2025. május 04., vasárnap

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#17096
Én megnéztem, és én sem találtam semmit. Amúgy a 500, 850, 925-hPa-s térképeken szerintem van izobárvonal, csak nincs rá írva semmi. Én megoldottam. Ráírom magamnak, amilyen tetszik. nevet
#17095
Én látok rosszul vagy tényleg nincs olyan GFS elõrejelzési térkép a metneten, amin rajta lenne a légnyomás?!
#17094
Nekem is! nevet Ezért is kérdeztem rá.

Köszi JoeJack. nevet
#17093
Nagyon köszi! Mostanában kezdte felkelteni az érdeklõdésemet. Eddig kissé periférián volt nekem ez az index.
#17092
Naponta jelenik meg ezen az oldalon nagyjából kora délután. Van még több érdesség is, érdemes tanulmányozni.
Link
Ez még a tegnapi futás de várhatóan 1-2 órán belül ott lesz a friss.
#17091
Milyen gyakran frissítik az AO és NAO fáklyát?
#17090
AO: Link
NAO: Link
#17089
Neked is köszönöm! Így már minden világos. És mi a helyzet az AO illetve a NAO-val? Mostanában sokat hallok felõlük. (csak nem tudom mit kezdjek velük szegyenlos ) Melyiknek milyen hatása van ránk nézve? Illetve mit jelentenek?
#17088
Ezenkívül pedig a térképek az addig az idöpontig lehulló csapadékot (illetve pontosabban az erre vonatkozó elörejelzést) mutatják. Igy mindenképp tudni kell az idöszak hosszát, amire az adott elörejelzés vonatkozik. Pl. 3-órás csapadékösszeg, 6-órás vagy 12-órás csap.összeg, stb. Ezt vhol meg kell találnod a térképen.

Igy aztán mondjuk egy 00 UTC-s csapadékösszeg elörejelzésnél nem azt látod, hogy 00 UTC-kor (azaz télen éjjel 1 órakor helyi idöben) az elörejelzés szerint hol fog épp esni, hanem hogy az ezt megelözö 3/6/12 stb. órára összesen mennyi csap. van elörejelezve. Fontos különbség!

Az aktuális helyzetre az adott idöpontra vonatkozó csapdékintenzitás elörejelzés utalna (létezik ilyen elörejelzés is, de ritkább), míg a csapadékösszeg elörejelzés mindig a feltüntetett idöpontot megelözö idöszakra vonatkozik.
#17087
Okés. Köszi!
#17086
Nyáron 2 órával több, télen 1-gyel a zónaidõ nálunk az utc-hez képest. Link és Link
#17085
2-3 okta felhõzet mennyire befolyásolja az esti/éjszakai lehûlés mértékét? Nagyon zavar, hogy fél óránként csak 1 tizedet képes csökkenni a hõmérséklet ma este. zavarban

Floo! 1985-ben igen erõs a december vége. nevet29-e 17.3, 30-a 0.8 fok.
#17084
Köszönöm a válaszokat! Azért én piszokul várom a havat kislányommal együtt. Hogy is szokott ez íródni? HAJRÁ TÉL!!! hideg havazas
#17083
Üdv!
Lenne egy olyan kérdésem, hogy ha mondjuk 00z-s futást nézek és elõrelapozok mondjuk +24 órát akkor ugye megint visszaérek a 00z-hez. Eddig oké. nevet De ha mondjuk mutat x csapadékot +24 órára azaz 00z-n akkor az kb. hány órára értendõ? Valamennyit hozzá kell adni? Nekem az a tapasztalatom, hogy +2 órára értendõ. (Ezen értem azt, hogy nem éjfélkor lesz csapadékhullás hanem hajnal 2 órakor.) Elég bonyolultan írtam le -bocsi- de máshogy nem ment hirtelenjében. szegyenlos
#17082
Hogy mennyire nem szokványos, erre egy példa:
A mostani december adatai a nagykanizsai állomáson Link
Enyhe idõ napközben, T max átlag 7,1 fok, szinte egy nap sem volt 0 fok alatti maximum.
Nézzük meg, mennyire szokványos ez!
1974 decembere Link
1979 decembere Link
1982 decembere Link
1983 decembere, fõleg a hónap második fele érdekes Link
1985 decembere, tessék kapaszkodni Link
1987 decembere, második fele volt enyhe Link
1989 decembere Link
1993 decembere Link
1994 decembere sem volt túl hideg Link
1997 decemberében sem fagytunk halálra Link
2000 decembere is enyhe Link
2003 decembere Link
Szóval ez egy szokványos december, sok ilyen év volt korábban is a zonális telek idején.
Volt hogy a magasabb maximumok mellé alacsonyabb minimumok társultak, volt hogy alacsonyabb maximumok voltak, és az éjszakák voltak enyhébbek, de az enyhe tél nem ritka vendég nálunk.
Általános iskolás koromban telek múltak el úgy, hogy nem kellett elõvenni a szánkónkat.
#17081
Csak egy válasz: abszolút nem ritka, hogy január 9-ig nem volt az országban síkvidéken még sok hó. Télröl télre óriási eltérések vannak térségünkben, nagyon sok minden belefér az idöjárás "itteni rendjébe". Valójában az lenne "nem túl szoványos", ha a tél eddig mindenhol (vagy az ország nagy részén) vastag hótakaróval telt volna.
Ez eddig természetesen egy az átlagosnál kevésbé havas tél, de ijedelmere nincs ok.

