2025. július 14., hétfő

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#34819
Valószínű tényleg az erős UV sugárzás lehet a dolog hátterében,  mi augusztus közepén vettük ezt észre.... Sok fa levele  gyorsan elkezdett hullani, viszont zölden és a levél közepén pedig barnás foltok voltak. Nem győztük összegyűjteni a leveleket, kb olyan volt mint mikor az első fagy éri a fákat.... 
#34818
Védett! nyelvnyujtas
5000huf.
#34817
Sátántinoru (Boletus satanas) Külön érdekesség a két egybe nőtt kalap. 

beillesztett kép

#34816
Óriás bocskorosgomba (Volvariella bombycina) 

beillesztett kép


#34815
Nagy ozlab gomba (Macrolepiota procera) 

beillesztett kép

#34814
Földtoló galambgomba (nagy fehér galambgomba, Russula delica):
Link
#34813
Kesernyés tinóru (gyökeres tinóru):
Link
#34812
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#450167 - 2019-09-01 14:11:23)

Bár nem ide való, de még egy reagálás. Sárguló fák :

Ez teljesen normális minden nyár végére. 
Akartam is erről írni a nyáron, csak valahogy mindig elmaradt. nevet
Hosszú évek megfigyelése szerint minden évben ugyanaz a séma :
A május a legüdébb, a leggyönyörűbb, legburjánzóbb hónap, és a legvirágosabb. 
Június is még az, de a hónap közepétől már egyes fák elkezdenek kissé sárgulni, főleg a belsejük, kívülről még nem annyira feltünő. 
A helyzet július, augusztusban hétről - hétre fokozódik. Egyre több fa kezd sárgulni, belül, majd már láthatóan kívül is. Egyre több fa alatt jelenik meg csomó sárga, barna levél. Egyes fák alatt valóságos szőnyeg alakul ki. Egyre több kiszáradt fa, bokor látképe is elém tárul. 
Augusztus végére már a fák, bokrok kb. negyede nem a teljesen egészséges képét mutatja. 

És ez az időjárástól független. Ha sok a csapadék, ha kevés, ha átlagos, ha jó az eloszlása, vagy ha borzalmas az eloszlása, akkor is minden évben ugyanaz. 

Amire én tudok gondolni, az nem más, mint a tartós és erős UV - szennyezés. 
Egyszerűen nem bírják a növények ezt a sok és erős napsugárzást, és levélhullással, Il. elszáradással próbálnak védekezni. 
Természetesen a szárazság miatt, vagy a túl sok csapadék miatti gombás fertőzések is játszanak. Az elsődleges okot viszont én az UV-nak tulajdonítanám.
#34811
Köszönöm srácok. Mi meg denevérre tippelünk, tavaly az ablak alatti párkány alá fészkelte be egy példány magát , kb 1-2 centi helye volt a purhab között, és azt ette...
Patkány és egér ellen kitettem mérget, illetve minden ellen ragasztót sok helyre, kíváncsian várjuk a fejleményeket.
Illetve ez a szoba "lakatlan" volt az elmúlt időben, most a feleségemmel beköltözünk, így lesz mozgás, zaj, tv, stb.. hátha ez is kizökkenti a barátunkjat a komfortzónájából nevet Ezért aztán dörömbölünk is a gipszkartonon keresztül sűrűn.
De a hang, az nagyon hasonló arra a "rágás" zajra, amit a párkány alatt hallottunk.
#34810
A kutyaszar csodákra képes. Nekem az jött be a nyest ellen.
#34809
Anyámékat nagyon sokáig szivatta egy patkány, semmivel nem tudták elkapni, semmit nem evett meg amit kitettek de mindent szétrágott. Egy teljes telet végigküzdöttek vele, végül egy csapda kapta el.
Nyest szerintem nem megy a tető alá, a szigetelésbe.
#34808
Én nyestre tippelnék, ők szoktak bulizni éjjel, ezt tapasztalatból tudom. Vannak riasztók ellene, bátyáméknál be is vált.
#34807
A tetőterünkben a szigetelés környékén valaki(mi), jön, megy, rág?, tesz-vesz éjjelente.
Denevér? Egér? mit lehet tenni?? valamilyen riasztó??
#34806
Pl. itt lehet venni: Link Sajna elég drága, 3 éve 3-ad ennyi volt.
Majd csinálok képet is, mert itt (a felettébb gyenge talajon!) 3 év alatt elérte a 2,5 métert, a honlapon meg 2,5-3 m-nek írják a maximális magasságát.
Nekem sikerült szaporítani sima dugványozással (bár most elég sok elszáradt, lehet locsolni kellett volna többetzavarban). Ha erre jársz (vagy ismerős) akkor szívesen adok ágat, amit darabokban is lehet még dugványozni.
Viszont brutálisan életerős, USA-ban már invazívnak számít!

