2025. április 30., szerda

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#2946
... nao- ha egy kicsit figyelmesebb lennél akkor a feltett kérdésre (fülledt levegõ nyáron)válaszoltál volna és nem azt bizonygatod, hogy te mit tudsz (fülledt nap meghatározása).

Mostanában én nem tudok/ismerek olyanokat, akik hasonlóan "kényes" témákkal foglalkoznának, vállalnák egy fogalom szakszerû meghatározását stb. A mai "modell-szinoptikusoktól" ezt már nem is lehet elvárni...
A Költõ még aktuálisabban képben van hiszen késõbb végzett és egybõl tudta a megoldás forrását az agrometeorológia területérõl.
Ezeken a fórumokon elsõsorban azok okoskodását fogadhatjuk el majdnem minden fenntartás nélkül, akik maguk is az operativ munka aktuális részesei és csak másodsorban azokét akik valaha foglalkoztak a témával. A lényeg nagyobb figyelemmel olvassuk el problémákat/kérdéseket így elkerülhetõk lesznek a mellébeszélések....
#2945
Nao: A kérdésed a fülledtség DEFINÍCIÓJÁRA vonatkozott. Viszont definiálni csak konkrét adatokkal és meghatározásokkal lehet. Pont ezért nem értem, hogy miért nem jó az a fülledtségre, amit Költõ írt. Ha nem adatokkal adja meg, akkor az nem definíció, így saját magaddal kerültél ellentmondásba.
Gyakorlatilag értem, hogy mit szerettél volna kérdezni, de mivel a fülledtség is erõsen szubjektív dolog, így nem lehet elvárni, hogy konkrét definíciója legyen..
Wind chillre használatos szavak: szélhûtés, hõérzet.. nos ezek mind ugyanígy sántítanak kicsit, mint a fülledtség definíciója, de ha az ember elfogadja ennek, akkor jó rá, ha meg nem, akkor úgyis bele lehet kötni valamiért..
#2944
csak még egy megjegyzés, ami ilyenkor nyáron teljesen "off" topic:
hasonló angol fogalom a "wind chill" pl., amire nekünk szavunk sincs nagyon, körülírni szoktuk, a "szélben ennél x fokkal hidegebbet érzünk"-kel.
#2943
Költõ:

számomra, aki total outsider, meglepõ, hogy nincs kölcsönösen elfogadott definíciója a "fülledtségnek", ahogy a "fülledt napnak" sem...!

mintha a Te fejtegetésed jórészt - és Horrorbaby kérdése is - az angolszász terminológiában gyakran, ám nálunk annál ritkábban, használt ún. "heat-index" kérdését próbálta volna tisztázni. ezt ugyanis éppen arra "találták ki" hogy nedvesség és hõmérséklet szempontból a levegõ egzakt módon mérhetõ paramétereit valahogy kapcsolatba hozzák az ember ezirányú szubjektív érzetével.

Heat Index - The Heat Index (HI) (or apparent temperature) is a measure of relative discomfort due to combined heat and high humidity. It was developed by R.G. Steadman (1979) and is based on physiological studies of evaporative skin cooling for various combinations of ambient temperature and humidity. As temperatures climb above 90 °F (32°C) and humidity goes above 40 percent, conditions are ripe for heat-related illnesses.

ez az index egyébként 75°F (23°C) alatt nem értelmezhetõ, ahogy átlag ember számára Horrorbaby kérdése sem, hiszen alacsony hõmérséklet esetén ("nem nyáron") inkább a "nyírkos" szót használja a magyar.
#2942
NAO:
Mi egy Aujejszky és t.sai féle mez.gazd.-i met. könyvben leltük meg a pontos, szép meghatározását – azok nevek... voltak (sajnos).
Aztán meg pl. a "ködös nap" sem = "köd". (Fordítottjára példa, de egyszer pl. Kékszakáll hozta ki így, hogy márc.-ban a legtöbb a ködös nap – ti. a majd' minden reggeli talajmentiek miatt...)
De az említett tanulmány (hps.elte.hu/~zagoni/OMSZ.pdf) sem mondja ám sehol, hogy ez a meghatározása! - úgyhogy ilyesmit az idézet elé ne tegyél!! Hanem õk nevezetesen a 30°C-nál melegebb fülledt napok alakulását vizsgálták (7.old., 22.ábra, "azon hõségnapok számát mutatja, amikor a relatív nedvesség magas", "amikor a max.hõm. meghaladta a 30°C-ot és ... a rel.nedv. 40 %-nál magasabb volt"), vagyis az EGYBEN FÜLLEDT HÕSÉGNAPokat – csak ezt így szépen, egyben nem mondják ki.