Es hogy mi lesz még? Bármi, ami nálunk télen lehet. A prognózisok követésével a köv. 5-7 napra mindig tájékozódhatsz róla.
#17080
Sziasztok! Csak egy rövid kérdés! Mi van az idõjárással? Nem túl szokványos ez a fajta tél! Lesz egyáltalán országosan megmaradó hó, vagy már ezt is elfelejthetjük? Igaz még csak január van,de szerintem valami nincs rendben. [esõ]
#17079
Nem erre gondolsz (EOMA) ? Link
#17078

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Párbeszéd a moderátorokkal (#13423)
#17077
Egy matematikai jellegû kérdésem lenne, a valószínûségszámítás a témakör.
Gondolom a legtöbben ismeritek a normális (Gauss-) eloszlást. Azon valószínûsége változók számára, melyek csak pozitív valós értékeket vehetnek fel, kitalálták a lognormális eloszlást.
Lognormális az eloszlása definíció szerint annak a változónak, melynek a logaritmusa normális eloszlású. E definíció segítségével a változótranszformáció szabályainak felhasználásával a Gauss-eloszlás sûrûségébõl kiszámítható a lognormális eloszlás sûrûségfüggvénye.
Azok a változók, melyek értékei mindkét oldalról korlátos tartományban vehetnek fel értéket (a konkrét problémában, amivel most foglalkozom, pl. 0 és 365,25 között), azok vajon milyen eloszlást követhetnek? Itt több lehetõség van, konstruáltam egyet: people.inf.elte.hu/sapqaat/thnormal.doc
Kérdésem a következõ lenne: a sárgával jelölt képlet alapján valaki a momentumait meg tudja mondani a momentumait (az I norma, az M(eta) és a D(eta) kellene). Próbáltam integrálgatni, de nem segített sem az internet, sem a Bronstejn.
Köszönöm szépen!
#17076
Köszi!vidámnevet
#17075
155 m.
#17074
Valaki nem tudná véletlenül hogy Tibolddaróc tszf magassága menyi? laza
#17073
Köszönöm mindenkinek a segítséget! Így már megértettem! Azt szeretném még kérdezni, hogy a tengerszint feletti magasságnál minek a rövidítése a moh . Elõre is köszönöm a segítségeteket! kacsint
#17072
Ha jól értem, konkrétan 2 paraméterre kérdeztél rá, a 925 és a 850 hPa-os hömérsékletre.

Ezek egyes nyomászszintek hömérsékletét jelentik (értelemszerüen a 925 ill a 850 hPa-os nyomásszintét). A meteorológiában a tengerszint kivételével nem magassági szinteket sokás tekintetni, hanem nyomási szinteket. Egy olyan felületet képzelj el a magasban, amelyen mindenütt ugyanaz a légnyomás. Ennek a felületnek a magassága térben pontról-pontra is valtozik (és kijelöli a ciklonok-anticiklonok helyzetét ezen a szinten) illetve idöben is változik, ahogy az egyes met.objektumok mozognak, erösödnek, gyengülnek, megszünnek, keletkeznek. Egy iylen nyomásfelületen megnézhetjük az egyes (rács)pontokbeli hömérsékletet is, így már el is jutottunk a 925/850/700/500 hPa-os vagy bármely más nyomási felület hömérsekletéhez.

Es hogy mire használjuk ezeket? Rengeteg dologra, hisz az idöjárás 3-dimenziós (+a 4. dimenzió az idö), igy nem elég tudni, hogy mi van/lesz a földfelszínen/tengerszinten, hanem a magasabb szinteken lévö paraméterekröl is tudnunk kell.
A 925 hPa-os szint kb 700 m-en, a 850 hPa-os szint kb 1400 m-en van (nyáron + anticiklonban magasabban, télen + ciklonban alanyabban).

