2025. április 28., hétfő

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#1146
CyberWizard! a GFS elõrejelzés alapján???? akkor az már eleve kudarcra vabn ítélve, hiszen annak a felbontása 40 km (?) (de annál biztos nem kisebb)
#1145
Hello!Bocs, hogy itt "válaszolok", de az emailt "Relaying denied" üzenettel visszadobta... --------------------------- Köszi a választ, nagyon sokat segítettél!Még annyi kérdésem lenne, hogy szerinted a felszín mennyit számít (azaz hogy az adott területet erdõ/homok/beton borítja)? Domborzati térképet még lehet szerezni, de ilyen felszín-térképet eddig még nem sûrûn láttam. Az említett T/RH/szél/... adatok kiszámítását úgy tervezem, hogy az aktuális GFS-elõrejelzést sima Coons-Hermite interpolációval idõben/térben sûrûbbre számítanánk, amit utána korrigálnánk a mért adatokkal, és ez alapján számítanánk ki a zivatarok viselkedését. Szerinted ennek a pontossága így rövid idõintervallumra (3-6h) kielégítõ lenne? Ezt hogy csinálják "profi" helyen?A csapadék halmazállapotát hogyan lehet kiszámolni? (Addig megvagyok, hogy az adott esõcsepp/jégszem esését kell szimulálni az ismert hõmérsékletû levegõben, a feláramlási sebességgel megegyezõ sebességû "ellenszél" esetén. Az is OK, hogy a csapadék akkor kezd esni, ha a feláramlási sebességbõl eredõ légellenállás már nem tart egyensúlyt a gravitációs erõvel. Amit nem tudok, az az, hogy igaz-e, hogy a zivatarfelhõk felsõ részén a csapadék MINDIG jégtõl indul, mikor/hogyan növekszenek a jégszemek, mekkora egy esõcsepp maximális mérete? Az egyéb csapadékfajtákat (pl. télen hó, ónos esõ) hogy kell kezelni? Ha a csapadék nem konvektív eredetû, honnan indul a csapadék?) Van arra valamilyen módszer, hogy megtudjuk egy ziv.felhõn belül a feláramlás sebességét?A folyók "viselkedését" hogyan lehet kiszámolni? A tavak is így mûködnek?Az SHMÚ radart már elég hosszú ideje "használom", de eddig még nem sikerült rájönnöm, hogy a bekarikázott cella mellé írt szám mit jelent? Az egyetlen tippem (felhõtetõ) már a nagyságrend miatt sem lehet, más ötletem nincs...Még egyszer köszi, és bocs a sok kérdésért!Üdv. CyberWizard
#1144
Az idei nyár nagyon kellemes,mert eddig nem kell szenvedni a höségtöl! Ami késik az nem múlik!
#1143
ide is beírom! nevet Cyber Wizard! Szevasz! A metneten kapcsolatos kérdésedre válaszolva egy zivatarnál több elemre is szükség van ahhoz hogy pontos adatokat mérhessél, vagy esetleg ki tudd számolni, ki tudd következtetni hogy viselkedik a vihar. Amiket leírtál mind jó, de többnyire a zivatar kialakulásához szükséges. (pl. a cape és az RH) nem minden esetben adja meg a rendszer viselkedését. Ami viszont igen az a területekre bontott légnyomás változás folyamatos szemmel követése, illetve amit nagyon jó írtál a szélnyírás is. Továbbá szükségeltetik hozzá egy megfelelõ adat magassági szelekrõl, azok erõsségérõl, irányáról is. Ebbõl eldönthetõ hogy a rendszer erõsödik, vagy leépülõ fázisban van. Nagyon fontos még a domborzat mint idõjárás alakító tényezõ, ugyanis én láttam már olyat hogy a domborzat miatt amúgy csont déli áramlással közeledõ zivatar hirtelen Ny-ra tért ki; tehát a domoborzat, hegység nagyon sokat számít, nem beszélve a folyókról, amelyek felett néha leáramlási folyamatok ezek képesek "megölni néhány perc alatt akár egy masszív zivatarfelhõt is. Ugyanakkor egy folyó ennek ellentétét is produkálhatja, lásd június 20-ai mozgó radarképen. Ha jól tudom a SHMÚ radar rendelkezik egy olyan tapogatós doppler módszerrel ami a "Trasovanie búrok" néven fut ami turbulenciákat, és cellamozgás irányt is mutat. Érdemes megnézni. Remélem tudtam segíteni. Üdv.