HORRORBABYnek igaza van, hogy 17°C alatt már 100%RH-nál nagyobb páratartalom kéne hozzá, amit már "nedves", pl. ködös, esõs napnak hívunk.
#2941
egy "vulgáris" riposzt Költõnek:

""Nao"-nak részben igaza van"...

Naonak éghajlati (úgy látszik ez a téma lesz a végzetem) szempontból teljesen igaza van. a fülledt NAP definíciója pontosan az általam említett:
"a maximumhõmérséklet meghaladja a 30C-ot és ezzel egy idõben a relatív nedvesség 40%-nál magasabb"
(hps.elte.hu/~zagoni/OMSZ.pdf)

köszike, puszika, bocsika... nevet
#2940
... a fülledtséghez kiegészítésképpen, " költõ " segítségével végzett rövid kampány eredménye-neves meteorológus elõdeink megfogalmazása szerint: " Fülledtnek érezzük a levegõt, ha egyidejûleg szélcsendes, magas a hõmérséklete és nagy a relativ nedvessége. "
Tájékoztatásként néhány összetartozó adat- mikor lehet egy levegõ fülledt a fenti feltételek szerint (képletek nélkül)a teljesség igénye nélkül, néhány adat tükrében.
Hõmérséklet relativ nedvesség %-ban
20 fok 80% felett
22 70 % felett
25 60 % felett
28 50% felett
30 45 % felett
32 40 % felett
35 fok esetén 35 % feletti relativ nedves-
ség esetén

... ennyi röviden ( ha ettõl lényegesen eltérõ értékek esetén is fülledtnek érezzük a levegõt a szokványos szöveggel élve, kérdezzük meg gyógyszerészünket...)
#2939
(Akkor – közkívánatra – a Költõ visszatér, hogy feloldjuk ezt a "fülledt"-kérdést!)
Szóval, a FÜLLEDTSÉG nem a levegõ hõmérsékletének, hanem páratartalmának, ha úgy tetszik párásságának egy sajátos – élettani szemszögû – jellemzése ill. minõsítése; jóllehet természetszerûleg a hõmérséklettõl, mint a levegõ párabefogadó képességét befolyásoló elemtõl is függ.
Arra kell kitérnünk, hogy az ember – mint sok más állat, növény is – "vízhûtéses": bõrének lyukacskáin sós-savas nedvességet présel ki, mely onnan önmagától elpárologva hûti a felületét. (Erre – hasonlóképp a motorokhoz – egyáltalán nem csak melegben van szükség: fizikai munkavégzés közben, önmagában az energia-termelésünktõl is "kimelegszünk": pl. aki hasogatott fát -20°C-ban, tudja mire gondolok...) Vagyis párát kell nyomnunk a környezõ levegõbe, ami csak a levegõ saját párájának nyomása ellenében történhetik. (Ez is egyfajta gázpumpálás, csak a vízgõzzel.) Ám ha a levegõ páranyomása egy bizonyos érték fölé emelkedik, erre nem vagyunk képesek, "szakad rólunk a víz": nem tud eltávozni. Rokon jelenség ezzel, hogy nagyobb nyomás alatt a víz sem forr fel ugyanazon a hõmérsékleten, azaz a vízgõz nem tud gázként kiszabadulni; és fordítva: a magashegyi alacsonyabb nyomáson már jóval 100°C alatt forr. (Ugyanígy hiába a legkorszerûbb lélegzõ anyagú kabát esõben, ha az kívül vizes, nincs hova kinyomnia az izzadtságot.)
Tehát fülledtségrõl AKKOR BESZÉLÜNK, HA a levegõ páranyomása, azaz a már benne levõ vízgõz nyomása egy adott érték, nevezetesen – ember esetében – 19hPa fölé emelkedik, gátolva ezzel a szervezetet hûtõ izzadást.
"Nao"-nak részben igaza van: ez 32°C-os levegõben 40% páratartalomtól fölfelé jelentkezik. Ám ez alacsonyabb hõmérsékletû, egyáltalán nem meleg levegõben is bekövetkezhet; ott ehhez ugyan – meglepõ módon – nagyobb viszonylagos páratartalom kell (pl. 20°C-on 80%), mert alacsonyabb hõm.-en a levegõ párájának nyomása is kisebb. (Az már egy másik kérdés, hogy ez azon a hõm.-en kevesebb vizet jelent, meg hogy megmarad-e egyáltalán vízgõzként a levegõben, vagy eleve kicsapódik – egyáltalán nem javítva a helyzeten...) Pl. tavaly õszutón, amikor borús, párás idõben a Bakonyban járt a MetNet, egyáltalán nem volt meleg (fagyott tócsát, jégcsapos zúgót is fényképeztünk MetFickóval!), mégis mindenki izzadt a kaptatón (nemcsak Gambuc): "fülledt volt az idõ".
Fontos még megjegyezni, hogy fentiek szélcsendre vonatkoznak: a szél ugye a pára folyamatos elszállításával segíti a párolgást, azaz csökkenti a fülledtséget.

