2025. május 06., kedd

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#6946
Egy aktuális kérdés: sûrû köd esetén,amikor az égbolt nem látszik,mi alapján jelöljük be az égképet (ami ugyebár kötelezõen kitöltendõ mezõ...)az észlelési naplóban??
Nem lehetne erre valamit kitalálni?
#6945
Tartósan tartós kitartás. Ez az elvem nevet
#6944
vidám
#6942
... a szakmai lejtõn nincs megállás?

Más: mi tartós most akkor? cimek : Tartósan magas hõmérséklet (tegnap), Tartósan ködfoltos idõ (ma), Tartósan ... (mi ? ) ( holnap) ?
#6941
Ehh. Az állam az egyik kezével küzd a kényszervállalkozók ellen, a másikkal meg az állami szférába is bevonja õket.

Vajon mikortól lesznek számlaképes minisztereink? A miniszterelnököt meg majd fél évente cseréljük, mert jön aki olcsóbban elvállalja majd nevet Bár asszem inkább ez illik ide: ;(

Sajnálnám, ha bezárna kékes.
#6940
Link
#6939
Egyetértek Felhõcskével, a mi technikánkkal sehogyse.
Viszont most is mondom, a több mm-es nemhulló napi hozam erõsen kérdõjeles (*), hisz több év alatt nem mértem haramot-deret-zúzmarát a Helmannal.

*-> Avagy ködszitálással kevert a dolog, netán valami zavaró tényezõ lehet a mérõ felett, pl. villanypózna.
#6938
Sehogyse. Azt írtam tegnapelõtt is, hogy ami belekerül a mérõbe, függetlenül attól, hogy hullott vagy lecsapódott, az csapadék és beleszámít a statisztikába. Másképpen nem is lehet. Az más kérdés, hogy a csapadék csaknem egésze hulló.
#6937
Már csak arra vagyok kíváncsi, hogy adott esetben miként lehet megkülönböztetni?
#6935
Természetesen a harmatot-deret-zúzmarát nem számítjuk bele a csapadékmérésbe.
A több mm-nyi ezirányú (*) hozam erõsen kérdõjeles.
*->Nem ködszitálás volt ?
Mert az ritkán lehet több mm-nyi.

