2025. május 11., vasárnap

Meteorológiai műszerek otthon

Adott napon: 
Keresés:
Műszer csatlakoztatása a MetNet-re
MetNet WS feltöltő: LINK 
MetNet WD feltöltő: LINK
MetNet cumulus feltöltő: LINK

Figyelem! Akinek Netatmo és Ruuvitag műszere van, az mostantól felkapcsolhatja a MetNet-re is!

Műszereim LINK

Csatlakoznál a légszennyezettség mérő állomáshoz? Olvasd el cikkünket
Kérdésed van ezzel kapcsolatban? Írj nekünk a legszennyezettseg(kukac)metnet(pont)hu címre.
#10360
"Mediterrán mûszer" valaki így jellemezte... laza
Ide a belvárosba elég lenne, feltehetõleg soha nem mérek -15 °C alatt... (hacsak nem reggel... kacsint)
#10359
Elég a -20°C alsó méréshatár a szenzornál? A szélsebesség felsõ határát viszont jól kitolták! nevet 30 méter átvitel... Engem nem gyõzött meg!
Link
#10358
Na ezt megkaptam...
Én meg a tetõre szerelt szenzor szükséges-szükséges voltáról írtam tegnap (vagy mikor... szegyenlos). Az is nagyon tanulságos. A hõsziget és a zárt udvar példaértékû mutatója. Amikor visszakopom a beltérit, akkor mutatok Nektek grafikont is errõl... nevet Meg ugye az én kis torzszülött nyitott aljú árnyékolómat is megmutatom (egy IK-es barátom csinálta nekem) azt hittem kukába való amiket vele mérek, de meglepõen jól teljesít... (Persze nem Taki kategóriában gondolkodva)- kacsint
#10357
Én kaptam! Régen valami 1000oldalas kódekszet hoztak ide a WS1600as után! Link Itt a baloldalt felül lévõ állomást nézegettem nagyon. De ennek aztán van ára!
nevet
#10356
Ezt Taki megcsinálta korábban, több tesztmérése volt.. Le is írta, mi miért van. Csak elõ kéne keresni.
Megelõzött.. nevet szegyenlos
#10355
Nem kell feltételezni, jó egy éve kísérletezem mindenféle árnyékolóval. Ha megmutatnám a mûhelyben a különbözõ torzszülötteket, lenne vidámság. szegyenlos 4 WS-t használok itthon, tesztelésre, mindegyikrõl tudom, mennyit csal a másikhoz képest. (saját hitelesítés) Mi egy 8 lakásos társasház (kocka alakú, téglaház) II. emeletén lakunk. Az erkély ÉK-i irányba néz. A ház mögött van egy 2000nm-es park, pázsittal, a szélén nyárfasorral. Itt van az állomás is, melyrõl az adatokat töltöm fel. Van az erkélykorlátra szerelve egy másik WS, de az nyitott aljú árnyékolóban van. A második emeleti erkélyen ilyen hidegben 1, 1,5°C-al mér hidegebbet, mint alatta, az épülettõl, a pázsit felett 2m-rel, szabályosan elhelyezett szenzor. Megfigyeltem, derült idõ és közel szélcsend esetén a legnagyobb az eltérés, a páratartalom növekedésével csökken a difi. Ködös, párás idõben nagyjából együtt futnak, ám az erkélyen lévõ kb. -5°C alatt elkezd kevesebbet mérni. Szóval nagyon érdekes, minden idõjárási helyzetet megfigyelek, jegyzetelem a dolgokat. Egyszer talán írok is belõle valamit......
#10354
Vannak benne olyan dolgok is amiket életemben nem láttam. laza
#10353
Nekem is ma hozta. kacsint Kár hogy nem a nagy katalógus, bár én ennek is örülök. vidám kacsint (WS-8035IT + KW-9015 után kaptam.)
#10352
Ez is tiszta dolog, de tételezzünk fel 2 hõmérõt azonos feltételekkel azonos típust ugyanolyan pontossággal azonos magasságban. Miért mutat kevesebbet az árnyékolatlan éjjel mint az árnyékolt? A kisugárzás azonos magasságban azonos nagyságú elméletileg. Páralecsapódás ne legyen, száraz nyári este, vagy "Szahara" a vizsgálat ideje, helye. Az ok az árnyékoló alsó zárt tányérjánál kereshetõ, ami a gyorsan hûlõ levegõt eltereli (mint a gyorsan melegedõt nyáron nappal) és az így csak oldalt a "réseken" tud beáramolni, ahol az árnyékoló hõtehetetlensége (bármilyen kicsi is a súlya) ezt befolyásolja. Párás, ködös, szeles idõben pedig inkább pszichrométer hatás érvényesül az árnyékolatlan szenzornál szerintem. De ez egy másik történet, egy másik mûszer... kacsint
#10351
Valaki kapott rajtam kívül?,ma hozta a postás nekem címezve teljesen ingyen.Jó kis szerkentyûk vannak benne 60 oldalon. Eddig csak a KW-9015 csapadékmérõt rendeltem a Conradtól. kacsint
Link
Link
Link
#10350
Úgy,hogy az árnyékoló nélküli szenzorra ráfagy a pára és ez jobban hûti a szenzort. Nem hiteles az a mérés,amikor a szenzor nincs védve a nedvesség ellen.
#10349
Pl. a talajfelszíni kisugárzás befolyásol(hat)ja a legjobban negatív irányba a hõmérsékletmérést..