Önmagában a magas léghõméréklet minõsítésére a HÕSÉG fogalma szolgál – ld az RSOE-s "Nomad" oldalait a hõségriadó témájában.
Ennek határértékei önkényesebbek; arról van szó, hogy a 3x°C-os hõmérsékletek közelítik, ezért terhelés esetén könnyen átlépik az egyes szervek egészséges mûködésének alaphõmérsékletét (nem mindnek 36°C!).
#2938
fülledt nap = Tmax meghaladja a 30 fokot + a relatív nedvesség 40 %-nál nagyobb

a fejlesztések rovatba kéne írnom, de ide is passzol:
ki kéne egészíteni a Kislexikon szekciót ilyenekkel (számos van).
én valahogy az Éghajlatváltozást pécéztem ki magamnak, oda szokta irogatni. tapasztaltam, hogy a fõ probléma éppen az, hogy nem ugyanazt értjük egy-egy kifejezésen.
az Elõrejelzési versenynél látszik, hogy ha "vérre megy", akkor ez milyen fontosságú. állandó téma. máshol is jó lenne szabatosnak lenni.
#2937
... én is felteszek egy kérdést, mert látom sok embernek problémát jelent.
Mikor nevezzük nyáron fülledtnek a levegõt?
#2936
Üdv Mindenkinek! Kérdésem az lenne,hogy hogyan lehet olyan mérõállomások adataihoz hozzáférni,mint az Online állomások c. részben is található? (antennára szerelt,rádiójeleket küld)Kimondottan a Gyöngyös melletti Sárhegyen lévõ érdekelne vagy a Kékestetõn mûködõ met. állomásé!A segítséget elõre is köszönöm!
#2935
Sziasztok!
Az a kérdésem lenne, hogy mit jelentenek és mi az értelmük ezeknek a kifejezéseknek:
LCL (Lifted Condensation Level)
CCL (Convective Condensation Level)
Köszönöm!
#2934
Sziasztok!
A következõ kérdésemre lenne:
Elõljáróban annyit, hogy július 1- én Horvátországba (Dalmáciába) készülünk indulni. Véleményetek szerint milyen idõre lehet ott számítani július 1. felében?
Igaz, hogy az elõrejelzési verseny oda nem terjed ki, de minden segítséget elõre is köszönök!
#2933
Mitrill, azt hiszem erre gondoltál:
Link

Bár ahogy Cauchy is mondta, a beválási valószínûség nem valami jó ilyen idõtávra.
#2932
Zorro: 2005.02.25-tõl érvényes, amikor életbe lépett ki is lett hírdetve a naplóban...
#2931
Asszem, amikor még mi regisztráltunk, nem volt ilyen... Nem hiszem, hogy bárkit is sértettünk, zavartunk volna hozzászólásainkkal, de ha igen, hát szóljon... Na tényleg mindegy...
#2930
Fenrir: úgy érhetõ el, hogy belépés elõtt a regisztrációra kattintasz, s a kitöltendõ mezõk alatt lehet elolvasni!

S mielõtt bárki is félreértené, nem személyek ellen történt a törlés, hanem tartalom miatt (mert az ilyet msn-en, mail-ben is meg lehet beszélni)...

Amúgy hétfõn megyek Franciaországba, szóval éntõlem több törlésre egy ideig ne számítsatoknevet Netközelbe nem tudok majd lenniszomoru
#2929
Mitrill: Azt az oldalt egyszerûen felejtsd el... Hazugság úgy, ahogy van
#2928
Sziasztok!

