2025. május 04., vasárnap

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#17496
"...nagy kiterjedésû köd képzõdött (lt. 100 m körüli lehet), de látni a ködfelhõzet tetejét..."
#17495
Ez még mindig egy apró kiegészítésre szorul, de kérdéssel. Hol volt a köd teteje a te észlelõpontodhoz viszonyítva? Szemmagasság alatt vagy felett? - persze a kérdés Jocikának ment kacsint
#17494
Helló!! vidám

Valaki elmagyarázná nekem, hogy a 0-2,5 km-es szélnyírási vektor hogyan viszonyul a zivatarrendszer erõsségéhez, illetve élettartamához? (Minél nagyobb a szélnyírási vektorok hossza, ill. irányuk minél merõlegesebb a zivatarrendszer
vonalára, annál hosszabb élettartamú rendszer valószínûsíthetõ. Másképpen
megfogalmazva: a 0-2.5 km-es szélnyírási vektorok vonalra merõleges komponensének (a
vonal-normális nyírásnak) növekedésével feltehetõen a zivatarrendszer élettartama is nagyobb
lesz.) Ezt hogy kell érteni?? Nem tudom mit kell nézni a térképen..minek a hosszát mihez képest? nyelvnyujtas

És honnan lehet tudni azt, hogy egy hidegfront hullámzó lesz?
Köszi laza
#17493
Köszi a választ! nevet
#17492
Perfekt válasz! kacsint
#17491
Kétféle észlelõi felületünk van, én így észlelnék:

Egyszerû: párásság, 1,5 km látótáv és a megjegyzésben leírnám a sekély köd meglétét.

Bõvített: párásság, látótávnál 1,5 km + sekély köd, valamint 11-es SYNOP jelenidõ (sekély köd, foltokban).

De majd megmondják a szakik. nevet
#17490
Lehet olyan, hogy párásság és köd egyszerre? Mondok rá egy példát, ami épp most aktuális: lakott terület felé nézve 1,5 km körüli a látótáv, szemmel is jól látható a párásság. Ugyanakkor kb. 20 méterre, másik irányba tekintve (lakott területen kívül, mélyebben lévõ területen) elég sûrû és nagy kiterjedésû köd képzõdött (lt. 100 m körüli lehet), de látni a ködfelhõzet tetejét, tehát sekély. Ilyenkor mi a helyes észlelés?
#17489
Nincs ilyen mikroklímátok. Ez pusztán szerencse kérdése, ha hosszabb idõszakra, mondjuk 100 évre visszamenõleg össze tudnánk számolni a szegvári és mondjuk a túrkevei zivataros napok számát, valószínûleg nem lenne jelentõs különbség. Most egy peches sorozatban vagytok, de egyszer minden sorozat véget ér. zivatar
#17488
Lehet,hogy nagy butaságot kérdezek-de lehet a településünknek-Szegvár,Csongrád megye- olyan mikroklímája,ami miatt rendszeresen elkerül minket esõ,zivatar?Ha igen,meg lehet mondani,mi okozza?Elõre is köszi a választ!
#17487
Köszi! nevet
#17486
Sziasztok!
Lenne egy kérdésem: Hogyan tudom értelmezni a szupercella.hu oldalán lévõ Emagramokat, és ezekkel mit lehet megállapítani?
Elõre is köszönöm!
#17485
Szia!

Ez egy olyan hõmérsékleti paraméter, amelynél egy adott légoszlopot veszünk. Abban a légoszlopban levõ legszárazabb és leghidegebb szint ekvipotenciális hõmérsékletébõl a felszíni evk. hõméréséklétet kivonjuk. [legszárazabb és leghidegebb ] Ha ez az érték 15°C körül van, vagy ennél nagyobb akkor légzuhatagra, downburst-re is lehet számítani. Ha pedig ez az érték 20-25°C is eléri, ott már igen komolyan széllel kell számolni.

Egy emagrammon pedig, a nedves adiabatát nézünk, akkor a nedves adiabatán leereszkedõ légrész erõsségével arányos.

Lényegében pedig:
Az erõs kifutószeleket, légzuhatagokat lehet vele kiszúrni.