Pár felhasználási területe ezen hömérsékleteknek:

- frontok elhelyezkedése a magasban, mozgásuk, erösödésük, gyengülésük, feloszlásuk
- légtömegek jellemzése, meleg- és hidegadvekció
- A várható felszíni Tmin és Tmax becslése során is hasznosak
- A felszínre érkezö csapadék halmazállapotának elörejelzéséhez
- stb.
#17071
A szélmérö sátortetös házon a csúcstól számitva 2m magasan pontosan mérhet??Vagy a tetö kelt turbulenciát és a mérés pontatlan??
#17070
Azokat a modellek azért tekintjük meg, hogy az aktuális helyzettel legyünk tisztában.
Ezeken lehet látni a teknõket, gerinceket, frontokat, ciklonokat és anticiklonokat.
Ha ezeknek a def. tudjuk, akkor tudunk következtetni.

Ezen a honlapom találsz modelleket és térképeket.
Link
A modellek jobb felsõ sarkában van egy "i" betû erre kattintva informálódhatsz róluk.
#17069
Sziasztok! Szeretném megkérdezni, hogy mi az a 925hPa a hõmérséklet és a 850hPa a hõmérséklet. Az mire jó? nevet
#17068
Én nem gondolom, hogy elfognak veszni. Mert több adatuk még a régi felületen jelenik meg. Pl. metsuli, felhõ atlasz stb. nevet
A radar átalakítása nagyobb elõrelépés pont, mint a többi dizájnosabb megjelenítés.
A mostani megjelenítés talán nekem felhasználó barátabb, mint az elõzõ. Ám a hivatalosabbnak nekem a másik tûnt.

Mondjuk persze a pozitív és negatív elemeket vizsgálgatni nem nekem kellene.

Tehát, szerintem még nem fejezõdtek be a fejlesztések és az átállás még folyamatban van egyes tanulmányaiknál, s anyagaiknál.
Reméljük persze megjelenítésre kerülnek majd a következõkben is az archivált radar-, fronttérképek.
#17067
Köszönöm a válaszokat és a segítséget! nevet
Sajnálnám, ha nem lehetének elérhetõk az adatok a jövõben, ez tényleg visszalépés lenne. Gondolom, nem vesznek el, "csak" nem publikusak. Valamiért azt gondolhatják, hogy ez nem érdekli az embereket...
zavarban
#17066
Oké, köszönöm! Csak nem voltam benne biztos, nem üti-e egymást a kettõ. :-)
#17065
Jó az észlelésed, nálunk az észlelésben van párásság jelenidõ ikon és látástávolság megadása(párásság megjelöléssel kiegészítve), bõvített észlelõ felületen kiegészíthetõ a synop kóddal, amivel jelen esetben az elmúlt idõt is megtudtad adni. Ha synop táviratra gondolsz, akkor ott 24-es kód szerepelne a jelenidõ sorában és 4 km-es látás a látástávolság sorában. nevet
#17064
Valaki hivatalos észlelésben jártastól kérdezném, nem tudom, helyesen jártam-e el 2012-01-01 14:02:04-es észlelésemben ( Link ) ? Ugyanis a 20-as csoportból, elmúlt idõre vonatkozó jelenidõkód mellett az "idõjárás jellege" pontban kiválasztottam a párásságot is, de így kissé összeférhetetlen a kettõ. Elvileg ugye a nagyobb kódszámú kap elsõbbséget, de a 4000 m-es látástávban továbbra is ott van a párásság - mert hogy az van. (Persze ez csak itt "keveredik össze", hivatalos észlelésben egyértelmûen 24, csak nem tudom, itt hogyan kell ilyen esetben észlelni.)
#17063
Sajnos nincs meg, így szomorú, de az eumethez kell fordulni ott még mindig frissülnek a napi jelentések. Archívum még( már) nincs, körzeti idõjárás szintén nincs. Egyelõre nagy visszaesés a hónaplap, ami használható és jó is az a radar, többi nem informatív és igen gyenge. Pl a hõtérkép botrányos lett! Honnan tudjam, hogy Zabar hány fokot mért?! No mindegy ez van, megbarátkozunk vele, nem tehetünk mást:-(
#17062
Szia!
A régi honlapból még van egy példánya az OMSZ-nak. Azon megy az archívum. Egészen az átállás idõpontjáig, 29-én délig. Link
Az, hogy lesz-e az új honlapon ilyen funkció, azt nem tudom, csak remélem. Sajnos az elmúlt 2 nap napi jelentését nem is találtam már meg, pedig azokat a térképeket rendszeresen nézni szoktam. zavarban
szerk.: Látom Tomka megelõzött. laza
#17061
Szia!

A régebbi honlap elérhetõ még némi cím módosítással, és itt még a archivált adatok elérhetõek:
Archivum: Link
Radar: Link
#17060
Sziasztok!