#1142
Meteo: az OMSZ-tól ne várjunk semmi szimpatikus dolgot, õk nem ismerik azt, hogy növelni az ingyenesen elérhetõ tartalmat, pedig jó ötlet lenne!Még arra se képesek, hogy a honlap design-on javítsanak, pedig csak a színkódokat kellene átírni, meg némi átszervezés, s az is jó lenne, de...
#1141
Elég lenne 6 kamera összesen maradna a siófoki és a piszkéstetõi és még lenne egy Sopronban egy Nagykanizsán egy Szegeden és egy Nyíregyházán így jó lenne nekem. Én így csinálnám meg, nem is kellene valami nagyon pöpec kamera csak nyomja a képet a felhõkrõl ezerrel nekem. Hadd lássam elérte e már a front az országot ezért lenne fontos az ország ÉNY-i DNY-i ÉK-i és DK-i részébe kamerát tenni teljesen szimpatikus lenne az OMSZ-tõl nevet
#1140
azaz a plusz kameraképekért kérné a pénzt, 1 kép szerintük piaci áron 500 Ft vagy mégtöbb, s így menne (mindenhol csak a pénzt kéri, s a nyújtott szolgáltatás igencsak hagy maga után kivánnivalót, egyedül anticiklonnál megbízhatóak igazán, ja és nyáron)!
#1139
meteo: azzal semmi gond, hogy onnan 2 van, a baj az, hogy máshonnan nincs, az lenne a jó, ha minden megyébõl lenne 2, na de lehet hogy az OMSZ még azért is pénzt kérne, de nem adna senki, ezért nincs!
#1138
Mi értelme van annak hogy az OMSZ weboldalán egy megyébõl Somogyból 2 webkamera is van az egész Alföldrõl meg egy sem?
#1137
Sziasztok!Lenne nehany kerdesem:Arra lennek kivancsi, hogy a fobb met. adatok ismereteben (szelirany, erosseg, homerseklet, RH, CAPE -- nagy ter/idobeli felbontasban, tobb izobar szinten) mikepp lehetne kiszamolni, hogy egy adott radarecho milyen iranyban/sebesseggel fog athelyezodni, es ez alatt erosodni v. gyengulni fog, esetleg (az adott foldrajzi kornyezet ismereteben) hogy hol fog kialakulni ujabb cella?Meg lehet mondani ezek (+ radar + muhold) alapjan, hogy egy ziv. milyen "parameterekkel" (kifutoszel, csap. halmazallapot) rendelkezik? A segitsegeteket elore is koszonom!Udv. CyberWizard (email: [email protected])
#1136
Szép napot mindenkinek!Köszönöm! Van mindig mit észlelni! Hétvége idöjárása a "szokot kerékvágásban" ment, megint esövel! Vasárnap voltam kint a kertben /Dombai tó környékén van/ és 11:55 körül meg jött a zivatar! Erröl írok részletesen a hó és zivatar lessen topikban!
#1135
Gyuri: Megnéztem! Párszor már ezek szerint volt egymáshoz szerencsénk nevet)
#1134
Üdv LeviG: Én vagyok az,az ifjabb.Nézd meg a Fényképész honlapom.Link
#1133
Üdv Gyuri, Bakonyvár! Gyuri, Verpeléten csak a Kérit ismerem nevet)Régebben volt arról szó, hogy frissülni fognak az idõjárás-ikonok. Szerintem is ideje lenne, mert a jelenlegiek "színvilága" kezd kicsit unalmas lenni, + néhány ikon (pl zápor) néha megtévesztõ a napocskával nevet Igaz, eddig kitûnõen szolgáltak, de talán már megérettek a cserére. MetFickó hogy állsz ezzel a "projectel"? Még a minap eszembe jutott az is, hogy az észlelési naplót ki lehetne bõvíteni cspadék és RH adatokkal, amit a bociusz féle adatgyûjtõ a hõtérkép mintájára szemléletessé tehetnee, ugyanazzal az eljárással.
