2025. május 12., hétfő

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#8446
Ezer bocsánat, igazad van, Nyuli... véletlenül 2006. július 9-ét néztem az elõbb. zavarban (Hogy a térképrõl miért tünt el az adat, arról sajnos nem tudok.)
#8445
Andris: ez így nem stimmel nevet Visszanézve Dabrony észleléseit, 9-én este 20:43-kor 22 °C-t észlelt, ami 20:00 órára "visszakövetkeztetve" lehetett 23 °C; a 25 °C esetén 43 perc alatt 3 fokot kellett volna csökkennie a hõmérsékletnek, ez most nem tünik reálisnak. Azaz a 23 °C szerintem OK nevet
#8444
Dabrony: a szabályok szerint a júl. 10-i T(max) a júl 9. 18 UTC és júl 10. 18 UTC közötti 24 órás(!) intervallumban beállt legmagasabb érték. (Ld. az Üzenöfalon szereplö felhívást.) A naplóban szereplö észleléseid alapján ez nálad 25 fok lehetett 9-én este.
#8442
Azaz kék jég :-)
#8441
Csak azt tudnám miért kellett a 10-i Tmax.-nak bejelölt 23 fokomat törölni, mikor a környékemen mindenki ezen adat körül mért, sõt volt aki kevesebbet is, na mindegy újra beírom, hátha megint törlésre kerül.
#8440
Repülõ szárnyának belépõ élérõl a jégmentesítõ segítségével levált egy jégdarab. Mire földet ért, nagyjából gömb formájúra olvadt, innen származhat.
#8439
Repülõ? "Kipucolták" a wc-t?
#8438
Ma, 2007. július 13.-án 18:00 körül ~50cm átmérõjû jégtömb csapódott a szomszéd (üres) telekre Nagyigmándon; miközben az égbolton csupán nagyon vékony bárányfelhõ volt látható, az is több kilométerrel keletre. Több száz méterrõl lehetett hallani és látni zuhanás közben, majd hatalmas robajjal földet ért. Ki mit tud erre mondani?
#8437
Kiegészítésként anyit, hogy szerencsére a pl. a WS3600 csak a bázisállomáson törli éjfélkor a min-max értékeket. A HW progiban csak akkor törlõdik, ha kézzel van nullázva.
#8436
Valamennyire a mechanikus is tárol/tárolt pl. a max-min hõmérõ fémlapocskája. nevet
Amúgy Beszetrece javaslata ötletes, a WS-ek szinte kivétel nélkül naptári nappal rögzitik a max-mint. A számgéppel összeköthetõnél ugye vissza lehet nézni a logban, a többinél marad az óraállitásos módszer. Nyakatekert egy kicsit, de ez van. Itt nem a MetNet nem is az OMSZ a hunyó. Egyértelmûen a WMO. Sajnos sok esetben nincsenek pontos, kötelezõ érvényû szabályok (pl. napi középhõ) csak ajánlások. Igy aztán egyik ország vagy aszerint jár el vagy sem. Ha valaki nézegett SYNOP dekodolással foglalkozó oldalt, biztos látta, hogy több paraméterhez oda van írva megjegyzésként "Országonként eltérõ lehet!" Sõt akár országon belül állomásonként is. Ahol 3- vagy 6 órás leovasás van ott napi 4 adatból számitanak napi középhõt, ahol 1 óránként ott akár 24 mért adatból is lehet, szabály nem tiltja. Nekem pl. vesszõparipám, hogy nem vezették be réges rég a 0-24 ciklust vagyis a naptári napot. Ennek hiánya elsõsorban csapimérésnél, szignifikáns jelenségeknél okozhat gondot statisztikai szempontból.
#8435
Jaj de szép!
#8434
Lehet, hogy rossz helyen kérdezem (töröljétek akkor), de az ezen a filmen látható jelenség mitõl van?!
Link
"Gravitációs hullámok"?!
#8433
Végre egy határozott intézkedés, már nagyon kellett, mert ez az anomália ebben az évben már harmadszor fordult elõ.
#8432
Ezzel az ötletes trükkel után és István (Nyuli) érvelésével minden reklamálás okafogyott.
#8431
Nem igazán akarok beleszólni, de ha a probléma az, hogy a nem gépre kötött mûszer naptári naponta jegyzi meg a T min. és T max.-ot és nem akkor amikor mi szeretnénk nullázni akkor ezen úgy is lehet segíteni, hogy a mûszer óráját 4 órával vissza kell állítani így a naptári nap a mûszeren pont 20 órakor ér véget, így a kívánt intervallumra vonatkozik majd a max és min érték.
Kicsit más, de a korábban vásárolt csaadékmérõm is naptár naponként jegyzi meg 10 napra visszamenõlegesen a napi csapadékot. Azért hogy szabályos legyen a mérés úgy állítottam be az óráját, hogy az éjfél reggeli leolvasási idõpontban legyen.
#8430
Lassan-lassan kezdem nem érteni, hogy mi a gond... A müszereket le kell olvasni - ez tehát nem lehet gond. Ha mechnikus, akkor egyértelmü, hogy egyszer egy nap fel kell jegyezni a minimum és maximum értéket - ez sem lehet gond (mellesleg a múltban csak mechanikus dolgok voltak; az értékelhetõ adatsorok felvételének pedig alapkövetelménye a hiteles és rendszeres adatjegyzés, enélkül soha nem lehetett volna adatsorokat a múltban felvenni, mivel a müszerek nem tároltak semmit) - tehát ez sem gond. Ha a müszer elektronikus - akkor az ember hajlamos ellustulni, pedig ekkor is ugyanaz a rendszeresség lenne kötelezõ, mint régen, a mechanikus korban. Az PC-s automata tárolós állomásoknál megint csak nincs gond, ott egyszerüen vissza lehet keresni az adatokat egy 24 órás intervallumra.
Viszont a fentiek alapján kézenfekvõ, hogy hol a hiba.
#8429
Csatlakozom, és naponta kétszer, 06 és 18UTC-kor nem kétszeres kötelezettség ?
#8428
csak az a kérdés, mikor nullázod le az "olcsóbb fajta" mûszeredet
#8427
Nem,mivel az olcsóbb fajta mûszerek többsége tárolja a napi Tmin-t és Tmax-ot,így azt a nap folyamán bármikor meg lehet nézni. :-)
#8426
Az utolsó mondatod kissé arra utal, hogy mégis kötekedésnek vetted, pedig valóban nem az volt.