Ui.:
Ha valami kicsit nem stimmel illetve kiegészítést nyer, majd írják a hivatásosok. Nekem errõl ennyi jutott csak eszembe. nevet
#17484
Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy a Delta ThetaE paraméter mit mutat meg?
#17483
Kösz!
#17482
T850 és a T2m közötti differencia teljesen változó, az aktuális idõjárási helyzet függvénye. Tartósan száraz, kánikulai idõben akár 17-18 fok is lehet a a különbség; télen, hidegpárnás helyzetben pedig ugye az is elõfordulhat, hogy 850-en több fokkal melegebb van, mint a felszín közelben.
#17481
Szia! Ahogy az elõrejelzésben is olvashatod, amolyan trópusi jellegû idõjárási helyzet alakulhat ki, amely magában hordozza a nyárias hõmérsékleteket és a záporokat, zivatarokat is. Az idõszak végefelé lehet hûvösebb az idõ csak.
#17480
Sziasztok! Mostmár tud valaki mondani nekem valamit a jövõheti Balatoni várható idõjárásról?? szomoru lesz egyáltalán strandolásra alkalmas nap?

köszi a választ
#17479
Sziasztok!
Jövõ héten megyek Prágába és nézegetem a várható idõjárást. Az lenne a kérdésem, h a fáklyán látható 850 hpa-ra megadott hõmérsékletek kb milyen hõmérsékletet adnak 2 méteren? Egyszer olvastam itt, h kb 15 fokot kell hozzáadni a 850eshez és az nagyjából megfelel a 2 méteres hõmérsékletnek, igaz ez?
#17478
Például a wetteronline-ról. Link Link (Át kell állítani niederschlagra. Igaz a legkisebb intervallum 4 hét, de majd kiigazodsz.) Bár gondolom neked részletesebben kéne.
#17477
Sziasztok!
Alacsony Tátrára vonatkozó idõjárási, fõképp csapadékadatokat hol találok?
Hasznos lenne, mint itt, hogy a területen az elmúlt 14 napban mennyi esõ esett...
Köszönöm,
becko
#17476
Elsõ lépésben elvileg melegítene egy ilyen réteg, hiszen fekete, így a beérkezõ sugárzást hatékonyabban nyeli el, mint a felszín. (Ismert, hogy az ellenkezõ véglet a fehér hótakaró, ami a sugárzás nagyon nagy részét visszaveri.) Igen ám, de ha a szennyezett réteg megvastagszik (és ha a Napot eltakarja, akkor ez már megtörtént), akkor ez az elnyelõdés valahol a magasabb légrétegekben fog lejátszódni, a felszínen pedig valóban hidegebb lesz az árnyékolás miatt.

Alapvetõ fizikai akadályát nem látom ennek a forgatókönyvnek: a légkörbe kerülõ hatalmas mennyiségû por és az ezzel járó sötétség+lehülés a földtörténet több nagy kihalási eseményében szerepet játszott. Persze ott vulkánkitörések vagy meteoritbecsapódás volt a kiváltó ok, és fontos, hogy azok GLOBÁLIS események voltak. A légkör átkeveredése miatt LOKÁLISAN (pl. egy város vagy egy ország felett) nehezen durvulhatna el így a helyzet Amennyire eldurvulhat, arra kínai nagyvárosokban "szép" példákat láthatunk, de azért nappal ott is világos van. Az egész Föld "elsötétítéséhez" viszont szerintem a világ összes szene is kevés lenne. Ne felejtsük el azt sem, hogy a szén elégetésének terméke alapvetõen a színtelen, szagtalan szén-dioxid. A fekete korom csak a tökéletlen (oxigénhiányos) égés, ill. a kõszénben levõ egyéb anyagok miatt keletkezik, tehát fejlett technológiával jócskán csökkenthetõ a mennyisége, ami mégis létrejön, az pedig kiszûrhetõ. A széntüzelésû visontai erõmû környezetében sem tapasztal az ember semmi különöset, legfeljebb szép gomolyfelhõket a meleg levegõ feláramlását beindító kémények fölött.
#17475
A COAMPS menyire megbízható modell?
#17474
Háááát, erre a kérdésre még vissza kell térni...Link
#17473
Sziasztok!

Egy laikusnak lenne szüksége légkörrel és hõmérsékletekkel kapcsolatos információkra, mert regényében nem akar hülyeségeket írni laza .

"Tegyük fel, hogy szinte minden széntüzelésû gépekkel mûködik, és emiatt minden áldott nap hatalmas mennyiségû füst és gõz kerül a levegõbe -- valahogy úgy, mint a kipufogógáznál, amibõl szmog képzõdik, csak itt a szén miatt sokkal sötétebb színe lenne a "szmog"felhõnek, és egy idõ után annyi gyülemlene fel belõle, hogy egyáltalán nem eresztené át a fényt.
Az egyik kérdésem az lenne, hogy ez elviekben lehetséges-e. (Nem baj, ha nem, csak kíváncsi vagyok. nevet)
A másik: akár lehetséges, akár nem, tegyük fel, hogy ez a helyzet: egyáltalán nincs napfény. Ennek milyen fõbb élettani hatásai lennének?
(Gondolok itt arra, hogy pl. növények egyértelmûen nem élnének itt meg (legfeljebb gombák), a D-vitamin hiánya gondokat okozna... ilyesmik. vidám)

Igazából, ami épp most a leginkább elgondolkodtatott, és ami miatt gondoltam, hogy írok neked, az az a kérdés volt, hogy amennyiben szmog okozza a sötétséget, az a város hõmérsékletére nézve mit jelentene: a napfény hiánya miatt sokkal hidegebb lenne (nekem ez tûnik valószínûbbnek így belegondolva), vagy valamivel melegebb? És... ha szén okozza, akkor gondolom a levegõ körülbelül annyira lehet egészséges, mint egy bányászvárosban, azaz rengeteg légúti problémához vezetne..."

