2025. május 05., hétfő

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#5546
Én a 10. emeletrõl általában Debrecenbõl Hajdúszoboszlóig ellátok (20 km), de nem ritka, hogy szabad szemmel is látszik a kabai cukorgyár épülete és kéménye (33 km). Ilyenkor beírhatom az adatokat méterben, vagy erre más szabály van?
#5545
Popi24: szerintem ilyenkor az a helyes, ha csak akkor adsz meg látástávolságot, ha az 5 km alatt van.
#5544
Tib107: Az észlelések nem vesztek el, de valami miatt nem kerület át az új adatbázisba. Ha egyszer rájövök mit szúrtam el akkor átkerülnek az adatok.
#5543
Üdv!

Tudom voltmár szó róla de kérdeznék még 1et a látótávlságról.
Kali azt írta hogy ellát az ember kb10 km-ig az ugy nagyjából jó. Na én sajnos max 5km-ig látok,mert pont ugy lakom,hogy azon távolságon kivül már vagy házak,fasor stb akadályoz a tovább látásban. Most akkor én észlelhetem az 5km-t vagy ez akkor nem valós?

köszi
#5542
Sipi: én is köszönömnevet
#5541
Ja, még valami nevet
A Fórumok témaköreit összefoglaló oldalon nem frissül az Észlelési napló utolsó bejegyzésének idõpontja, lefagyott Mdavid 16:32:34-es észlelésénél.
#5540
Sipi: köszönöm a választ nevet
#5539
Nyuli és Tibi kérdésére válaszolva, az adott észlelések biztosan nem lettek törölve, ennek utánanéztem.
Viszont az adott idõpontokban valóban nem található tõletek észlelés, amire nem tudom a magyarázatot. Talán az új naplóra való átálláskor veszhettek el.
#5538
A nyomás tendenciát magától generálja a rendszer az elõzõ (saját) észlelés adatához viszonyítva. Ennek az érzékenysége viszont nem tudom hogyan lett beállítva, talán Micimackó tudhatja.
#5536
Némely észlelésben a nyomásadat után a tendenciát jelzõ nyíl van, honnan/hogyan lehet ezt a karaktert betenni? Köszönöm elõre is a választ.
#5535
Mindenkinek lehetõsége van a SAJÁT észlelését még néhány percig szerkeszteni, ha esetleg utólag észrevesz valami hibát, akár helyesírási, akár tartalmi.
A sterkeszt felirat eltünése után már csak a moderátorok nyúlhatnak bele, akkor a legszélén fog látszani egy MOD, vagy TÖR felirat.
#5534
Jól gondolod met4ever, pontosan így van.
Lacó! így a Te kérdésedre már megvolt a válasz, amikor beírtad azt : )
#5531
Kérem hogy valaki hozzáértõ magyarázza meg hogy minden jelentésem után kiírja hogy ( szerkeszt ) pedig semmit nem változtatok csak egyszerûen beírok.
#5530
Hasonló kérdésem lenne, mint TIB107-nek: a tegnap esti, olyan fél 10 körül leadott észlelésem, amiben egy zivatar kialakulásának eshetöségeit magyaráztam el egy kérdésre reagálva, törölve lett. Nem tudom, mi a bántó vagy nem ide való benne - a pontyfogásos észlelések még mindig bent vannak...
#5529
A SZE - szerkesztve szerintem azt kéne, hogy jelentse, hogy az adott hozzászólás szerkesztve lett (tehát meg lett változtatva az erdetileg elküldötthöz képest), még pedig az észelõ által. Ugyanis saját észlelését mindenki szerkesztheti utólag, ha mondjuk vmi hbát talál benne, amit javítani akar...

Ha a moderátor "szerkesztette meg", azaz módosította a hozzászólást (vagy az észlelést is?), akkor a MOD jelenik meg, ha meg teljesen törölte a hozzászólást, és így csak az észlelés marad bent, akkor a TÖR.

De lehet, hogy nem így van, ezeket csak gondolom... nevet
#5528
Floo Becsehely (Zala)
2006-04-17 11:56:01 18,0 °C

Mi ez a szerkeszt duma?