#1132
Catlakozom Bakonyvárhoz a késõi bemutatkozás kapcsán. Gyuri vagyok,36 éves,és én vagyok itt a fényképész /a nagy környék legjobbja nevet) /. Innen az érdeklõdésem,Gyönyörû villámfotóim voltak,de egy véletlen format c miatt az egész megsemmisült az árvízi képekkel egyetemben/1999jún/amikor a Tarna patak is kiöntött.Éppen mostanában fejeztem be a költözködést az új házamba,emiatt kevés idõm van netezni.
#1131
Megkésve,de csatlakozom a Komolyfelhõ indította bemutatkozásokhoz.42-éves vállalkozó vagyok, a nevem Amberger Károly.30 éves koromig Csesznek volt a lakhelyem,a falu várára utal a metnetes nevem.Persze 1980-tól nem sok idõt töltöttem ott /katonaság,5 év Szegeden föci-töri szakon,albérletezés és munkahelyek Pápán,Pécsen,Veszprémben/1 évet a baranyai jégesõelhárításnál is eltöltöttem,amíg meg nem szûnt.Gyermekkorom óta érdekelt az idõjárás,különösen a felhõk és a csapadékképzõdés,persze fõleg a hó és a zivatar.14 éves korom óta mérek csapadékot és diplomamunkámban is a Bakony csapadékeloszlását vizsgáltam.1993-ban nõsültem 3 gyermekem van,és új irányt vett az életem Pápán.Egy éve vettem észre a metnetet s az asszony már sokallja amit itt eltöltök.Sajnos nincs idõm már a meteorológiával mélyebben foglalkozni,csak hobbi maradt.Pedig az éghajlatkutatás és az elõrejelzések is érdekelnek.Bocs a hosszért !
#1130
Sziasztok!Nem tudja valaki, hogy lehet EHI-t (Energy Helicity Index) szamolni? Es Hs-r -t (Storm-relative helicity)? Elore is koszi!Udv. CyberWizard
#1129
Habár lehet, hogy ez csak bizonyos burzsoá könyvtárak sajátossága.
#1128
Nem tudom. 5 évvel ezelõtt a Nyíregyházi Megyei Könyvtárban szerettem volna Schumann 2. szimfóniáját kikölcsönözni, könyvtárközi kölcsönzéssel (Debrecenbõl hozták volna talán...), de letettem róla, mert 500-1000 Ft-ba került volna. A szállítási költségeket ki fedezi?
#1127
Nekem eddig egyszer sem került egy fillérbe sem.
#1126
Az igaz, csak a könyvtárközi kölcsönzés elég költséges lehet.
#1125
Az OMSZ könyvtár témához csak annyit tennék hozzá, hogy elvileg bárhol lakik a kölcsönzõ, az ország bármelyik könyvtárából kérhet könyvet. Azt hiszem, könyvtárközi kölcsönzésnek nevezik az ilyet, nem egyszer éltem a lehetõséggel - bár az OMSZ-tõl még nem kértem könyvet. Érdemes lenne megpróbálni.
#1124
Engem érdekelne a könyvtár,már régen tervezem,hogy meglátogatom. Más...A mai mûholdképeken miért nem lehet látni azt a sok felhõt ami volt. Árnyékban majdnem fáztam.
#1123
Ja, igen, és a könyvtár nagyon kihasználatlan. Pl. 2002-ben csak 847 a könyvtárlátogatók száma, a kölcsönzõké 235. Tehát szerintem lehetne javítani a kihasználtságon, itt fõleg a pesti metneteskre gondolok.
#1122
Voltam a könyvtárban. Nagyon jó hely! Mindenkinek ajánlom, a könyvtáros nagyon készséges. És rengeteg jó könyv meg folyóirat van. Láttam egy elemzést a mezoléptékü konvektív rendszerekrõl, például. Meg cikkek vannak a magyarországi tornádókról, angol nyelven meg egy csomó érdekesség. Felhõatlasz, stb. Sajnos, gazdasági, szervezeti írásokat nem sokat találtam, ezért ha az OMSZ-rõl írok, jó sok interjúra lesz szükség.
#1121
