2025. április 30., szerda

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#34544
Éreztem én nevet Ez 9x % hogy egy zöld lombszöcske (Tettigonia viridissima) . Lakott települések közelében is elterjedt. 
Ja és nem ugrik, hanem repül, szóval a 3. emelet neki kismiska. Ráadásul úgy felmászok a falon, mint macska a fára kacsint

Itt a hangja, amit esténként mindenki hallhat: Link
#34543
Sajnos elég béna vagyok a témában, erről lenne szó, ezt a lépcsőházban hagyta így valaki (rovarbarátok ne figyeljenek: Link
Szóval ilyenek, de ezek nem 5 centisek, vannak 8-10 körül is. 
És most lehet megint tévedek, de a 3. emeletre a szöcske talán nem ugrik fel.
#34542
Jaja, mi is folyamatosan hajigaljuk kifelé a bazi nagy szöcskéket a házból. A múltkor az alvó gyerek feje mellett dekkolt egy jó 5 centis dög. Még jó, hogy nem ugrott a fejére. Nem fél tőlük egyáltalán, de ilyenre ébredni durva lehet nevet
A másik nagy házban lakó banda a farkaspókok. Asszony több évet öregedett a legnagyobb példányoktól....
Korábban nálunk sem voltak ennyire jellemzőek bent a szöcskék. Inkább tücskök költöztek be nagy számban. Poloskát is alig látni, halistennek.
#34541
Én ezekkel mind tisztában vagyok, de ez az időszak tipikusan a szöcskéké a lakott környezetben. Este a pofázásuktól alig hall az ember és tele velük a ház, terasz, kert nevet A sáskák viszont számosságban, meg akár faj szinten hiába nő a szöcskék felé, ha nem egy fülkét használnak az emberrel nevet
#34540
A szöcskék a sáskáknál nagyságrendekkel ritkábbak. 
Link
A szöcskék ragadozók. A szöcskék csápja a fél testhossznál mindig hosszabb, de általában eléri a teljes testhosszat. 
A sáskák növényevők. A sáskák csápjai  rövidek.
Link

Az imádkozó sáska nem sáska, a csótányok és termeszek rokona.
#34539
Biztos sáska az? Nem inkább szöcske?
#34538
Napi 2-3 sáskát találok a lakás különböző pontjain, elsősorban az erkélyen, de a szobaablakok szúnyoghálóval fedett külső oldalain is. A lakásban is volt már szerencsém találkozni egyel. Kérdésem az lenne, más is észrevette, hogy többen vannak? A többet úgy értem, hogy az ezt megelőző 5 évben mióta Pécs-rózsadombon lakom, még egyet sem láttam, előtte is imádkozó sáskával találkoztam kizárólag nagyon ritkán. Apropó, a büdös benyák viszont jelentősen megritkultak, persze sajnos el nem tűntek.
#34537
Szüleimnél volt egy nagyon öreg körtefa, ott mindig találkoztam szarvasbogárral.
#34536
Link nevet Borsodi medve 
#34535
A szarvasbogár cseresznye tuskóban is szeret lakni.  Tölgyes szélén (Solymár) is a kivágott  cseresznyére szálltak a felnőttek,  és   öreg, korhadt  tönkben még világos, de már imágó formájú bogarakat lehetett találni.  - idén kisebb termetűek voltak a megszokottnál.
#34534
Szarvas: 4-én du. szüreteltem a pálinkának valót (Gönci magyar kajszi). Megráztam a fát és a szokásos rózsabogár had mellett egy drón berregésével egy szarvasbogár hím repült fel. Tavasszal a komposztdomb (készült: lenyírt fű, fűnyíróval felszedett nyárfa levél) megbontásakor a cserebogár pajorok mellett találtam (méretből ítélve) két feltehetően szarvasbogár lárvát. A környéken a szarvasbogár szokásos kajájának, a tölgynek szinte nyoma sincs, fűzfa, nyárfa, kaukázusi szil a tömeges. 
#34533
Köszönöm. Úgy látom, hogy amit fotóztam az egy 3. lopódarázsfaj: feketenyelű lopódarázs