A válaszokat én is sejtem / tudom, de a Ti véleményetek, tudásotok is jól jönne.

Köszi
András
#17472
Üdv. lenne 1 kérdésem: Melyik elõrejelzési térképen tudom megnézni az esetleges Meleg vagy Hidegadvekció közeledtét?
#17471
Ez most így jött ki. Pont errefelé volt a labilitás határa. Nálunk haltak be a nyugati, de itt születtek a keleti cellák. A kettõ közt... na ott vagyunk mi! :-) Ez van.
Úgy veszem észre, ez a nyár a szokásosnál is inkább a konvektív a csapadékról szól. Máskor azért bejön egy-egy csendes esõs elõrefutó front, most még az sem. A két véglet - vagy esik erõsen helyi jelleggel vagy elzárják a csapot. Tudom-tudom, errõl szól a nyár, de most talán egy picit még erõsebb, ezért is lehetséges egy-egy pontban kirívóan alacsony csapadék.
#17470
Leginkább a csapadék mennyiségébõl, hiányából... környékemen 2-4 mm esett, míg tõlem keletre és nyugatra is 10 mm felett bõven...
#17469
Ezt a radarképrõl állapítottad meg? Vedd figyelembe, hogy nem mûködik a budapesti radar, és a szóban forgó terület az, ahol Sármellék már, Napkor még nem képezi le tökéletesen a cellákat...
#17468
Tegnap is kérdeztem a társalgóban, hogy mi lehet az oka, hogy tõlünk nyugatra lévõ erõs cellák közép Mo északi része elõtt legyengülnek, majd keletre újra megerõsödnek? Mi van itt közép Mo. északi részén...?
#17467
köszi szépen nevet
#17466
Messze az még, de úgy tûnik jobban jársz, mint akik a jövõ hét elején mennek.
#17465
sziasztok!

Tud nekem valaki mondani valamit arról mi várható 21-28 ig?kb. mire számítsak a Balatonhoz mennék zavarban köszi a válaszokat elõre is nevet
#17464
Újabb kiegészítés nevet
Az sem mindegy, hogy melyik szinten történik a melegadvekció. Ha pl. inkább csak az alacsonyabb szinteken (pl. 850 hPa) és közben a magasabb szinteken (pl. 500 hPa) nincs advekcio, akkor ezáltal nõ a különbség a két szint között => labilisabbá válik a légréteg.

Míg ha pl. 500 hPa-on melegszik, felszínközelben nem, azzal csökken a vertikális hõmérséklet különbség => stabilizálódás

Sõt, lehet minden szinten is melegadvekció, de eltérõ mértékkel, ez is eltérõ hatású lehet.... nevet
#17463
Köszönöm a kiegészítést, mindig van még mit tanulni. Nekem eddigi tudásom alapján az volt, hogy melegadvekció = kiszáradás = kisebb az esély a zivatarra.
#17462
Sziasztok! Lehet már tudni milyen idõ várható július 16-21-ei között??
#17461
A melegadvekció nem okoz minden esetben kiszáradást. Ha a Mediterrán térségbõl áramlik be páradús meleg légtömeg, akkor növelheti is a légoszlop átlagos rh-ját.
De azért általában tényleg szárad a légkör, mivel a melegebb levegõ több nedvességet képes tárolni, azaz ugyanannyi abszolút nedvesség esetén a melegebb levegõnek kisebb lesz a relatív páratartalma.
#17460
köszönöm, így már értem vidámD
#17459
1.
Ugyebár meleg advekciókor, vízszintesen nagyobb légtömeg elmozdulását értjük, mely értelemszerûen meleget okozz, ezért is ez a neve, hogy meleg advekció. Úgy függ össze, hogy meleg advekció során szárad ki a légkör. Ha pedig kiszárad, nincs nedvesség--> nincs zivatar.
Mondhatjuk úgy, hogy az alacsony szinteken a meleg advekció adja a "Cin" értékét, vagyis a konvektív gátlás mutatóját.
De, ha a magasabb szinteken hideg advekció van, ami jókora nedvességre tesz szert, akkor a labilitás magas értéket mutathat, és zivatar fejlõdhet.