Nekem lenne egy kérdésem.
Tavaj találtam egy olyan oldalt,ahol elõre,akár hónapokra meglehetett tudni az idõjárást.Így kalkulálni lehetett pl. a nyaralás idõ pontját! Egem fõleg a Balatoni idõjárás érdekelne júliusra.
Elõre is köszönöm a választ!
#2927
:szomoruvidám
#2926
Hülye média! Rosszul vagyok ettõl az "idõjósozástól". Vagy csak megint lemaradtam valamirõl, és már nem okleveles meteorológusokat, hanem okleveles idõjósokat képeznek az egyetemen??
#2925
Igen, kösz szépen.
#2924
Ml-bõl mm-be??? Az attól függ, mekkora felületen gyûjtötted össze a csapadékot, amit ml-ben mértél. :-) Onnantól pedig a térfogatot a felülettel elosztva megkapod a "magasságot", azaz a mm-eket. Pl. ha egy 100 cm2-es (= 10000 mm2) felületû csapadékmérõben gyûlik össze 50 ml (= 50000 mm3) víz, akkor 50000 / 10000 = 5 mm csapadék hullott. (Remélem, tényleg erre vonatkozott a kérdés.)
#2923
Azt szeretném tudni, hogy a csapadékot ml-bõl hogy lehet mm-be váltani?? zavarban
#2922
..egy repmeteorósnak nem vagy nem szabad tévedni mert aszt virág nyelven elküldik melegeb éghajlatra( ved húllám tábor) :szomoru(
#2921
Az elõzõbõl kimaradt: Bár a soha elég dúrvának hangzik, hisz vagy nem meri bevállalni vagy tényleg még egyszer sem tévedett, ez pedig szerintem egy ember életében, fõleg egy ember által nem vezértlhetõ jelenség esetében méginkább nemigaz. Ami viszont igaz, hogy az éghajlat változásával egyre "bolondabb" lesz az idõjárásunk, ami viszont adhat okot némi tévedésre is.
#2920
Én szerintem ha valaki a meteorológiával foglalkozik, netán annak elõrejelzésével is, teljesen természetes a tévedés. És ezért sem meghúrcolni, sem lehordani nem lehet õt. Ahogy egy biztos idõjárási helyzetbe is becsúszhat bizonytalan. Szerintem egy jó meteorológus ritkán téved, de a tapasztalat és a kor elõrejehaladtával még ez a ritkán is a soha felé billenthetõ.
#2919
Általánosságban szerintetek milyen gyakran tévedhet egy idõjós ? Szerintem, ha valaki 80% felett teljesít az már mindenképpen elismerésre méltó.
A szakmában akad olyan is, aki nem emlékszik tévedéseire, de ez már egy más téma. A tárgyilagos, tényszerû tömegtájékoztatást elsõdlegesnek tartom, ezért a múltban és a jövõben is kitérek az ettõl eltérõ megnyilatkozásokra, márcsak a metnet mezõnyének szakmai szintentartása érdekében is.
Tehát csak szombattól (nem péntektõl) számíthatunk kánikulára/kánikulai melegre. Mostanában nem volt országos kánikula ennek esélye csak a hétvégétõl lesz meg és folytatódik a jövõ hét elsõ felében is. Aki ennek ellenkezõjét olvassa esetleg a napisajtó valamelyikében, az nem a véletlen mûve...
#2918
TROMBA... az a jelenség,amikor a tuba vagy felhõtõlcsér,amely kezdetben csak zsák alakú kiemelkedés a felhõ alján, leér a földfelszinre,s ott szárazfõld felett port, vizfelszin felett vizet sziv föl.Mindkét jelenség~, de külön nevük is vannyelvnyujtasORVIHAR ,PORTÖLCSÉR,ILL, VIZTÖLCSÉR.Magassága néhányszor 10 és 1000m átméröje néhány m és 1- 2km lehet.
Keletkezése tehát határozottan a magasabb légrétegben végbemenõ folyamatok következménye,a magasbol lenyuló légörvény hozza létre.Ly módon tornádó is keletkezhet,ennek azomban mérete és pusztitóereje nagyobb.
Megkülömböztetendõ az igy keletkezõ a kis porforgatok és fórgószelek, amelyek keletkezésük módjában és méreteigben is különböznek,de a jelenség hasonlosága miatt gyakran ezeket is annak nevezik.A kialakulásuk helyi körülményetitõl függöen jobbra és balra is foroghatnak.