Ja, igen, hát nekem is volt eszkábált árnyékolóm, terrakotta tányérokból. Elég mókás. nevet
#10348
De hogyan lehet "alámérni" egy minimumnak? Ez nem fér a fejembe egyáltalán, a másik véglet az világos, mint a nap (ami ugye nem sütött éppen vidám).
Az én gagyi csatornacsõ árnyékolóm sem olyan szörnyû, mint amit elsõre gondoltam volna... kacsint
Majd teszek fel róla képet, nevethettek egy jót! laza
#10347
Volt valami szél, vagy szélcsendben mért?
#10346
Igazából nincs mint kifejteni rajta. Csak azt szerettem volna példának felhozni, hogy árnyékolás nélkül mennyire más adatokat kaphatunk. A Tmin-nek jócskán alámér, a Tmax annak ellenére magasabb, hogy nem süt a Nap. Az okokat én sem tudom, csak sejtem, éppen ezért butaságokat véletlenül sem szeretnék írni. Érdekes, hogy a WS-ek mezei árnyékolójával ebben az idõjárási helyzetben szinte azonos értékeket lehet mérni, mint pl. az én árnyékolómmal. Végül is oda lyukadtam ki, hogy a valamilyen árnyékolás, mindegy milyen, nagyságrendekkel jobb és pontosabb méréseket ad, mintha meztelenül kiteszünk egy szenzort.
#10345
Nem értem pontosan ezzel most mire akartál utalni. A szélhûtésre a Tmin eltérésnél, az árnyékoló "fûtõ" hatására (bár közel sem akkora a tömege és hõtehetetlensége mint a hõmérõháznak...). A Tmax eltérés számomra a szórt fény "káros" hõmérsékletet befolyásoló (emelõ) hatását sugallja.
Kifejtenéd a kedvünkért egy kicsit bõvebben? szegyenlos
#10344
Mai, izé, hetedikei Tmin/Tmax adatok, árnyékolóban és nélküle. Annyit kell tudni, hogy tegnap nem sütött a Nap. Árnyékolt: -6,2°C/-5,1°C, árnyékolatlan: -7,9°C(!)/-3,4°C(!) és nem sütött a nap. Ritkán tudok ekkora eltéréseket mérni, természetesen borult ég alatt.
#10343
Én pillanatnyilag egy WS1600-ast használok. Az adatokat sajátkezûleg szedem ki belõle és írom át excelbe minden hétvégén. Az internetre kéthetente pakolom fel vagy amikor ráérek!
nevet
Link
Meteorológiai állomás:
-adatok
-képek az állomásról