Ja igen: nem örökzöld, de majdnem. Az első fagyokig folyamatosan nő, illetve nagyon korán megindul, a fagyok utána már nem zavarják. Tüske nincs.
#34805
Huhh, de szép,  ő örökzöld?  - és hol  lehet venni? - és tüskés az ága?  most szeretnék vmi hasonlót élősövénynek...
nevet Köszönet!
#34804
Gomba nálunk sem (ha már eső se), viszont érik a szeder az erdőkben és lassan a som is. A kertben meg ő is (nem saját kép) Link
#34803
Nálunk viszont semmi.
#34802
Igazából 20-án Makón jártam, rengeteg fecskét láttam. Gondolom helyfüggő.
#34801
Gombász ismerős mondta: Bükk, Borsodi-karszt és Mátra tele GOMBÁVAL!
#34800
Igy igaz, Szegedre autózva 40 km. több gólyafészek már üres. Pedig direkt Démászos védett fészkek. Elindultak. Fecskék meg alig voltak a nyáron. Kevesek a napsütötte ló-marha szar … meg a trágya szagú Tsz. majorok.
Pedig ez a biosz--féra.
#34798
Üresek a gólyafészkek, beindult a sakálüvöltés és a szarvasbőgés. Végéhez közeledik  a nyár.
#34797
Brazília füstöl: Link
Nem lesz jó vége...
#34796
Biztos sokan ismerik, de hátha nemvidám. (Dendrománia)
Link
#34795
Egyelőre csak feltételezik a kigyulladás okát. Mindenesetre így lecsonkolva látszik igazán, milyen hatalmas volt.
Link
#34794
Azt olvastam,hogy szándékosan gyújtotta fel valami nyomorult suttyó barom.  duhoszavarban
Több száz évig biztonságban volt,senkinek eszébe nem jutott volna,hogy bántsa,óvták,gondozták is,erre jön egy ilyen ember alatti képződmény és felgyújtja.      Nagyon szomorú és dühítő,hogy ilyen korban élünk.
#34793

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Agrometeorológia (#1122laza
#34792
Szomorú hír egy régi tölgy pusztulásáról, amely a Dendrománia c. könyvben is szerepel.
Link

Link
#34791

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Agrometeorológia (#11227)
#34790

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Agrometeorológia (#11226)
#34789

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Agrometeorológia (#11225)
#34788

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Agrometeorológia (#11224)
#34787
Ha már liliomok: A fehér liliom (Lilium candidum) virágát anyukám pálinkába áztatta és a reumás térdét borogatta vele. Ezen cimboráim (amikor megkóstolták az eredeti pálinkát) rendkívül fel voltak háborodva. 
#34786
Ez a  liliom egy Margit- vagy árnyékliliom,  Hosta.  Köszönet a képért,  grat. hogy Nálatok már virágzik!
Az illata ha Téged nem zavar, ez a növény tudtommal  nem mérgező.
Az a királyliliom (L. regale) amelyikről én is hallottam olyasmit,  hogy nem jó zárt térben tartani.
#34785
Szép esős napot!
Még hétfőn szedtem a kertből egy szál fehér liliomot. Az a kérdésem, igaz-e , hogy az illata zárt szobában nem éppen szerencsés, aki ott van elalszik örökre?
Link
#34784
Kinéztem vasárnap reggel a közelebbi gomás helyre. Nem volt ott semmi ehető se mérges. Most viszont annyi eső eshetett arra is, hogy ismét van remény !
#34783
Viszont ilyen fatális dolog mindenkivel előfordulhat, sajnos.
#34782
Nem egyedül erőlködöm. A májsejtjeimet meg más fogja elpusztítani, vesére meg vannak bőven rokonok.nevet
#34781
Rengeteg világító volt tegnap, de nem voltak aszalódva. Vargánya van bőven, főleg király meg bronzos, de faragni kell őket... Császárgombából sem láttam még ennyit. Lehet a védettsége jelent valamit. Fene tudja.
#34780
Nagyirtás- Koppány: van sok világító tölcsér, zavarban  de azok is aszalódnak.  Viszont a Koppány teteje szépséges!  Álmaim sziklagyepje.  Egyre többen jönnek fel, szépen fel van festve a Kék kereszt. A kisvasút vonala parlagfű  mentes, kivéve 1 db méter magas  tövet a Márianosztra kisvasút-állomáson.
#34779
Király van bőven, császár is akad, rókagombából 1 darabot találtunk tegnap. Pedig arra mentünk.nevet
#34778
Van, de én a vörösből meg tölgyfából mindig keveset találok, szerintem azokra gondoltál. Ott a Mátra a nyerő nekem. Setét és barna viszonylag szép számmal volt.
Most pöfeteget szedtem, elég pudvásak voltak, több mint a felét ki kellett kanyarintani. Volt még ízletes csiperke, meg ami számomra meglepő, hibátlan déli tőkegomba. Mindig kukacosak, úgy látszik más gombákhoz pártoltak át.
#34777
Az egri piacon megjelent a vargánya, érdes és kevés róka is ! Vasárnap lehet én is kinézek hátha...  (ismerős talált királyt, császárt, őszi vargányát is a környéken keveset)
#34776
Ha érdesnyelűt látsz,  szóljál,  azért már én is kimegyek nevet
#34775
Nincs szándékomban kipróbálni. Azért én is szakértő vagyok, nagyjából van érzékem hozzá, meddig lehet elmenni. Tegnap szedtünk egy vagon bronzost a Börzsönyben. Néha a majmok is gyűjtenek finom gombákat, de ezt már Lujónak írtam.
#34774
Amikor az OÉTI-be kerültem dolgozni, akkor rendre küldtük az import szárított vargánya tételeket kontakt sugárzásmérésre a Joliot-Curie-be. a micélium felhalmozhat dolgokat (pl. nehézfémek)  de a szerves, főleg nagy molekulákat többnyire azért lebontja. - Igen,  a kontakt felszívódó gyomirtókat ismerjük...  ezért érdemes a termesztett gombát is bevizsgálni néha pl. rovarirtókra...
#34773
Egy régóta nyugdíjas munkatársam beszólása, amikor fizikailag a határainkat próbálgattuk: Lassabban, hé! Kellhet az az erő egyszer még szarásra is! 