Leifur épp az imént írta le, miként lehet 24 órás intervallumban, gépre köthetõ állomás nélkül (nekem sincs) megfelelõ módon leolvasni az adatokat. Egy "fordított" helyzet gyakran elõfordul, nyáron Hf, télen hidegcseppek esetén. Éppen hogy a 24 órás egyszeri leolvasással (pl. este 8-kor) kerülhetõ el adatvesztés, mivel az ekkor leolvasott adatok pontosan az elmúlt 24 óra min és max értékeit adják (hogy miért pont este nyolc, azon természetesen megoszlanak a vélemények, de ez más téma). A Te javaslatod szerint a minimum csak az esti óráktól a hajnali órákig, a maximum pedig a hajnali óráktól az esti órákig léphet fel, ez pedig (az imént felsorolt és nem is olyan ritkán bekövetkezõ estekben) hamis adatokat szolgáltat egy adott napra (mivel az adatok csak egy adott 12 órás intervallumra lennének igazak). Ebbõl a szempontból az is mindegy lenne, ha 0-tól 24 óráig tartana az intervallum, azaz egy naptári napig (délelõtt felmelegszik egy front elõtt gyorsan, majd délután a fronttal lehül; ebbõl a minimum a délelõtti minimum lenne, a maximum pedig a délutáni legmelegebb érték, holott délelõtt melegebb volt - ugye?).
#8425
Ez azért van, mert mindenki 06, és 18 UTC-kor ér rá éppen leolvasni :-)
#8423
Nem tudom miért az az érzésem, hogy csak kötözködni akarsz. A mûszert bármilyen mérési mód esetén le kell olvasni valamikor.
#8421
Leifur és szerinted mindenki ráér minden nap este 8-kor megnézni a mûszert hogy leolvassa az értékeket?...én kötve hiszem hogy ez tartható.
#8420
Én leolvasom minden nap , adott idõpontban.Ha nem vagyok itthon, akkor leolvastatom az itthoniak közül valakivel.Általában mindig van itthon olyankor valaki.Amikor nem megoldható a dolog, nem írok a naplóba semmit.nevet
#8419
Én a Synop-os hõmérséklet mérési módot támogatom.Igaz hogy mindkét esetben van adatvesztés,ha tényleg a napi 2 hõmérsékleti szélsõértékre vagyunk kíváncsiak.Ugyanakkor lényegesen ritkábbak az olyan esetek amik a 24 órás intervallumot teszik indololtá,mivel ezen módszerrel több és súlyosabb hibát is szenved egy adott havi adatsor pl ha a mostanira gondolunk akkor + 1 nyári nap,illetve a középhõmérsékletet is módosítja.