Szegényt le kéne takarítanom valamikor de most túl hideg van hozzá!
#10342
Sziasztok!
Látom milyen komoly mûszerekrõl megy itt a téma.... laza
Jó lenne folytatni a sort, de én "csak" errõl a 2 mûszerrõl szeretnélek kérdezni benneteket:
Van egy javításra szoruló WS1600-as készülékem, ami úgy néz ki garanciában cserés lesz.
Kérdésem a következõ:
1. Cseréltessem ugyan erre a készülékre
2. Vagy kérjek más tipusú állomást (én pl a TE831X-re gondoltam) Erre tudom, hogy rá kell fizessek, de az nem számít.
Vagy esetleg van jobb javaslatotok?

Válaszotokat elõre is köszönöm!
Üdv. Ildi! kacsint nevet
#10341
Szia!
WD-seknek egy ilyen oldal összeállításában szívesen segítek én is, csúnya, de ingyen van... (Nem látszik az evalution version felirat laza). Ez nem hackelés, csak egy kis trükk.
Nyugodtan szólj, ha ideiglenesen megfelel ez is.
Az adatok még augusztusiak, amikor nálam volt a beltéri egység, de gondolom nem ez a lényeg... kacsint
Link
#10340
Nekem Pc-re (WD) megy folyamatosan, az tölt fel. A saját oldal még várat magára, talán pár hónap... WDL-t szeretnék majd, hector meg is ígérte segít majd, ha itt az idõ.
A router is megoldás lehet. Én egy régi NEC PIII-at csak erre használok, az adatok pontos archiválása az elsõ szempontom. laza kacsint
#10339
Bõõõven megéri 885 EUR-ért.
És ez most számítógépre tölti fel az adatokat? Vagy egyszerûen egy közbeiktatott Router segítségével feldobja valahova az internetre?
#10338
Igen, ez még november elején volt. Beüzemelés, tesztelés... laza
#10337
VantagePro2 + USB datalogger + aktív asp. 885,00 EUR
Nem szakadt rám a bank nevet

Elõtte több mint 1 évig egy 3600-ossal küzdöttem rengeteget. A WS-el való második hónap után döntöttem, ha lejár a 10 éves biztosításom, egy ilyenre benevezek. Nem bántam meg! kacsint
#10336
Mennyit adtál ezért a cuccért?
#10335
Általában vállalatok szokták mezõgazdasági célra! Mi elégedjünk meg a WMR-200assal. De én inkább szépen csendbenmaradok a kis WS1600asommal. Pár évig még ennek a kijelzõjét fogom lesni!
nevet

Zoltán68 Gratula a mûszeredhez. Látom a képen épp felfrissült! nevet
#10334
Egy fotó a masináról:
Link
#10333
Akkor az én "ajánlatom" jobb laza
Tényleg: a mi kategóriánkban a Davis Vantage Pro2 a csúcsmûszer!
Csak szomoru ki tudja megvenni?
#10332
Nekem is az van... kacsint
Itt rendeltem, azt hiszem Mernyén Tomi is!
Link
#10331
Itt a prospektus. 395ezerért adják a Davis Vantage Pro-t. Nagyon vagány és okos állomás. Mernyén van egy és eddig hibátlanul üzemel: Link Minden nap figyelem és leállás még nemvolt nála!
nevet
#10330
HÁT vidám az én álmom is ez, csak 1000 dolcsi duhos Link
#10329
Miért ne? laza
Nem volt azért annyi...
#10328
Ezt a fûtõelemet "melegen" vidám ajánlom! Link
A srácnak sok van, én már vettem és kipróbáltam: Mûködik!
És ezt is próbáltam: Link
Ha rászereljük ezeket egy alu lemezre, kiváló (és olcsó!) megoldás csapimérõ vagy kameraház temperálására vidám