Floo Becsehely (Zala)
2006-04-17 11:54:34 18,0 °C
MOD
SZE

Ac castellanus nagyrészt, D felé van 1 kisimult rész, amibõl virgák lógnak lefelé.
A levegõ alig mozog, a nap csak néha bukkan elõ.


Ezt nem vágom...
Akkor most az elsõ észlelésem is benne van,2 perc mulva a második is,ott a mod és a sze szócska,akkor ki lett moderálva??
Akkor viszont hogyhogy még mindig bent van??
Ezt a szerkeszt dumát végképp nem értem,mit szerkeszt vagy ki szerkeszt vagymi??
#5527
Kellemes napot Mindenkinek!
Szeretném megkérdezni, hogy mi lehet az oka, hogy a mai napon 05.50 körül leadott észlelésem nem található a Napló felületén?
A megadott adatok:
-hõmérséklet: 10°C,
-hõmérsékleti minimum: 9°C
-légnyomás: 1010 hPa,
-légnedvesség: 95%,
-szél: SW (210°) 3 m/s,
-harmatpont: 8°C.
-látástávolság: 4000 m.
Párásság, közepesen felhõs égbolt, ahol K felé távozóban a csapadékzóna.
Éjjel 3,5 mm esett (42mm/ápr.)

Moderáció, vagy az új felületre történõ átállás okozta?

Köszönöm a választnevet
#5526
Mod : moderálva
Sze: szerkesztve
Tör: Észlelés szövege törölve
#5525
Az új észlelési naplóban az észlelés sorának utolsó oszlopában mire utalnak ezek: SZE, TÖR, MOD?

MOD: Moderátor?
SZE: Szerencsés? nevet
TÖR: Történelmi/törött? nevet
#5524
Kösözönm az ötleteket a távolság megadására! MA jó meleg lesz - legalább is itt Pécsett gyorsan megy a T fölfelé!
Üdv mindnekinek!
#5523
A távolság megadásánál pedig az számít, amit még körvonalaiban látsz...
#5522
takacsg: a látótávolság megadása nagyon egyszerû abban az esetben, ha viszonylag körbe legalább 10 km-re ellátsz (még az idõjáráshoz sincs köze)...

Minden írányba keresel jobb beazonosítható pontokat (út, ház, fa, folyó, stb), elõszeded a térképet, megnézed milyen messze van (vonalzó, körzõ), s már meg is van az érték szinte méter pontosan!

Ha persze nem látsz el jól messzire, akkor ezt csak akkor érdemes használni, a a belátható tartományon belüli a látótávolság határa (tehát inkább télen)...
#5521
Jónak tartom a kibõvített észlelési naplót! Kérdésem: van-e valamilyen szabály a látástávolság megadására???! Jó lenne belevenni a kislexikonba.
#5520
Köszi Vadász!nevet
#5519
Nanovich:
Link
#5518
Milyen Bulk Richardson számtól (BRCH) várható zivatar?

BRCH=CAPE / ( 0.5 * U**2 ),
ahol U=( u2 - u1, v2 - v1 ) a szélnyírás nagysága.
u1,v1 az alsó 500 m átlaga
u2,v2 az alsó 6000m átlaga

Minden szondaadatban benne van de sajnos sehol nincs leírva
#5517
Mdávid! Jól látom Gödöllõn jártál? Én az idõtájt érkeztem oda. Ha tudom, találkozhattunk volna. Üdv
#5516
MICImACKO:Nagyon szépen köszi!
#5515
link:Link
n1bcurr.jpg (JPEG obrázek, 2610x4830 bodù) - Mìøítko (12%)
#5514
Mordok:

Nem kell semmit csinálnod, csak be kell másolnod a teljes linket, és a rendszer automatikusan felismeri, és linket csinál belõle.