Annyit tennék még hozzá, hogy több éve mérek szabványos Hellmann-mérõhengerrel és még nem mértem mérhetõ mennyiségû harmatot-deret vele.
#6934
Noli: Így igaz. Mint tegnap idézetbõl kiderül az éves csapadék 5 százaléka származik a mikrocsapadékokból. Budapest évese kb 600mm, ennek az 5 százaléka ha jól számolom 30mm.
#6933
De, én igen, és pont ezt magyaráztam, lényeg, hogy le tudjon hûlni az adott tárgy, amin kicsapódhat a harmat. :-)
#6932
Itt még senki se látott deres, harmatos háztetõt?
#6931
Szerintem nem csak a talajon lévõ tárgyakra csapódik ki a harmat, vagy nevezzük, aminek akarjuk. Senki nem látott még harmatos szélvédõjû autókat reggel? Lényeg, hogy az adott tárgy ne legyen _túl_ magasan, ezért le tudjon hûlni annyira, hogy a harmat érdemesnek lássa azt a kicsapódásra. Szóval a másfél méteren lévõ csapimérõ igenis kaphat harmatot, esetleg fûteni kellene, hogy a harmat ne akarja annyira magáévá tenni...
Könyörgöm, minek beszéltek ilyen szõrszálhasogatóan? Nem az a lényege a csapadék mérésének, hogy egy adott helyen tudjuk (pl. mezõgazdasági szempontból érdekes lehet ugye), hogy a nedvesség mennyiben érinti a talajt? Az esõ is csak oda esik le meg a harmat is csak azt nedvesíti. Mekkora éves összeget jelenthet a harmat egy adott helyen 10-20 mm-t? Csodálnám, ha lenne annyi.
#6930
Nem járt arra macska az éjjel? nevet
#6929
Lehet, viccelõdni. Én egy 150cm magas farúdon tartom a csapadékmérõmet. Amit meg Füzesabonybanláttam azt láttam. és nem talajközelben volt. Hacsak nem locsolták valahonnnan a tetõt. De anyumék is mértek itthon többször ilyen 0.5-1 mm-eket. Minden reggel. Érdekes ezekszerint csak éjszakánként támad a ködszitálás... No mind1. Én beírtam. nem ezen az 1-2mm-en fog múlni az átlag...
#6928
Hasonló magasságban van az enyém is. nevet Mármint a WS3600-é. A mûanyag edényes csapimérõ a szüleim kertes házában van, de ott kb. 1 m - 1m 10 cm magasan.
#6927
Nagyon is furcsa lenne ha találnál bennevidámD
#6926
Igaz, én (jobb híján) 13 m-en tartom a csapadékmérõmet, és harmatot még nemigen láttam benne. nevet
#6925
Kezdõdhet az éjszakai csapadékmennyiség mérõ verseny. Felvilágosodást majd csak a napfelkelte hoz talán- én feladom...
#6924
Azért kíváncsi lennék hogy ki tartja a csapadékmérõjét talajszinten.
Az enyém speciel 160 cm magasan van, abba harmat nagyon ritkán van, ködszitálásból viszont néha összejön 0,5-1 mm.
#6923
Viszont ez a harmat túl talajközeli. Szerintem nemigen kerül mérhetõ mennyiség a csapimérõbe. Nem véletlenül elõírás, hogy min. 1 m magasan kell lennie.
#6922
Viszont az is furcsa lenne, ha nyáron derült, kánikulai napokat csapadékosnak kellene számítani a reggeli harmat miatt. Mekkora bukták lennének így az elõrejelzési versenyben. nevet Persze amikor hulló csapadék is van, nyilván nem lehet a kettõt szétválasztani, de a mikrocsapadékok túlnyomó része derült idõben szokott összejönni...
#6921
Én úgy gondolom, az a logikus, hogy minden csapadék, ami a mérõben összegyûlik, függetlenül attól, hogy milyen tipusú, beleszámít az összesítésbe. Másképpen nem is lehet. Pl. 24 óra alatt volt 10 mm esõ, ezenkívül még hajnalban 0,2 mm páralecsapódásból (harmat), akkor az 10,2 mm. Ennyi kerül a füzetbe, naplóba, számítógépes adatbázisba, stb. Persze azt nyílván nem tudjuk a gyakorlatban, hogy mennyi a lecsapódás, meg mennyi az esõ, csak ha folyamatosan figyeljük, regisztráljuk az eseményeket. Akkor sem biztosan.
#6920
Usrin! Volt benne szitálás valószínû, de csütörtökön mikor jöttem haza ,Füzesabonyban a perontetõrõl csöpögött a víz! Máshol meg száraz volt minden. Az biztos hogy 3mm volt így ami szitálás és lecsapódás által keletkezett.
#6919
Érdekes felvetés lehet az is, hogy honnan tudja a csapadékmérõ eszköz, hogy a csapadék hulló- vagy kicsapódó módon jött-e létre? Mi a teendõ olyan esetben, amikor egy mérési ciklus alatt mindkét csapadékforma elõfordul (ráadásul pl. éjjel, amikor nincsen vizuális észlelés, mert alszunk).
#6918
Azért tényleg jó kérdés ez a harmat, hogy beleszámít-e.
Ugye a meteorológiai méréseknél az egyik legfontosabb téynezõ az összehasonlíthatóság: ha valamit mérünk, akkor azt úgy csináljuk, hogy összehasonlítható legyen a többi méréssel.
Pl ha mi 0-24 óráig mérünk napi csapadékot, akkor az nem hasonlítható össze azzal a napi adatsorral, ami 06-06 UTC-s mérés. Ugyanekkor a havi és éves csapadékösszegek már jobban összehasonlíthatók a két különbözõ mérésnél.