Link
#34532
Kb. tíz évig dolgoztam (labor-) patkányokkal, sokkal értelmesebb állat,  mint gondolnánk. Egymás tapasztalataiból tanulnak. a csapdákat kikerülik, függőleges 1,5 méter távot, műanyag dobozon simán felmásznak, a táplálékban eléggé igénytelenek. Eléggé karakteres szaguk van, még azt legegyszerűbb felismerni. Ha egynek fájdalmat okozol, az egész csapat megtanulja.
A fekete fejűek agresszívabbak, mint a világos társaik. Bolygatástól mentes farakás, komposzt lehet a "bázisuk". Megbízhatóan irtja az erdei sikló, a bagoly, és a vadászgörény.  Mi otthon erős paprikát (lehúzni a csatornába) szoktunk bevetni, attól pár hétre elmennek.
Leptospira, Listeria, Yersinia enterocolitica, nyúl-betegségek a leggyakoribb nyavalyák,  amiket terjesztenek.
#34531
Ha vándor, akkor tényleg irtsd mindennel, amivel lehet, azok tényleg undormányok, és szaporák is szomoru
Érdekes ez az alagutazós dolguk mindenesetre.
#34530
Értem!nevet

A "mieink"vidám teljesen feketék voltak, csak emiatt gondoltam a házi alkategóriára. Kb. ekkora volt: Link  a legnagyobb példány. Valószínűleg a vízelvezetőárokból jöttek a kis ördögök. Eddig a lakóingatlant elkerülték valóban. Ha kiderülne, hogy vándor, az azért nagyobb baj, mert azok extra genyák. Link

Ha tovább krakélerkednek, akkor a légpuskával kiosztok nekik egy-két headshotot mostmár.vidám
#34529
Ha macskányi volt, akkor szerintem biztosan nem házi patkány volt, az sokkal kisebb.
Emellett nem véletlenül ez a neve: a házakba szeret beköltözni. Szüleim 8 hónapon át vadásztak rá mindennel, mire elkapták nagy nehezen, óriási károkat csinált, elrágott mindent, elhordta a diót/mogyórót, stb. De végig bent volt a házban, vagy legalább a szigetelés alatt.

Egyáltalán nem ásott sehol semmit.
Miután elkapták (csapdával), elvitték jó messzire, és elengedték (településtől távol).
#34528
Ugye a múltkor itt "mulattam" a gambiai óriásbundásjószágon. Hogy lássátok, hogy milyen az élet, erre az elmúlt egy hónap során egészen konkrétan a mi kertünkbe is befészkelt járatokkal néhány házi patkány Link (láttuk). Hirtelen lyukak sokasága jelent meg az udvar csaknem felén.  Egyik példány kisebb cicának is beillett méretre, szép fekete. Még nagyon nem tudtak elszaporodni.

Reménykedtem egy hete még, hogy üregi nyuszi fog előbújni belőlük. De ugye nem!vidám

A beavatkozás mellett döntöttem a tegnapi napon. A lyukak zömének betemetése után, stratégiai pontokon nagyszabású gáztámadást hajtottam végre (kálium-nitrát, kén, szén-dioxid). Teljes tujaág-ritkítás is történt, ahol egyáltalán még meg volt hagyva.

Azóta semmi mozgás vagy kaparászás. Világos üzenetet kaptak, remélem értették!havazas
#34527
Köszi, ez megnyugtató!
Az oldal is jó!
#34526
Szia!

A közönséges sutabogár elsősorban marhatrágyában található, ott táplálkozik. De nagyon gyakran előfordul csak úgy, pl. réten a földön sétálva. Egészen biztos, hogy nem a fát eszik.

Balázs
izeltlabuak.hu
#34525
Igen ütős válogatás: Link

Magyarország már a harmadánál kiesett, így is jó pár országnál erősebbek vagyunk erdőségekbenkacsint Ezért is idegesít, amikor a birkák nekiesnek erdőknek, parkoknak... 