Nézegetem az omsz új honlapját, de nem találom az archívumot (radar, webkamera stb.).
Tudtok segíteni, hogy hol lelem meg? Vagy egyszerûen fogadjam el, hogy nincs többé, még annyira sem, mint eddig? Ez nehezen menne...

Elõre is köszi a választ!
#17059
Sziasztok!
Hol találom az elmúlt évek archivált észleléseit? vidám
#17058
Sajna ez van. Tudom, hogy ez nem a fejlesztõs topic, de itt már negyedik napja kisebb-nagyobb megszakításokkal szitál a stratus. Más fajta csapadék azóta nincs, csak ez. Nem tudok mit tenni, be kell pipálni az esõ rubrikát. Amikor ez köddel párosul akkor azt is, vagy ha a talaj fagyos, akkor az ónost is. Az észlelõi felületen sincs szitálás, ha jól látom, ott szitáló esõt szoktam, mellé pedig a pontos szinoptikus jelenidõt.
#17057
Köszönöm a kimerítõ választ/válaszokat! nevet Én is a St6-os eszmefuttatásból indultam ki, de inkább rákérdeztem. Mivel sajna nincs szitálás rubrika, akkor tényleg még ez a legjobb módszer itt a Metnet-es naplóban.
#17056
Persze, az tudom. Egy egész kódtartomány van biztosítva a jelenségnek.

De közben rájöttem, hogy hülyeséget kérdezek, mert a szitálás az szitálás, nem pedig esõ. Ezen nincs mit beszélni nevet
#17055
Ez csak a MetNet-en igaz, rendes észlelõs állomáson szitálást is lehet adni jelenségként. nevet
Például: Link
Fórumhelyszín: Mór
#17054
Köszönöm a felhomályosítást! Mint említettem, sajnos nem vagyok feltöltõ, így nem volt számomra ismert a rendszer eme hibája. Tehát akkor a ködszitálást fagypont felett esõnek kell jelölni. Megérne egy misét a fejlesztésekben is ez a téma, mert így meg nem helyes nevet Vagy igen? Mit mond errõl az Észlelõk Nagy Kézikönyve? nevet
#17053
Köszönöm, erre gondoltam!
#17052
A szitálás is a hulló csapadékformák közé tartozik. Szitálás esetén a hulló vízcseppek átmérõje 0,5 mm alatt van, a vízfelületre érkezve nem keltenek hullámzást. Amennyiben a túlhûlt vízcseppek a talajon lévõ tárgyakhoz ütközve megfagynak, akkor ónos szitálásról beszélünk. Szitálás az alacsonyszintû rétegfelhõzethez köthetõ. Amennyiben köd van és a hulló vízcseppekre az szitálásnál felsorolt kritériumok fennt állnak, akkor ködszitálásról beszélünk. Ködszitálás esetén is áll ami a szitálásra vonatkozik, azaz a hulló vízcseppek átmérõje 0,5 mm alatti és amennyiben a túlhûlt vízcseppek a talajra érkezvén a talajon lévõ tárgyaknak ütközve megfagynak, akkor ónos ködszitálásról beszélünk.
Mivel az éghajlati naplóban nem áll rendelkezésre külön szitálás rublika, ezért a szitálást az esõ, az ónos szitálást az ónos, ködszitálást pedig az elõzõ kettõ valamelyikével illetve értelemszerûen a köd megjelõlésével javasolt feljegyezni. Célszerû ilyenkor a megjegyzés rovatban pontosítani a hulló csapadék formáját. nevet
#17051
Ugyanebben a fórumban 11.23-án errõl volt szó, olvasd el.
Az akkori állásfoglalások alapján írtam az elõzõeket.
#17050
Szerintem ködszitálás csak St6-ból lehet. Esõ meg max St7-bõl, de ez most nyilván nem az a helyzet volt. Az a lényeg, hogy a jelenlegi csapadék mind St6-ból hullik, így nincs köze az esõhöz.

Persze én nem vagyk nagy feltöltõ, csak logikusan próbáltam megközelíteni.
#17049
Én nem így tudom. Errõl nem olyan régen beszéltünk.

Ha jól emlékszem, akkor arról volt szó, hogy az esõt kell bejelölni és megjegyzésként a ködszitálást. Ónos ködszitálásnál pedig az ónos esõt az ónos ködszitálás megjegyzéssel. Természetesen mindkét alkalommal a ködöt is be kell jelölni.
#17048
Szervusz!

Az utóbbi.
#17047
Sziasztok!

Ha ködszitálás volt egy adott napon, akkor az éghajlati naplóban az esõt is jelöljem be vagy csak a ködöt és megjegyzésként a ködszitálás tényét?

Utolsó észlelés

2025-05-04 16:06:23

Arnót - Petõfi Sándor utca

20.6 °C

27005

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139227

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.