.
#2917
TBG: örülök, hogy segíthettem, na meg annak is, hogy jól sikerült a kirándulás!
#2916
met4ever (Budapest) -

emlékszel még, Te írtál nekem idõjárásjelentéstnevet)) Szlovénia területére, mikor a segítségeteket kértem egy leendõ motoros túra miatt...
No, szeretnék visszajelezni : nagyon igazságod volt! Végig gomolyogtak fölöttünk a komolyabbnál komolyabb felhõk, többször "szemetelt" az esõ, és 1 db komolyabb zivatar volt a 3 nap alatt, de az elõl meg bemenekültünk egy pizzázóba; amúgy is aktuálissá vált, h együnk...így aztán t.képpen megúsztuk és egyszer sem (!) áztunk el! Köszönet mégegyszer!
#2915
Az instab index, ami negatív meg pozitív, az a K0 index (legalábbnis én így tudom) A K index meg ami 30 körül ad zivataresélyt, bár szerintem amellett még érdemes ránézni az SSI indexre, mert anélkül a K semmit sem ér
#2914
vidám
#2913
TKefe! nemtudom pontosan mibajod, de nem csekélység. Horror! Bocs a névtévesztésért.
#2911
Netfickó????? enye-enye szeretett (hógenerátor Humorbaby) = Horrorbaby az öreg szárcsa.=
#2910
Ki az a Kálmán?
#2909
Kálmának igazavan de nagyon:szomoru((
#2908
bociuszzavarbanzakdogamban es a metaros oldalamon is ott van. Tok egyszeru a php kodja :
if (ereg('^(M?[0-9]{2})/(M?[0-9]{2})?$', $part, $temp))
{$tempnow =round(strtr($temp[1], 'M', '-'));
$tempmin = round(strtr($temp[2], 'M', '-'));
$humidity =number_format(pow(10, (1779.75 * ($tempmin -$tempnow)/ ((237.3 + $tempmin) *(237.3 + $tempnow))+ 2)), 1);
elso resz ket reszre bontja a textet a / jel menten.
A tempnow a mostani hõmérséklet
a tempmin a harmatponti

ÉS szvsz az utolsó sor már érthetõnevet
#2907
Kanizsán tegnap este 70-80%,Szegeden 90 %-os volt a páratartalom,és egyik helyen sem volt csapi.....
#2906
tildy: szép munka!
#2905
Jólvan Laci csak egy kicsit elnézõbb is lehetnél, nem mindenki olyan profi, mint te.
#2904
...a nedvesség megváltozása is jellemzi a frontátvonulását...

Észrevételeket egyes szakmailag vagy egyéb témában "elszálló" észlelõtársaink esetében szoktam tenni, a teljesség igénye nélkül. Aki ezt esetleg "üldözési mániaként" éli meg, ott baj lehet...
#2903
T Keve (Ráckeve ÉNY)
kösz az infót! =)
#2902
Boci:nálam pl 28% most
#2901
mégsem kell, megtaláltam.
az lehetséges, hogy Nyíregyházán 88%, Debrecenben 67%, Miskolcon 34% legyen a páratartalom?
#2900
tildy: a tied akkor tényleg elõbbi nevet

keresnék olyan függvényt, ami a hõmérsékletbõl és a harmatpontból visszaadja a páratartalmat. google bácsi nem segített szomoru
#2899
bociusz: felraktam a szakdogam ide:
http:/tildy.c2.hu/szakdolgozat.doc.
Láthatod a dátumát, mikor készült, és láthatod benne a pg térképet is.
Az sem volt rossz.
#2898
bociusz: nem nem veszem annak, csak meglepett a dolog.Az enyém 2003. aug végétõl megy, elvileg a pg-sek 2003 végén indították az enyémbõl készlt webes dolgot. mutatom is:
Nem mutatom mert azóta leszedték. Kár.
Na szóval meglepett, hogy másnak is eszébe jutott hasonló ötlet, csak uyge mivel én emtarból dolgozom, ezért ugye nekem kevesebb adat volt.
De gratulálok emrt bitang frankó lett, fõleg a felhõs és a hõmérsékletes tetszik.
#2897
MetFickó!Én is gondoltam erre.Mondtam is az öregemnek,hogy csak óvatosan.Erre azt mondta:-Nem lesz semmi baja!
Én meg mondtam neki,hogy akkor mehet másikat venni!

Utolsó észlelés

2025-04-30 16:40:58

Szeged - Szõreg

24.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139173

Hírek, események

Az áprilisi hidegbetörés magyarázata különböző időjárási és éghajlati hatásokkal

Érdekességek | 2025-04-07 15:23

pic
A hétvégén érkezett hidegbetörést, és általában a kora tavaszi időszak hasonló eseményeit többnyire a poláris örvény tél végi felszámolódásával hozzák összefüggésbe.