Hyperion: Link   Link   Azt hittem, hogy az Egyenlítőnél(L) van a világ legmagasabb fája.
#34524
Valaki találkozott már közönséges sutabogárral?
Link
Sajnos a házban találtam és - részben - fából van a födém. Lehet hogy azt eszi(k)?
Valakinek ilyen irányú tapasztalata?
#34523
Szolid teremtés: Link

Gambiai höripatki.zavarban Nekem múltkor egy vándor játékost is elég nehéz volt megtiporni. Nem éppen a kedvenceim ugyanis.
#34522
Egy ismerős által készített hódvideó a  környékbeli patakról: Link
#34521
laza
#34520
Nane!! Ez durva: Link
#34519
Van egy rossz hírem, ami neked nem nagyon fog kedvezni: Vakond ellen kiváló a macska. Én sem vagyok macska fan, de ez az előnyük megvan.
#34518
Macska távoltartására nekem beváltak a metil-nonil-keton tartalmú szerek amúgy
#34517
Köszi! laza
A rigó most is zajong, éjszaka megunta nyilván, mert csak hajnalban jött vissza.
#34516
- Rigó: Türelem, udvarlási és költési időszakon túl nem ordít hajnalban.
- Macskák: Ha zsebkendőnyinél nagyobb kerted van (ez Rákóczifalván erősen valószínűsíthető) macskagyökér és macskamenta ültetése a kert legtávolabbi sarkába. Ott jelöljenek, ha akarnak. Saját macska ivartalanítása: ha nőstény, miatta jönnek a jelölő kandúrok, ha kandúr, ivartalanítás után meg nem jelölget.
- Vakond: Egy erős műanyag edény, melynek az alja leszedhető és légmentesen visszazárható (mint a körtét tartalmazó vilmoskörtés üveg). KG PVC lefolyó idomokból összehozható. Bele bűztöltet. A nyakával a vakond járatába, körbe agyaggal "légmentesen" betapasztani, ne szökjön felfelé az illat. Amióta a Zunijó betiltotta a naftalint, pótmegoldást kell alkalmazni. Időszakosan cserélhető bűztöltet pl. a Wunderbaum (én józanul tudok egyes típusaitól hányni), vagy bármilyen lassan párolgó illatanyag. "B" változat, tarts lovat, a lódobogást a vakond nem szereti.
- Csigák: A sárga spanyol meztelen csiga ellen egy pár indiai futó kacsa. Németországban sok cég foglalkozik indiai futó kacsák bérbeadásával. Csigaölő csalétek pl: Link Nem tudom, mennyire hatékony, az általam utoljára használt csigaölőt már betiltotta a Zunijó. 
#34515
HMEI nevet
#34514
Egy sör nem sör...kacsint
#34513
Örülj neki, hogy nem Ausztráliában élsz, és bonts egy sört laza
#34512
Egy igaz természet- és állatbaráttal van dolgunk laza
#34511
Ez így túl sok egyben, egyetlen megoldás maradt: panel (lehetőleg magasabb szint)kacsint
#34510
Órák óta itt csetteg egy fekete rigó, már nagyon idegesítő, olyan, mintha a fiókákat keresné, össze-vissza repked. Szeretném megkínálni már egy csúzlival, de inkább hagyom, mivel védett is, ha jól tudom.
Macskák ellen kinek mi a megoldása? A kutyán kívül laza Szintén elég kellemetlen probléma, mikor este, ablaknyitáskor beárad a vizeletük szaga.
Vakondok ellen? Az epret szépen fúrják, tettem ki egy sörösdobozt egy földbe szúrt fémrúdra, nem túlságosan hatja meg.
A meztelen csigák ellen? Minden este előjönnek és körberajzolják a járdát, mint Doszpot Péter. Felmásznak mindenhova, ajtóra-falra, kellemetlen, mikor kilapítva behozzuk a lakásba.
Süni is van, de az nem zavar senkit sem, elmorcogja a macskának szánt ropit, csak hálából oda is sz@rik. Vele csak ennyi a baj.
#34509
Nekem furcsa, hogy a 7. emeleten találta meg otthonukat a fecskepár, amikor tőlünk 10 lépésre kertes házak vannak, kicsit arrébb baromfiudvar is lehet, mert hallani.  Az pedig jobban vonzza a legyeket és más rovarokat, mint a háztömbök közötti néhány fa. Ők tudják. (De lehet, hogy a lakók még nem tudják, hogy külső albérlőjük van.)
#34508
100 éve nem láttam fecskét, és most itt vannak a szomszéd háztömbnél.  Link
#34507
Hiúzvita nevet Link
#34506
Hétfőn hallottam az énekes rigót.  Átvonulóban minden tavasszal-ősszel, pár napot tölt nálunk (Solymáron)  és csak olyankor hallani.  Utánozni tudja a szomszéd kerti tavában a szivattyút, arról ismerek rá. Csodás strófák -grrrm, grrrm - strófák... - ami meglepett,  hogy más esztendőkben korábban érkezik, már a feketerigók ki  is  költöttek nálunk.
#34505
2 házzal arrébb van egy nagy meggyfa, aminek a koronája felső része ki van száradva. Na, napok óta azon “vártázik” egy bolond seregély, és már a létező összes madárhangot
leutánozta ami az MME adatbázisban van laza Én meg a teraszon ülve néha kapkodom a fejem, hogy jéé, egy kabasólyom... ja nem, ez megint a bohóc vidám
#34504
Hétvégén már szedtünk 3 kosár bigarreau burlat cseresznyét. A naposabb részeken már sok volt a rossz. Hihetetlen sebességgel beérett. Hétvége, jövőhét eleje felé pedig már a meggyet is szedjük. Ami általában június 10-e körül szokott beérni.
Összefutottunk tegnap 2 szarvasbogár hímmel tegnap délután. Közülük az egyikről fotó is készült:
Link (facebook)
Érdekes, hogy nem volt olyan szép színezete.
#34503
Az, de már az utódgondozás folyik