Az egyetemen (Közg.) most értem el oda, hogy lassan (szeptemberig) ki kellene találnom, mibõl írom a diplomamunkát. Két ötletem van: A tankönyvpiac az egyik, a másik ötlet pedig: A meteorológiai szolgálatok nemzetközi összehasonlítása. Ma délutánra tervezem, hogy elmegyek az OMSZ könyvtárába tájékozódni (II.ker. Kitaibel P. u. 1.). Esetleg van valakinek egy ötlete, vagy valami plusz info? Nagyon megköszönném...
#1120
Én azt szeretném kérdezni hogy honnan lehet tudni hogy egy adott napon közepesen erõs záróréteg lesz.
#1119
Snowhunter: O.K., hát akkor ez van. Nem tudtam, hogy az idõhiány a probléma.
#1117
Pedig akkor még felennyire sem hígult fel a napló, jó lenne, ha segítségre találna, rengeteg fejlesztésre van már ötlet, és minden, csak idõkapacítás ami hiányzik !
#1116
Sztyeppman: Igazad van, én már 2 éve bombáztam Kp-t ezügyben, teljes megoldáshalmazokat felvázolva, ám idõvel rájöttem, hogy KP-nek éppenhogy annyi ideje van, hogy fenntartsa az oldalt, arra nincs, hogy komolyabb változtatásokat-fejlesztéseket csináljon, van sok-sok ötlete neki is, dehát az idõ(hiány) nagy úr, inkább köszönjük meg neki, hogy egyesegyedül viszi itt mindenkinek ezt a site-ot, nem kis terhet a vállára véve.
#1115
Hello, mindenkit üdvözlök! Szerintem az észlelési napló túlterheltségének problémáját megoldhatná, ha a rendszergazda indítana egy "egyéb" vagy "chat" topicot.
#1114
Hi Komolyfelhõ! én Piricsi László vagyok, 28 éves. Az 1986-os nagy havazás óta rajongok a neteorológiáért, fõleg a szélsõséges idõkért, zivatarok a kedvenceim. Jó észlelést neked is!
#1113
Üdvözöllek Komolyfelhõ! Gutheil Zsolt vagyok Kaposvárról. 27 évesen programozással keresem a kenyerem és ami a meteorológiát illeti csak egy lelkes amatõr vagyok. Mostanában sajnos kevesebb idõt töltök itt mint amennyit szeretnék, de remélem ez hamarosan változni fog.
#1112
Üdv Komolyfelhõ! A sokadik Gábor vagyok, és kábé 12 évesen "õrültem meg" nevet) Azóta rajongok a zivatarokért és a nagy havazásokért.
#1111
Helo metficko és mindnkinek! Jó kis csapat ez metnet! Én is el tudnám képzelni egy igazi csapat munkát a meterológia terén! Itt biztos igy van!?Jó hogy felfedezetem ezt az oldalt!A meterológia tudományában egyre jobban belemélyülök! Egyszerü érdeklödötöl megfordul egésszen a fanatikusokig mindenki ezen a website-n!Fanatikusok ti is jelentkezetek! Üdv: Komolyfelhö
#1110
üdv ebbe a kis 100-150 fõs csapatban komolyfelhõ!!
#1109
Üdv mindenkinek : tudna nekem pontos címet írni valaki - ahol áramlási ( makrocirkulációs ) modellt ( filmet ) találhatok ? Eddig a német " Strömungsfilm" - et töltöttem le de azt hirtelen fizetõssé tették ! Ha már ilyen sokan írtátok ... én 25 éves mezõgazdasági technikus ( agrometeorológiát tanultam-ebbõl gyökerezik a 11 éve tartó szenvedélyem a meteorológia iránt ) valamint informatikus vagyok ! Én a szélsõségeket szeretem mérni és regisztrálni amúgy a légköri képzõdmények tanulmányozása is érdekel ( ciklonok fõképp ) !
#1108
Én meg 25 éves vagyok, a hivatásom eladó. A meterológia nagyon megfogott amikor állandóan csak a fizikai, kémiai,és biológiai hatásai /humán/-rol olvastam szakkönyveket.A kedvenc idöjárásom a napsütés és nyári záporok/zivatarok.Kedvenc évszakaim:NYÁR,TAVASZ é az ösz. A telet nem szeretem.