Egy valamire kell figyelni, a ht tp://-t is ki kell írni elé, különben nem mûködik. Próbáld itt ki nyugodtan.
#5513
Szeretném megkérdezni hogy-hogy kell linkelmi,mert sajnos még nem tudom?
#5512
soper!
Köszönöm az információt.
#5511
A csapadék összegzése (elmúlt 24 óra) mindig reggel 7-kor történik.
#5510
felhõcske!
Minden reggel 07.00 órakor az észlelésemben szerepel az elmúlt huszonnégy óra fontosabb adata.A ma reggel leközölt csapadékmennyiség 22,9 mm volt.Hogy az OMSZ honnan-meddig számolja a huszonnégy órát ,nem tudom,csak gondolom,hogy õk is reggel héttõl másnap reggel hétig.Õk egyébként a szagadi állomásukon mérnek,ott lehetett annyi.Itt Makón az Ószentlõrinci városrészben annyi volt amit fentebb emlitettem.Szeged és Makó között 30 Km a távolság,tehát éppen lehetett annyi esõ ott.
#5509
Kösz, Frank!
gefo kukac axelero pont hu.
#5508
Törölt tartalom
#5507
Sziasztok! Hol találnék én a neten friss képeket a Tiszáról Szolnokon?
#5506
Köszönöm a választ, Frank. Ha jól értelek, akkor nekem is proxy címmel kellene rendelkeznem, hogy ne lassítsa a gépet? Hogyan létesíthetek ilyet? Elõre is köszönöm a válaszodat.
#5505
Igaz, he-he !
#5504
Snowhunter: Neked is köszönöm! Így már sokkal könnyebb. Ugye ritkán van kéznél egy teodolit, hogy szögeket mérjünk. nevet
#5503
Törölt tartalom
#5502
Póni:
A megkülönböztetés már Nyuli által is íródott egyik jól meghatározható pontja erthetõbben, he-he:

Ha felhõelemek (mivel gomolyok, jól elkölöníthetõek ezek) látszólagos átmérõje 1°alatti az Cirrocumulus (magaszinti gomoly, Cc), 1-5° közötti az Altocumulus (középszinti gomoly, Ac), ha 5°feletti az az Sc (alacsonyszinti réteges gomoly, Sc).
Felismerése egyszerû:
Az 1°alatti Cc esetén: Kinyújtod felé kezed, a kisujjad hegyénél kisebbnek látod elemeit.
Az 1-5°közötti Ac esetén: Szintén kézkinyújtás feléje, és a középsõ három ujjaddal le tudok fedni, ha nem, az már valószínüleg az 5°feletti látszólagos átmérõjû Sc.

Remélem ezzel tudtam segíteni, nekem is ezzel sikerült néhány éve az addig rébuszbnak és meghatározhatatlannak tartott látszólagos átmérõt megérteni.
#5500
Nyuli: Köszi!
Bár érthetõ volt amit írtál, azt hiszem, inkább továbbra is tartózkodom a felhõformák pontos meghatározásától.
#5499
Hmm...ok, akko" így: h t t p-t
#5498
A https-t bármelyik webszerverre fel lehet húzni, csupán egy SSL szerver kell mellé. A lényege, hogy a webszerver és a felhasználó között titkosított "alagúton" folyik a kommunikáció, ergo a "lehallgatása" és az adatok visszafejtésre rendkívül nehéz. A HTTPS nem a katonai (.mil) szervezetek kiváltsága, hiszen a bankok is használják...többek között...sorolhatnám...
#5497
Huhh Póni, tényleg nehéz megkülönböztetni öket, föleg a sötétebb összetevökböl álló Altocumulust lehet könnyen a Stratocumulussal összetéveszteni. Mivel a magassági szelek többnyire erösebbek, ezért az Altocumulus hosszúkásabb, kisebb és erösebben fodrozott, mint az alacsonyabb szintü felhök. Az egyik többé-kevésbé biztos módja a meghatározásnak a következö: ha a rendszerezetten elhelyezkedö felhörészek nagy része 30 fokos, horizont feletti megfigyelési szögben 1-5 fok közötti szélességü, akkor a felhö Altocumulus.

Utolsó észlelés

2025-05-05 06:49:14

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

10.9 °C

na00

RH: 88 | P: 1008.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139227

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.