beillesztett kép

#34502
Áthelyezve innen: Metnet zeneszoba (#9834 - 2018-05-15 16:06:32)

Egy kis saját termeszetfilm kacsint Link
#34501
Törölt tartalom
#34500
Igen, most, hogy nézem, nálunk sem lesz annyi cserkó, mint az előző években, viszont ha az össz terméskezdeményt nézem (amiben benne vannak a mostanában lehulló "kocsányok" is), akkor ez rekord év szerintem.
#34499
Na majd írj a fejleményekről, remélem kihajtnevet
#34498
Van cseresznye visszavágva, seb kezelve. Reméljük a legjobbakat.
A nagytesó,  bigarreuau burlat viszont már színesedik:
 Link
Tavaly május 20 körül volt ilyen érettségi fokon. Durva különbség.
Mennyiségben meg sem közelíti a tavalyit, de így is szépen van rajta.
#34497
Itt április elején nagyon sok volt, aztán szünet, de most több van valamivel, pl. a cserszömörcén kifejezetten sok volt.
#34496
Poszméh van nálunk is sok, meg mindenféle egyedül repülgető méhféle, kék fadongót is láttam.
Házi méhet alig-alig. A kert viszont tele van ferdén fúrt (tücsök + pókok(?)) és függőleges (méhek? darazsak?) lyukakkal nevet
#34495
A kecskerágókra Solymáron is valami szövőlepke költözött, már tavaly is megrágta, de a cinkék és a rigók, úgy látom jó étvággyal fogyasztják.  A méhek nálunk békében dolgoznak, és a poszméhek is. Jó évük van a bányászméheknek,  a kolónia már  >100 m2  területű,  gyűjtik az akácot,  pitypangot, fenyő-virágport  és amit találnak.  Erdőben, amerre jártam,  vannak vadméhek is és poszméhek is,  a házi méheket külön nem figyeltem.

Utolsó észlelés

2025-04-30 11:06:23

Tát - Kertváros (106m tszf)

21.0 °C

00000

RH: 60 | P: 1022.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139173

Hírek, események

Az áprilisi hidegbetörés magyarázata különböző időjárási és éghajlati hatásokkal

Érdekességek | 2025-04-07 15:23

pic
A hétvégén érkezett hidegbetörést, és általában a kora tavaszi időszak hasonló eseményeit többnyire a poláris örvény tél végi felszámolódásával hozzák összefüggésbe.