#1107
Szia Nándor!Bársony Kálmán (kali) vagyok, 23 éves, a BGF-KVIF vendéglátó szakán vagyok hallgató (ide jelentkeztem 2000-ben, de utólag megnézve a pontszámokat, felvettek volna met szakra is, csak akkor nem volt hozzá kellõ bátorságom/elszántságom, meg nem is tudtam errõl sokat, most meg marad már ez), elsõszámú hobbi az idõjárás már közel 10 éve, akkor kezdõdött, imádom a heves zivatarokat (jég nélküli több, mint 1 órás felhõszakadásokat, fõleg éjjel, 100 mm feletti csapival), de a legjobban a havat, akár hózápor, akár havazás, a lényeg essen tisztességgel mínusz T mellett!
#1106
Szabó József 26 év, kedvencem az idõjárás változékonysága, és a legszebb évszak, a TÉL(bár minden évszakban megtalálom a szépséget).
#1105
íme egy harmadik Gábor mégpedig Schmidt. 46 éves vagyok,úgyhogy már megéltem egy pár nagy havazást ami a nagy kedvencem,de azért imádom a nyári anticilonokat is.
#1104
Üdv. Komolyfelhõ! Engem Nikoletti Gábornak hívnak és a kedvenc elemem a meterológiában a szignifikáns jelenségek és azon belül is a havazás!
#1103
Gambuc alias Tóth Gábor 28 év. (még Mályi, 1 hónap múlva Miskolc, Gyõri Kapu). A kedvencem a nagy havazás, hófúvás.
#1102
Üdvözöllek Komolyfelhõ, én meg Ferenc vagyok, 18éves. Szentesre járok suliba, de netezni csak itthon tudok, így nem vagyok mindig jelen. Képes vagyok hajnalig fenntmaradni egy kis esõért, szenvedélyem a meteorológia.
#1101
Tisztel metnet! Várom szeretettel minden aktiv metnet tag bemutatkozását!Elöre is köszönöm! Üdv;Komolyfelhö
#1100
Helló Bali!Köszönöm! És üdvözlök minden Metnet tagot! Én amatör szinten de érdekel engem a meterológia. A példaképem Vissi Károly úr meterológus szakember.Amugy vannak még profik akiket kedvelek mint pl.;Német Lajos, Aigner Szilárd és neje Pártai lujcsia.Engem a meterologia több ága nagyon érdekel. Mint pl. éghajlat kutatás, viharok elörejelzése, csapadék mérés, orvosmeterológia, hömérsékleti adatok és prognozisok, elörejelzések.Sajnos otthon csak meterológia müszerem csak egy házi, ablakba szerelt hömérö. Ami 100 fokos celsius mérö, -50 foktol +50 fokig.
#1099
Szia komolyfelhõ! Üdvözlünk a sorban, engem Csiszár Balázsnak hívnak de itt mindenki csak baliként ismer. jó, hogy egy újabb meteorológiát érdeklõ emberrel bõvül a társaság, s had invitáljalak az oldalamra Link remélem sok hasznos dolgot találsz rajta.
#1098
Sziasztok! Én egy meterológiát érdeklö ember vagyok aki meterológiai könyveket olvasgat, és tv-ben nézem az idöjárás jelentéseket-hobbi szinten!Bemutatkoznék én Kovács Nándor vagyok, becenevem meg saját ötlet alapján- Komolyfelhö-lesz! Elég ötletes ugye!?Szeretném a bemutatkozásotokat, ha lehet tegezö visszonyban lenni!Elöre is köszönöm a válaszokat! Komolyfelhö
#1097
Helo - CaVeMaN ! Tudomásom szerint 116km / h - volt ezt Bozóki István az OMSZ munkatársa jelentette !

Utolsó észlelés

2025-04-28 15:14:31

Csesznek

19.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139173

Hírek, események

Az áprilisi hidegbetörés magyarázata különböző időjárási és éghajlati hatásokkal

Érdekességek | 2025-04-07 15:23

pic
A hétvégén érkezett hidegbetörést, és általában a kora tavaszi időszak hasonló eseményeit többnyire a poláris örvény tél végi felszámolódásával hozzák összefüggésbe.