szerk: bocs, de semmi közöm a sráchoz! nem reklám volt laza
#10327
Nagyon szép kis párbeszéd! Igazi példaképeim vagytok. Lassan kezdem érezni hogy miért fogok a nyáron dolgozni.
nevet
#10326
Egyetértek Veled! Valóban nem csodafegyverek ezek a WS-k. De a mi amatõr igényeiknek és pénztárcánknak megfelelõ, jól használható mûszerek.
#10325
Köszönöm a válaszodat. Érdekes gondolatokat írtál le, majd elgondolkozom rajta.
#10324
Tisztelt talaci nevet
A WS nálam 2004 nyara óta ment napi 24 órában, egyperces adatlekérésekkel, igaz drótos kapcsolattal és saját szoftverrel.
A pára és hõmérséklet mért adata analóg mûszerekkel jól együttfutott. A szélmérõ bolondult meg néha, szerencsére ritkán. A csapadékot fel- vagy lekerekítettem, mondhatom, "nagyjából stimmelt", bár vannak helyi eltérések is. Máshol szakadt a hó, itt a tél beállta óta hólepelnek nevezhetõ mennyiség sem. Szilárd halmazállapotú csapit nem mértem csak rétegvastagságra. Szerintem odafigyeléssel, rendszeres kalibrálással és karbantartással jó amatõrmûszer (nem mellesleg lassan öt éve még 72 eFt-ért vettem, ma már 30eFt körül meg lehetne szerezni). Ennek a kategóriának újabb verziói sem nagyon lehetnek jobbak (sztem ugyanaz a motor, új karosszériában) legfeljebb szoftvereik és interaktív felületük (pld. érintõképernyõ, ami hamar meghibásodik, én biztonságosabbnak vélek egy alapos gombnyomást a simításnál. Két év alatt tönkrement egy elég "húzós árú" karórám, mely sok mindenre képes volt, amíg mûködött az állítólag kemény bevonatú érintõszenzor)
A magasra tett szenzor csak pillanat szülte ötlet. Olykor más hõmérsékletet érzékeltem már az erkély magasságában elhúzó légáramlatban is, mint "talajon". Mellette ott lesz a "normál" 2m-es és a földbesüllyesztett is, bár ez utóbbi lehet hogy "szurkálós" lesz 10-20-30 cm mélyre. Hobby, kiváncsiság nevet
Amúgy sztem szokványos emberi gyengeség, hogy ami jó az természetes, a hibát nyomban "kivetítik", általánosítják. Nem mondom hogy "csodafegyver" a WS, de sztem amatõr célokra jobb mint az ablakhõmérõ vagy egy kézi szélmérõ. Nem mellesleg jól lehet automatizálni, nekem igen kényelmes volt, megérte hozzá szoftvert írni. Aki profinak érzi magát, az úgyis profi mûszerekkel dolgozik. Amíg dolgoztam, hallottam "a rossz adat is több mint a semmi", ez a mûszer ha pontosabb egy alkoholos hõmérõnél és a pára sem tér el nagyon a környezõ amatõrök méréseitõl, alaptájékoztatásnak már jó. A rendszeres kalibrálás jót tesz, sõt jól kalibrált mûszer mellett is, adatküldés elõtt még érdemes pillantást vetni hogy a "környéken" mit mértek mások. Nem felvágásból mondom, Kecskemét vagy Paks adatai nemegyszer alig néhány tizedfokkal tértek el a WS értékeitõl. Homogén helyzetben, a nyomás hasonlóan. Általában csak megbolondult idõjárásban tértek jobban el az adatok, illetve szólt bele a helyi mikroklíma. Gondolkodtam egy új mûszer vételén is, de a beltéri a mai napig hibátlan, nyomásértékei amatõrszinten pontosnak mondhatók, a széladatok sajnos a kültéri szenzoron át jutnak a beltéribe. Ezért csak a thermo/hygro szenzort cserélem le illetve bõvítem még kettõvel. Eredménytelen netes keresgélésem után itt kértem tanácsot, egy fórumkollega (látom a nevét-Gincsai János) azonnal privit írt, hol szerezhetem be õket. Ismételten köszönöm neki nevet
#10323
Hadd válaszoljak én Akela Mester helyett a háztetõ fölé telepített szenzor ügyében. Ez az én véleményem, de nagyon érdekes dolgokat tapasztalhatsz (ha tisztességesen árnyékolt szenzorral mérsz, nem úgy mint én, ehhez kell majd nekem Taki segítsége). A radiációs eltérést, a front érkezését, a szélérzékenységet, szinte mindent másképpen reagál le, amolyan elõrejelzõ érték. Nálam így viselkedik. Azon túl, hogy a mûszerem szerencsétlen kialakítása miatt az oda telepített szenzorokat sem szeretném parlagon hagyni... Természetesen a 2 méteren elhelyezett adatokat közlöm (most nem is tudnék mást). Itt a beépített kertvárosban néha megszorul a melegebb levegõ (fõleg az átmeneti évszakokban) olyankor a tetõn lévõ mûszer napnyugta után gyorsabban "hitelesebben" reagál, nem hat rá annyira a hõsziget sem. Ez az egyik érdeklõdési területem ugyanis. Viszont a fenti szenzorom árnyéklása katasztrófa (lehet a mûszerek sem a legpontosabbak benne) de amikor rásüt a nap akkor bizony vicces értékeket ad. Napnyugtától napkeltéig viszont remek támpont. Nem mellékesen a páratartalom eltérése is hosszú sorok megírására adhatna okot. Szóval szerintem nem felesleges, inkább csak érdekes ott "fent" is mérni, fõleg annak, akinek van rá lehetõsége. amennyiben megtehetném még vennék 8 másik szenzort és mérném az egész házat, rad. min-tõl a konyháig, de a pénz ugye... szomoru
#10322
"A Taki féle napelemes szellõzõröl kaphatok esetleg infót?"