Én azt tartom észszerûnek ha olyan mérési módszert alkalmazunk amit az észlelõk is tudnak megfelelõen ellátni a mûszereik által.Mivel a 24 órás rendszerben akinek nincs gépre köthetõ mûszere az nem tudja visszanézni,korrigálni az adatokat,tehát meg van lõve,márpedig az észlelõk zöme ilyen.Sokan olyan mûszert használnak amik csak a napi Tmin/max-ot tárolják.Tehát a többség nem rendelkezik profi idõjárás állomásokkal.

Nyuli én így látom a kérdést,engedelmeddel.
#8418
Nem igazán értem, hogy miért is kéne ott ülni. Nekem sincs gépre csatlakoztatható automata mûszerem. Egyszerûen minden nap - nyári idõszámítás esetén - ESTE 8-KOR leolvassa az ember, hogy mi volt az ELÕZÕ 24 ÓRA legmagasabb és legalacsonyabb értéke, és ez lesz a Tmax és Tmin az aktuális napra, ennyire egyszerû.


Az adatsor soha nem lesz makulátlanul hibátlan, de - ahogy már korábban is mondtuk- ezzel a módszerrel lesz a legkevesebb torzulás. Nyilván ezért ajánlja és használja a módszert maga az OMSZ is. Lehetõleg olyan szempontokat vessünk fel, amit még nem jártunk körbe x-szer.
#8417
Tényleg nem kötekedésbõl kérdem, hanem valóban érdekel: mi lenne a javaslatod, hogyan lehetne egy adott napot (azaz egy 24 órás intervallumot) minimum és maximum értékkel megfelelõen jellemezni?
#8416
#8415
És ekkor elvileg a synop szabály vonatkozik rá nem?
#8415
Egy kérdés még a témához:

Az észlelõk többségének nincs olyan amutómata mûszere amit gépre is lehet csatlakoztatni,sok olyan van ami csak a napi Tmin-t és max-ot tárolja.Namost ezek az emberek ilyen helyzetben mit csinálnak? mert nemhiszem hogy ott fognak ülni és nézik a mûszert folyamatosan ilyen helyzetekben.

Illetve az elõzõekben említett + 1 nyári nap is elég súlyos hiba egy havi adatsorban.
#8414
Persze, kérdések mindig lehetnek, azért van ez a fórum. nevet
De a "vizsgálatoktól" függetlenül a szabályt be kell tartani.
#8413
Muszáj a módszert minden irányból megvizsgálni.
És lehet még lesznek kérdések.
#8412
Veszteség így is, úgy is adódik, de ezzel a módszerrel talán a legkevesebb. Szélsõértékek sem veszhetnek így el a süllyesztõbe. Lásd még a Visszatekintõ fórumban #4769. - Usrin és #4771. - Snowhunter. Bocs, hogy csak hivatkozom, de tegnap óta turbózol folyamatosan, így nem gyõz az ember válaszolgatni neked. :-)
#8411
Most, eggyel több nyári nap van.
#8410
A törölt adat a szabály miatt rossz, nekem viszont pont az a tökéletes. Mákom van hogy megvan mindketõ. A többi már fejlesztés kérdése...
#8409
Ez is egy megoldás lehetne, de szerintem jobb lenne, ha sikerülne helyesen pótolni a rossz max. értékeket. Archivált adatokból ez talán lehetséges, néhányan már meg is tették.
#8408
(Ezt a metnet fejlesztésbe kellene írnom, de most itt a helye: ha megtehetném, én szaggatott vonallal jelezném a törölt adatokat a diagrammban. Szabály ide, szabály oda, mindenki tudja hogy ez adatvesztést jelent. Uff)
#8407
tudomásul vettem, korrigáltam, törölt adatot magamnak a nyomtatott diagramban felvettem
#8406
Kedves Észlelõtársak!

