2025. május 06., kedd

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#6846
Javítva, köszönjük az észrevételt !
#6845
Köszönöm!
#6844
Én is így tudtam, de az üzenõfalon 06 UTC van, az éghajlati napló tesztüzemben.
#6843
Ok.
#6842
A napi csapadékot mindig 07h-kor kell leolvasni (nem 06UTC, mert az nyáron 8h, télen 7h lenne, a Tmin-max-oknál van így, ott 18-06 ill. 06-18 UTC), ez a gyakorlat, tehát nem 0-24h, hanem 07-07h.
#6841
Ja persze, nem mindenki kelt fel hétkor leolvasninevet, már régi probléma ez.
#6840
Én is így gondolom,de a csapitérképre nézve néhányan nem.
#6839
Ami 7-ig (06UTC) esett az a tegnapi naphoz megy, ha jól tudom.
#6838
Az éjszaka esett csapadékot melyik napra kell írni?Úgy értem 0h-24h-ig,vagy úgy kell figyelembe venni,mint a Tmin és max adatokat?Ebben mindig bizonytalan vagyok.
#6837
Fagyott esõnél mit írjak a napi adatokba? Mert azé" mégiscsak szilárd...
#6836
Nyuli, köszönöm
#6835
Parancsolj: = [ 13,12+(0,6215*t)-(11,37*(v a 0,16-ik hatványon) ] + [ 0,3965*t*(v a 0,16-ik hatványon) ]
ahol T a hõmérséklet °C-ban és v a szélsebesség km/órában.
#6834
Így van Cauchy, ezért ajánlom vegyítve nézni õket
#6833
Igen, én attól kezdve nem nézem az elõrét, ami után a fõ izotermák egymásba is belemetszenek (azaz 15 fokot elér a szóródás)
#6832
Sziasztok! Néhány hete az észlelési naplóban láttam a hõérzet kiszámításához szükséges képletet. Sajnos akkor nem tudtam lementeni ezt sehova, pedig érdekelne. Ha valaki ismeri ezt a képletet, kérem írja meg ide. Elõre is köszi!
#6831
Cauchy: Jómagam gyakran támaszkodik a spagettikre, a fáklyával vegyítve jól alkalmazható a szétnyilásig, nagyon jó a fáklya szétnyíródása után ezt megnézve látni, mennyit ér az x órás (180->...) bizonytalan modellfutás.
#6830
Köszönöm mindenkinek a kimerítõ válaszokat! Megértettem!
#6829
A spagettin az látszik, amit odaírtak: a 3 fõ izoterma helyzetét az idõben.
A különbözõ színû vonalak a különbözõ kiindulási értékekhez tartozó elõrejelzések.
Látszik, hogy 24-48-36 óráig a vonalak még viszonylag közel helyezkednek el egymáshoz, de 5-7 nap után beálla teljes összevisszaság: azaz a 0°C lehet Görögország felett, de ugyanekkora valószínûséggel akár Skandinávia felett.
Ezeknek a vonalaknak az átlaga jelenik meg a "Mittel" nevû diagrammokon. Elgondolkodtató, hogy mennyire jogos erre az átlagra alapozni bármiylen hosszútávú elõrejelzést.
#6828
De ez totál komoly, sorba jönnek be a vásárlóim, hogy hallottam, hogy tornádó riadó van? Most tudtam meg, hogy nem a katasztrófa védelem szólt, hanem egy idióta önkormányzatis. Állítólag betelefonált valaki az önkormányzathoz, ennek hatására az önkormányzat telefonált körbe. Óvodák, iskolák, intézmények estek áldozatul. Úristen. Én lecsukatnám az önkormányzatist az tuti. Ekkora felelõtlenséget...Ezzel az erõvel én is körbetelefonálhatnám a környéket ilyenekkel riogatva.
#6827
rothfb: sztem egy viharos szelet néztek be. Arra mondták hogy tornádó. Valahol elferdült az információ.
#6826
Ez most nem komoly, ugye? nevet
#6825
Oroszlányban tornádó riadót rendeltek el. Tud bárki bármit errõl, lehetõségérõl, okáról? Mert szerintem semmi alapja, semmilyen idõjárási tényezõ sem adott tornádó kialakulásához. Hazaküldték a sulikból, óvodákból a gyerekeket. Beszóltak a katasztrófavédelemtõl több nagyobb intézménybe Oroszlányba.
#6824
Egy kiválasztott elem egy adott izovonalát ábrázoljuk az összes ensemble tagra vonatkozóan. Míg a fáklya diagram egy adott helyre és az elõrejelzés teljes idõtartamára jelzi a bizonytalanság mértékét, addig a spagetti diagram azt mutatja meg hogy egy adott idõpontban mely területen lesz nagy (vagy kicsi) az elõrejelzés bizonytalansága.


#6823
Link
#6822
Sziasztok!
Valaki írja már meg nekem,hogy a "spagetti"-k mit mutatnak és hogy mit lehet kiolvasni belõle?
#6821
Épp tegnap emleitettem neki hogy vasárnap milyen jó kis front jön,nem igazán volt képben idöjárásügyileg,meg mondtam neki hogy jólenne ha néha idetolná a képét...
#6820
Hektopaszkál.
#6819
hPa=[hidropászkál] ?
Még sose kérdeztem, mert egyértelmûnek tatottam, de lehet hogy tévedtem...
#6818
Jó reggelt Mindenki!
Közvélemény kutatást tartok, hogy ki milyen progival szedi le az idõjárási adatokat a netrõl, egyáltalán milyen lehetõségek vannak. Én most itt olyanra gondolok, hogy radarkép megjelenítõ, OMSZ adatok megjelenítése, stb.

