett a rajokat.
Más nagytestû rovarokat mint a kék dongó, vagy a zebra pothrohos  bundás bogárt láttam csak a napokban.
Terméskötõdés a meggyen látszik, részben önporzók. A cseresznye már kényesebb, de ami bolond szelek voltak, szerintem az is kötõdött.   Kérdés, hogy ez a havas fagyizást túlélik-e. Többet majd egy hét múlva látunk.

#34218
Hála az égboltnak, a Kárpát-medencében többszáz beporzó faj van a házi méhen kívül. És bár az elõbbiek és az utóbbiak egyedszáma is csökkenõben, azért les még cseresznye egy darabig nevet

Egyébként - ha jól tudom - asztalon van egy javaslat, mely szerint az EU-s támogatásokat olyan módon osztanák szét, mely ezek után - többek között! - figyelembe venné azt is, hogy a gazda fordít-e elég figyelmet arra, hogy a földjén, vagy annak közelében megfelelõek-e az életkörülmények a beporzók számára, illetve fenn is tudjae- ezt tartani (nem permetez az azokra veszélyes szerekkel stb.).
#34217
És most mi lesz? laza Nem ijedt meg, csak bámult a lencsébe. (OPPO mobilkamera)

beillesztett kép


Egy érdekességet is lõttem rajtavidám Sok pókmakrót csináltam már, de én még nem vettem észre ilyen "V" alakú
képzõdményt pók lábán (jobbra a sötét "villa").kacsint

beillesztett kép


T. fórumkollegák, vki. esetleg tudja mi ez - túlnõtt, "elfajzott" szõr, tapintó szerv vagy "fegyver a zsákmány rögzítéséhez"?nevet
Testmérete egybevethetõ az asztalterítõ szövetével.

beillesztett kép


#34216
Pont most akartam beírni, megkérdezni, hogy Ti mit tapasztaltok méh ügyben, mert én jóval kevesebbet láttam idén. Ezek szerint országos, vagy hát regionális a probléma...

A cseresznye rovarbeporzású ha jól tudom, ez befolyásolhatja a termésmennyiséget? Vagy jóval kevesebb méh is "elintézi" feladatát?
#34215
Csibeáldásnak örülhetnek a réti sasok a Duna-Dráva Nemzeti Parkban: Link
Az egyik még nem kelt ki, a másik se lehet túl régi.
nevet
#34214
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#346346 - 2017-04-04 09:07:06)

Olyan izgalmas ma eddig az idõjárás, hogy inkább jelentek egy  hírt : Tegnapelõtt, 2 - án vasárnap megérkezett a másik gólya is a tõlem 50 méterre lévõ fészekbe, így jó eséllyel idén is lehetnek kis gólyák. nevet

Az elsõ az még majd 10 nappal korábban, márc. 24 - én érkezett meg.

Idei zsinórban a 26. év, hogy a fészek lakott ( 1992. volt az elsõ év ), és ha lesz kicsi, idei a 26. év, hogy kicsiket nevelnek ki a fészekbõl.

Tudom, ez országosan nézve nem nagy szám, de felénk az, hiszen errefelé igen ritkák a LAKOTT gólyafészkek.
Olyannyira, hogy az itteni fészket leszámítva legközelebb Szentendrén, és Budakeszin vannak rendszeresen lakott fészkek.
#34213
Egy ilyen repkedett tegnap este az udvarban, köszi az info-t.
#34212
Link
#34211
Méh itt is kevesebb van, mint szokott. Talán tegnap már elég jól zúgtak a meggy/cseresznye fáink. Viszont dongó, poszméh sok van.  Darázs szintén, és megint a szokásos helyeken. Ezek nem tanulnak (szerencsémre), így tudom hol kell õket irtani. 
Szombaton összebarátkoztam egy kullanccsal is. A cserebogarak is megjelentek, azok a nagy, májusi fajták. 