Kaphacc! laza Mi érdekel? Ha hosszú, akkor taki(kukac)metnet.hu
#10321
Kedves Lord Akela!
A WS-ekkel kapcsolatos véleményedet olvasva az alábbiak merültek fel bennem: Mint írod a Te WS-d is több mint négy évig ment hibátlanul, de megjegyzed, hogy sok negatív tapasztalatot lehet olvasni. Szerintem általában nem áll neki senki csak úgy írni egy levelet, hozzászólást, hogy az õ WS-e milyen jó, már milyen régóta üzemel meghibásodás nélkül. Pedig sokan megtehetnék. Sokkal több jól mûködö WS lehet, mint problémás. Nekem is WS-2350-esem van, 2007 december óta üzemel folyamatosan, meghibásodás nélkül. Pontosságával is meg vagyok elégedve, nyáron részt vettem a kalibrációs találkozón, ahol ez be is igazolódott. Igaz ugyan hogy elõfordul meghibásodás a WS-eknél, de a hozzászólások zömében nem konkrét meghibásodást említenek, hanem az adatvesztés miatt írnak. Ennek pedig nem WS hiba, hanem valami külsõ zavar az oka. Úgy gondolom nem szabad általánosítani (nem Te általánosítottál) csak azért, mert néhányan negatív véleményt írnak.
Más: azt értem ,hogy a három TH szenzorból kettõ milyen feladatot lát el. De miért kell a háztetõ fölé is TH szenzort telepíteni?
#10320
Itt nem láttam az e-mail címedet duhos Tudod, hol találsz meg, mert ezt már csak e-mailban érdemes írnom vidám
#10319
Hát igen duhos ez nekem is a problémám, mert a henger felülete elég nagy szomoru (ráadásul tettem bele még egy hõmérséklet-jeladót is..., aminek szintén van felülete...)
Ezt most decemberben csaptam össze, de tavasszal/nyáron megoldom korrekten: azóta sikerült vennem a Vaterán sokkal kisebb, 25W-os, 230V AC fûtõelemeket, csak a beépítést kell megoldanom (persze nem a mûanyag tölcsérre laza ) Üdv.
#10318
sziasztok.Bandibácsi a gépparkod hibátlan csak gratulálni tudok.Az esõmérõ tölcsérhez majd szeretnék kapni egy linket amin lehetne rendelnem egyet a wmr 200 -hoz. És természetesen ha nem nagy kérés a wd-s beállítást is. vidám Elõre is köszönöm. A Taki féle napelemes szellõzõröl kaphatok esetleg infót?
#10317
Ha lesz WMR 200-asom akkor erre is igényt tartok. Mert csak WMRem lesz. Ha az nemlehet akkor másik se...
#10316
Nem gyenge a cucc! laza A hengerre rákerülõ vízbõl mennyi párologhat el, amikor fûtöd?
#10315
A tölcsér-fûtés:
Link
Egy egyszerû alu-hengerbe belülrõl beragasztottam a fûtõfóliát, és két konzerv-fedõvel lezártam vidám
A képen látható a sûrûszövésû háló, ami valamiféle "belsõ klímát" biztosít a tölcsér belsejében.
#10314
Bandiba THX illetve köszönöm nevet
#10313
Az a tölcsér pontosabban 11.4x-es felületû, vagyis a felbontás 0.088 pontosságú. Természetesen a WD-ben ez van beállítva nevet
Az eredeti csapimérõvel az volt a probléma, hogy gyenge esõben a WMR 16 percig vár egy újabb billenésre, aztán töröl duhos szóval nem lehetett érzékelni akár egész napos szemerkélést sem! Azóta ez a gond megoldódott vidám
Persze tettem bele fûtést, úgy hogy a tetejére illeszkedik egy pontosan azonos méretû, olcsó (200 Ft) sûrû szövésû "olajkifröccsenési", háztartási szûrõ, és a tölcsérben belül van egy 12W fûtõfólia. A hó a felsõ szûrõre hull, de a felszálló melegebb levegõ hatására olvad, és szépen lefolyik laza (mindjárt teszek fel képeket...) Üdv.