Segítségeteket elõre is köszönöm!
#6817
HOL VAN BALI?
#6816
Itt találhatók az adatok: Link
#6815
Szia!
Az OMSZ-nek vagy egy oldala, ahol az elmúlt száz év bármely napját megnézheted!
#6814
Az ilyen hozzáállású bejegyzésekre igényt tartanánk a jövõben is!
Nnnna végre ! : )
#6813
Köszönöm a szakszerû összefoglalüt, igyekszem hasznosítani és ez alapján megfelelõbben fogalmazni!
#6812
Szia! Ezen a linken megnézheted. Európa nyomási térképébõl lehet következtetni:
Link
#6811
A ködképzõdés kedvezõ körülményeirõl néhány mondat:

Idõjárási helyzet: elsõsorban az anticiklon centrum közeli ott is inkább a hátoldali helyzetek, amikor a magasban már valóban megkezõdik a melegedés , de ez közvetlen befolyással nem bír a köd kialakulására. A késõbbiekben a már kialakult "ködfelhõ" esetleges visszasüllyedését a talaj közelébe viszont okozhatja.
Nyugodt légköri viszonyok: zavarmentes (felhõ és számottevõ légmozgás nélkül )képzõdési feltételek.
Változó vastagságú talajinverziós réteg megléte, kedvezõ nedvességi viszonyokkal eleinte talaj és 200-300m majd talaj-500m között is ("emelt köd" fázis).
A talaj és a magassági inverzió ( pl.800-1500m )között akár labilis rétegzõdés is kialakul(hat).
Ködös idõszak napjai: 1-2 nap köd a talajon és ha nem vastagabb 100-250m-nél felszakadozik feloszlik a nap folyamán. Vastagabb ködréteg kialakulása esetén a tartós megmaradási majd felmelkedési fázis jön el. Természetesen az alsó rétegekben bekövetkezõ nedvesedés a folyamatokat gyorsíthatja...
#6810
Szép napot, mindenkinek!
Kérdésem a következõ lenne:
Hol tudnék, visszamenölegesen adatokhoz jutni (kb5-10év), Dunaújváros, és környékéröl? Egy föiskolai mezoklima dolgozathoz.

Elõre is köszönöm a segitséget.
E-mil: [email protected]
#6809
Sziasztok!

Érdeklõdni szeretnék, nem tud-e valaki olyan oldalt, ahol megnézhetném, hogy 1926. november 16-án milyen volt az idõjárás, akár országosan?
Aki tud ilyen oldalról, kérem írja meg nekem privátban, vagy a [email protected].
köszönöm elõre is a segítséget.
#6808
A ködrõl...
Link
#6807
Úgy látszik, az elfogyasztott alkoholmennyiség függvényében exponenciálisan nõ az elgépelések száma, úgyhogy ezekért elnézést mindenkitõl. nevet
#6806
OK, elismerem, magához a köd létrejöttéhez nem szükséges feltétel )ill. nem is sokat számít) az inverzió. A napközbeni tartós megmaradásához viszont már sokkal inkább... és úgy gondoltam, a "ködhajlan növekedése" kifejezésbe ez belefér. (Cauchyval egyetértéseben ezt én is egy statisztikai mérõszámként értelmezem: a lényege mindössze annyi, hogy inverziós helyzetekben gyakrabban észlelnek ködöt, aminek a fõ oka, hogy az éjszaka keletkezett köd ilyenkor nehezebben oszlik fel.)
#6805
(E
#6804
Biztos Szibériában (nem nálad, he-he) van és gyûjtögeti a hideget, he-he !

Komolyra fordítva a szót, nem tudom, utoljára Augusztus végén volt a Metnet-en.
#6803
HOL VAN HIDEGSÉG !
#6802
Nem innen oda, hanem onnan ide :-)
#6801
Így már értem, köszönöm a kiigazítást, az én fogalomtáramban volt a hiba.
#6800
"Talán annyiban kiegészíteném, hogy ha a magasban az itt rekedt hideg levegõ fölé meleg légtömegek áramlanak, akkor már maga az áramlás is okozhat némi átkeverést, ami azt jelenti, hogy a meleg levegõ a földfelszín közelébe érve lehül és kondenzálódik (ha talál elegendõ kondenzációs magvat); így alakul ki az advekciós köd."

Az advekciós köd esetében a meleg levegõ nem a magasból ereszkedik le, mert ha így tenne, akkor a melegedés hatására (p nõ -> T nõ) relatív nedvességtartalma gyakorlatilag 0%-ra csökkenne.
Az advekciós köd az enyhe, nedves levegõ Vízszintes irányú áramlásakor jön létre.

Az inverió szót konkrétan nem használtad, de feltetted, hogy fent melegebb a levegõ, mint lent, és ez maga az inverzió.
#6799
Ami az advekciós ködöt illeti, ugyanazt írtad le, amit én, csak más szavakkal nevet Inverzióról pedig én nem beszéltem.
#6798
Az advekciós köd nem így alakul ki, az a hideg felszín fölé áramló enyhe nedves légtömeg lehûlése útján keletkezik. Az inverzió meg általában a felszín felett 6-1200 méter magasságban van hidegpárnás helyzetekkor.
#6797
Talán annyiban kiegészíteném, hogy ha a magasban az itt rekedt hideg levegõ fölé meleg légtömegek áramlanak, akkor már maga az áramlás is okozhat némi átkeverést, ami azt jelenti, hogy a meleg levegõ a földfelszín közelébe érve lehül és kondenzálódik (ha talál elegendõ kondenzációs magvat); így alakul ki az advekciós köd.

Utolsó észlelés

2025-05-06 12:19:03

Pécel - Kopaszhegy

11.3 °C

00002

RH: 97 | P: 1014.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139227

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.