A te esetedben kellhet az a vese-, vagy májsejt később még az eredeti funkciójában is. Az LD50 görbe meghatározásához egyes gombafajokra kellene még néhány majom rajtad kívül is. Egyedül mit erőlködsz? 
#34772
Több nagyságrend túlbiztosítás. Nem fog belehalni senki, költsége sincs, így ártalmatlan. 

Nem tudom, emberre mekkora gyilkosból a félhalálos adag, emlékeim szerint egy emberre 50 g halálos lehet. Ha szabványos 75 kg-os emberre vonatkozik, 0,67 g/ttkg, ha egy anorexiás divatmodellre, az 1 g/ttkg-t is jóval meghaladhatja. Csak érzésből, nem tudom, van-e erre mért érték, a spórák tömegét a termőtest tömege szerintem legalább 3-4 nagyságrenddel haladja meg. Ha a spórák amatoxin koncentrációját a termőtest átlagának tételezzük fel (szerintem alacsonyabb, mert a spórák nem fehérjéket, hanem olajat tartalmaznak tartalék tápanyagként), több kosár, valószínűleg több mázsa gyilkosgalóca spórája kellene egy ember elpusztításához. Annyi galóca spórával befűszerezni a gyűjtött gombát gyakorlatilag lehetetlen. 

Más dolog a törmelék. A legtöbb ellenőr nem vizsgálja, (nálam is) megy a kukába. Abban lehet halálos adag amatoxin, meg egyéb más nyalánkság. A fészkes fene fogja pár a mm-es darabokat mikroszkóppal vizsgálgatni. 

Gallér: szintén városi legenda. Kalapbőr minősítés, ha el is tér a toxin koncentráció, nem lehet halálos adag.
#34771
Az a "legenda" mennyire lehet igaz, amit megjegyeztem belőle: vadon termő ehető gombát heti rendszerességgel fogyasztó embercsoportnál ismeretlen a daganatos megbetegedés (az hogy hol milyen nép azt sajnos elfelejtettem) ez jól hangzik nevet.
Én nem próbálnám ki a mérgező gombák fogyasztását
#34770
Ha a gombaellenőr gyilkit talál egy kosárban,  lehetőleg a kosarat is kimosatjuk...  a gallérja is lehet elég egy alabárdosnak. -  a csúnya májkárosodásról nem is beszélve.  Sejtosztódásgátló anyag van benne, csak a kemoterápiás szerek szelídebbek...
szomoruez nem jelenti azt,  hogy a rák meggyógyul a galócától szomoru

Utolsó észlelés

2025-07-14 14:45:17

Budapest III. - Flórián tér

32.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142934

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.