2.
a.)
Középszintû kiszáradás esetén lehet még zivatar, hiszen elsõ sorban a zivatarok "beindulásánál" az alsó légrészek nedvességére van szükség. Ha itt adottak a feltételek és elég "erõs" a légkör, esetlegesen áttudja törni a szárazabb szintet is.
b.)
Igaz.

3.
Természetesen az alsó szint játszik nagy szerepet. Ami fontos, nedvesség, emelés, labilitás.
Nedvesség szinte elengedhetetlen, fõleg alacsony szinteken ugyebár.
Emelést létrehozhat, front, orografikus emelés esetlegesen kifutószél is.
Labilitás pedig az alább leírt dolgoktól függ. CIN vs CAPE

4.
" A magaslégköri mérések megjelenítésének egyik szokásos módja a fõ nyomási szintekre — 500 hPa (kb. 5500 m), 700 hPa (kb. 3000 m), 850 hPa (kb. 1500 m) és 925 hPa (kb. 700 m) — vonatkozó ún. topográfia térképek." forrás: met.hu
#17458
Miért/hogyan függ össze a melegadvekció és a légköri kiszáradás?
Középszintû kiszáradás esetén (ha csak ott van szárazság, pl 500 hepán) is lehetséges zivatar? (egyszer olvastam, hogy középszintû kiszáradáskor lehet nagy jég, az igaz??)
Melyik légköri szint játssza a legnagyobb szerepet a zivatar kialakulásában? Persze mindegyik fontos, de ha valamelyik szinten szárazság van, attól még kialakulhat zivatar nem??
Mi számít alacsony-, közép-, és magasszintnek PONTOSAN?? (méterben, hepában)
Hogy vannak ezek a hPa-k méterben??

köszi vidám
#17457
Köszi mindkettõtöknek nevet
#17456
Lásd kislexikon.:
Gust front: Link
Downburst: Link
nevet

Köszi, beelõztél...vidám kacsint
#17455
Link
Link

Kimi: Nem baj, ha kétszer elolvassa jobban megragad benne. nevet
#17454
Mi a különbség a gust front és a downburst között?
#17453
Köszi szépen!
#17452
Szia!

Itt vannak: Link (1901-2000)
Illetve a napi jelentéseket tudod megnézni még: Link

Én ezekbõl szoktam dolgozni, ha keresek valamit. nevet

Szép napot!
Tomka
#17451
Van-e valahol a neten napra lebontott archiv meteorológiai adathalmaz, ahol lehetne nézegetni? Természetesen hazaira gondolok, pl. Budapest.
#17450
1986-os, és közben megtaláltam, hogy szinte biztos a francia nyelv is, legalábbis a '79-esben angol, német, orosz és francia nyelvek szerepelnek. nevet
Megnézni sajnos már nem tudom, mostanában nem leszek az egyetem (és Bp) környékén.
#17449
No ez érdekes lehet, meg tudod nézni valamikor, hogy francia nyelvû is? Mikori kiadás lehet?
#17448
Találtam egy geotérképet a WeatherOnline oldalon, amely szerint Pápa kordinátája valóban a 17,47 hossz. és a 47,33 szélesség(Meteo24). Csakhogy a Fõtéré! Vagyis a reptér állomása helyett a városközpontot adják meg, de onnan kb. 3 km a reptér (17,500 ill.47,364 a kifutópálya közepe). Nyárád meg 10 km ide ny-dny-ra, vagyis a térkép szerinti 17,37 ill. 47,29 helyett az allmetsat és ogimet 17-30 és 47-12 (fokperc ?), valamint a meteo24 17,5 és 47,2 értéke inkább ehhez áll közelebb. Vagyis a 12825-ös szám Nyárád lenne, a 145 vagy 146 m meg azt jelenti, hogy az állomások magassága azonos, nem lehet 1 m-nél több. A Meteo 24-en azért van egyedül egy 157 m-es adat, mert a Fõtér egy dombon van. Ugyanakkor, mivel Nyárád nem mér felhõt meg jelenidõt, látótávot, ezért kizártnak tartom, hogy a WO-n nyárádi adatok lennének. Számomra még mindig kaotikus az egész, bár a profiknak gondolom minden világos... zavarban
#17447
Az ELTE fizikus könyvtárában van egy német-magyar-angol-orosz és talán még egyben francia meteorológiai mûszaki szótár, de azt nem lehet kihozni onnan. Ritka darab, szerencsés, aki antikváriumban ráakad. nevet

Utolsó észlelés

2025-05-04 00:56:44

Ercsi

18.2 °C

18000

RH: 69 | P: 1005.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139227

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.