#6917
Mdávid: a harmat v. dér nem számít bele, de tényleg abból jött volna össze 4 mm? A szitálás, ködszitálás viszont már hulló csapadéknak számít.
#6916
Értettem.
#6915
Az idézet Éghajlattan címû könyvbõl."Magyarorszégon az újabb mérések és számítások szerint az átlagos évi csapadékmennyiségnek 95 százalékát a felhõkbõl hulló makrocsapadékok szolgáltatják és mindössze 5 százaléka származik a felszíni mikrocsapadékból". Szóval bele kell számolni!
#6914
Hókirály miért ne tudnám megmérni? 4mm-t mértem így. De most valaki mondja már meg télleg bele lehet-e számítani a q.. csapadékot?
#6913
A mikrócsapadék szerintem beleszámolandó a csapadékösszegbe.
#6912
... A nem hulló csapadékot nehogy valaki (mdávid és más) is hozzáadja/beszámítsa a havi csapadékmennyiséghez -már ha megtudja azt egyáltalán mérni!
#6911
A felhõalap magasságát szabad szemmel igen nehéz megállapítani; ennek az adatnak igazából a repülésmeteorológiában van jelentõsége. Pár száz méterig a környezõ hegyek alapján meglehet becsülni a felhõalap magasságát, felette mérésekkel illetve a leszálló repülõgépek adatainak alapján kerül megállapításra.
A magasszintû felhõzet cirrus, cirrocumulus és cirrostratus lehet, hétköznapi nevükön bárányfelhõ, fátyolfelhõ, stb. Általában fehéres, áttetszõ felhõk, melyek jégkristályokból állnak.
#6910
Köszönöm a választ. nevet Akkor ezen héten már 4mm csapadék keletkezett így. Ugyanis ma 2mm-et mértem. Egyszer reggel 7-kor 1mm meg du.4-kor 1mm.
#6909
Természetesen csapadéknak minõsül. A csapadéknak ebbõl a szempontból két fajtája van, hulló (esõ, hó, zápor stb.), és vaalmilyen felületre, tárgyra kicsapódó (harmat, dér, zúzmara, páralecsapódás).
#6908
Sziasztok? Mivel még igen új észlelõ vagyok/ 2006 nov 4 óta/, egy olyan kérdésem volna, hogy a felhõalapot ti hogy állapítjátok meg, hogy hány méter, meg hogy lehet észrevenni azt, ha a felhõ magas szintû? Radarképet én csak a metneten tudok nézni.
#6907
Szerintem igen. Úgynevezett lebegõ csapadék, mikrócsapadék. Esetleg rosszul tudom, mert nem szeretnék hülyeséget mondani?
#6906
Sziasztok! Volna egy kérdésem. A pára miatt kicsapódó víz is csapadéknak minõsül? Mert már vagy 3mm jött így össze a héten.
#6905
Köszönöm Snowhunter!
#6904
Tessék:
Link
Itt válaszd a GFS 1° + GFS Ens: Europa ill. GFS Hires-Ens: Europa valemelyikét (elõbbi Bp., utóbbi lakóhelyed környéke).
#6903
Sziasztok!

Szeretném megkérdezni, a fáklya webcímét, mert véletlen kitöröltem a kedvencek közül.

Köszi elõre is.
#6902
Pffff.....szomoruLink
#6901
Most értesültem arról, hogy elhunyt Bártfai Erzsébet. 55 éves volt. Nyugodjék békében.
#6900
szia!

Tartottam tõle, hogy nem egyszerû, de azért nem lehet ennyire reménytelen a dolog. Utánanéztem a számszerû idõjáráselõrejelzési módszereknek, de azok -érthetõ okokból-
eléggé bonyolultak... Nekem elsõ körben elég lenne ha a tendenciákról tudnék valamit.
Például láttam az elõrejelzési versenyeteket. Ahhoz hogy készítitek el a "tippeket" ?
#6899
Kösz, bevallom elõször a millibarra gondoltam, de a hPa-nál is mást gondoltam, ezért kérdeztem most így. nevet
#6898
mBar = millibar
a "mega" rövidítése M, a milli-é m
#6897
mBar=megabar?

Utolsó észlelés

2025-05-06 11:52:42

Ózd - Nagy Imre út

14.3 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139227

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.