Nesze neked átlagon aluli hideg január. kacsint
#34210
Méhet én is alig láttam még idén, viszont darázsból rengeteg lett pikk-pakk! És amúgy évrõl-évre egyre többet látni. Keresem a fészket mindig, de nem találom.
#34209
Nagyon szép idõ van, felhõtlen már 4 napja.
Kint vagyok a diófa mellett, töröm a tavalyi diót, de valahogy alig látok virágra repülõ méhet. Valami gond lehet, a környéken méhészkedõ bácsi nyilván felhagyott a méhészkedéssel. De lehet más is, a nagy légszárazság. Alsó szinten is épp 28-30%. Szomjasak lehetnek a rovarok, és nincs felhõ. Úgy olvastam, hogy arról is tájékozódnak a méhek nem csak a napállásról.
szomoru
#34208
Feketerigó költ Solymáron a fenyõfán. Tegnap megtaláltam a tojáshéjat.
#34207
Szarvas, Arborétum kerítése mellett találtam egy fekete gólya tetemet. Felette 20 kV-os vezeték. 
#34206
Ja bocs, a szilva virágok közt van a katica.
Elõtte majdnem belelökték a méhek a kehelybe.
Link
laza
#34205
Az a bizonyos 7 pettyes katica ma a meggyvirágok közt.
Link
vidám
#34204
Egy áttelelõ zöld hátú barna hasú poloska példány a meggyfa ágán. Nagy fagy ide vagy oda, ezek túlélték a -18 fokot is.
(reagálva az almafa egérfüles pöttyözõdésre.)
Link
#34203
Ez jó!nevet
#34202
Tegnap megérkezett hozzánk a gólya! vidám
Mindig tudja mikor érkezzen  laza
#34201
Megszólaltak a békák! Kb.1-2 km.-re a város északi részérõl hallani a koncertet. laza
Amúgy vasárnap reggel a gyöpes-árkos de aszfaltos utcánkon sok béka tetem volt,a hajnali esõ után....szomoru
#34200
Érdekes! Ezt megboldogult jóapám szokta mondani: "Az a fránya rigó nevet rajtam!" (Õ többet tevékenykedett az udvaron, kertben mint én.) Én viszont fütyültem már fekete rigónak (láttam is) és visszafütyülte a rövid motívumot. nevet (Én el tudom képzelni, hogy van kommunikációs szándéka az emberrel is.)
#34199
Nekem a kedvencem a fülemüle és sárgarigó mellett. Sokszor egyszerûen nevetek rajta, mert amikor kint tevékenykedek a kertben, szó szerint úgy érzem, hogy nekem trillázik (nyilván nem), meg olykor úgy dalol, minta kinevetne, mintha értékelné, vagy éppen kritizálná a munkámat. Volt olyan is, amikor valamivel nagyon bajlódtam és akkor is mintha kinevetett volna (folyamatosan süllyedõ ritmikus hangokkal), nagyon mókás volt. Na ahogy ezeket írom, most is hallom... szemerkélõ esõben...
#34198
Már hetek óta hallok rigókat fütyörészni. Na most hajnal 4-kor nem látom, hogy milyen rigó. Énekelni eddig fekete rigót láttam nappal, de láttam énekes rigót is (legaláb is barna, pettyes hasú) nem énekelni, fák, bokrok alatt gilisztázni. (Na ezt jól megfogalmaztam.) Mivel az elnevezés, hogy "énekes" utal valamire, valószínû õt is hallottam már, és nagyon röstellem, hogy nem figyeltem föl az énekük különbségére. Ez annak is betudható, hogy egyszer hallottam a rádióban, hogy a cinke milyen sok féle éneket énekel, és ezt be is mutatták. Gondoltam a rigóknál is így lehet. Most olvasom viszont, hogy milyen egyszerû megkülönböztetni õket a hangjuk alapján:
"Éneke egészen egyedi: változatos strófáit minden esetben kétszer-háromszor megismétli, emiatt kezdõ madarászok is könnyen felismerhetik." Az énekes rigót. Mindig tanul az ember. szegyenlos Link
 
#34197
Pár napja már az énekes rigók is hallatják hangjukat. De jól teszik!!
#34196
Helló bioszféra!
Próbálom a kissé bedugult topicot fel élleszteni.

Elsõre egy sajnálatos kép, egy vadgalamb tetemét fedeztem fel a kertben, a lila akác+csövek+karó helyén. Talán a januári-febr. erõs fagyok miatt halt meg.
Link

Más; a kora tavaszi virágos bokroknak is van túl éléses forgatókönyvük, mint a lila akác .  A növény most dobja szanaszét a magját nem is hogyan. Egy hüvely kapszulában (babfélék) ha épp olyan a hõmérséklet, és a pára,(gondolom száraz a kinti levegõ, de belül "gõz" van) miatt egyszerûen szét robban a hüvely, és akár több méterre repíti ki a lapos ötforintos magokat.
Link
Az avarszinten pihenõ magok a "csónakban", ma délben. Felül pár centire egy fel nem robbant hüvely. Olyan kívülrõl mint a bársonyos õznyakszõr.
Link
Link

nevet


#34195
Ma azért gyorsan kiderült 10 óra felé. Ma már hallani cinege, vadgalamb hangot.nevet

Utolsó észlelés

2025-04-30 20:06:13

Szokolya - Jókai út (Tszfm 187 m)

17.4 °C

RH: 59 | P: 1019.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139173

Hírek, események

Az áprilisi hidegbetörés magyarázata különböző időjárási és éghajlati hatásokkal

Érdekességek | 2025-04-07 15:23

pic
A hétvégén érkezett hidegbetörést, és általában a kora tavaszi időszak hasonló eseményeit többnyire a poláris örvény tél végi felszámolódásával hozzák összefüggésbe.