szerk: ja igen, az ovális bigyó UV-szenzor...
#10312
Rafi, köszönöm az infot nevet
#10311
Mindenkinek AZONOS volt a mérete, a forgalmazót még a haverom találta tél végén, Bandibá volt aki elõször megrendelte, csupa jót írt róla, így elküldtem a környéken nyaraló haveromat aki az üzletben vette. Kiválló az anyaga, a szûrõ minõségi, igazi ipari célra készült szõlészeti-borászati tölcsér, nem holmi gagyi kínai vacak (olasz import). Mindenkinek ajánlom, a pontosabb felbontás valahol 0.085-0.09 mm/billenés környékén lehet. Én sajnos még nem tudtam kipróbálni, mert fél éve nem látom a szenzoraim adatait, de képeket már azt hiszem itt is mutattam róla (a rögzítési módszer eltérõ). Mindenképpen ajánlom a WMR-ekhez. Nagyon precíz a billenõkanalas része (megfelelõen vízszintezve és olajozva a tengelyét (nekem szorult, de a jó öreg WD40 ezt is megoldotta). Azóta mérni ezzel ugyan nem tudok, de hallom a halk "puttyanást" szitáló esõben is amikor billen a kanál. Remek konstrukció! kacsint

Utolsó észlelés

2025-05-11 06:25:35

Kenderes

9.5 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.