A július 10-i Tmax értéket nagyon sokan hibásan adták meg az Éghajlati naplóban. Ezzel kapcsolatban szeretnénk ismét felhívni mindenki figyelmét arra, hogy egy adott nap Metnet éghajlati naplóban rögzítendõ minimum és maximum hõmérsékleti értéke nem más, mint a megelõzõ nap 18.00 UTC és az aktuális nap 18.00 UTC közötti 24 órás idõszak legalacsonyabb ill. legmagasabb értéke. Pl. a mai (csütörtöki) Tmax a tegnap (szerda) este 20.00 óra HLT és ma (csütörtök) este 20.00 óra HLT közötti legmagasabb érték; a mai (csütörtöki) Tmin a tegnap (szerda) este 20.00 óra HLT és a ma (csütörtök) este 20.00 óra HLT közötti legalacsonyabb érték.
A július 10-i Tmax fentieknek megfelelõen a július 09. (hétfõ) 20.00 óra HLT és július 10. (kedd) 20.00 óra HLT közötti legmagasabb hõmérséklet. Mivel ebben a periódusban hidegfront érte el az országot, ezért a Tmax igen sok helyen július 09-én 20.00 órakor állt be. Kérjük, hogy ennek megfelelõen korrigálják az érintettek a július 10-re beírt max. értéket. Az egyértelmûen irreális értékeket töröljük.

Köszönjük az együttmûködést!
-= MetNet Gépház =-
#8405
Nekem sem megy. Sem Vácon, sem itt Tóalmáson.
Leifur is kipróbálta a kevemért - köszi neki nevet
Neki sem ment.
Este fél 7 után megadta magát, és jelen pillanatig sem lehet feltölteni.
#8404
Dávid, addig is írd be a talis fórumba a legfrissebb névsort! :-)
#8403
Egy kérdésem volna ftp-vel kapcsolatban. Freeweb használó emberkékhez szólnék náluk sem mûlödik az ftp feltöltés? mert valami abszolút ökörséggel jön és egyik fw-s oldalhoz sem tudok feltölteni. :/ biztos nem nálam van a hiba mert van egy tar.hu-s regem is és ott mûködik minden... Csak ez azért bosszantó,mert a tali honlap fw-en van és így nem tudom frissíteni. szomoru
#8402
Gábor, amióta az automaták mérnek, ebben a kérdésben igen nagy a kavarodás, kb. akkora, mint most itt a naplóban. Követelmény, sõt ajánlás sem nagyon van pl. arra, hogy a napi átlaghõmérsékletet hogy adjuk meg. 2, 4, 8, 24, vagy akár a 10 perces adatokból is számolnak, és természetesen más statisztikákból számolva más-más adat jön ki. Azért mondtam, hogy metnetes ajánlásokról nem foglalok állást, és mint mondtam, én 12 órás periódusokra alkalmaznám a definíciót (maxot és mint egyaránt), úgy ahogy azt Európában többfelé kódolják is a synopban, és az úgy már egyértelmû lenne...
#8401
Teljesen mindegy,a véleményemet továbbra is fenntartom.Az teljesen nyílvánvaló hogy a témában nem érünk egyet.

Egyébként én írtam,ki más.
#8400
Jellegénél fogva éghajlati naplónak tûnik, nekem legalábbis nevet

Nem lesz elég hosszú? 2006 január 1 óta lehet töltögetni. Én még hoszzú jövõt jósolok a Metnetnek, tehát az adatsor is hosszú lesz nevet

Leifur is írta, hogy a GYIK hibásan tartalmazza a kitöltést.
Üzenõfalon, a fejlesztsek fórumban meg ebben a fórumban jó ideig lehetett arról olvasni, hogy mi a helyes kitöltési elv.
Jó kis viták is voltak, míg az OMSZ ajánlás lett a bevett gyakorlat. Szóval bõven volt publikálva.

Én csak azért kérdztem rá, mert wetsom beírása elbizonytalanított. Egy ideig nem állt módomban figyelni az oldalt, azt hittem, míg el voltam, változott valami.
#8399
Túltárgyaltuk. A lényeg, hogy a szabályokat mindenki ismerje. Légy szíves ne kavard a dolgot, a módszer itt ez marad. (Mellesleg tõled szokatlanul karakterisztikus az állásfoglalás; mitöbb kissé olyan, mintha ezt most nem is Te mondanád. nevet
#8398
Leifur én értem amit mondassz,de ez a metnetre nem húzható rá.
Mivel az éghajlati adatsorok sokkal hosszabb idõintervallumot fognak közre,ami a metneten nem valósítható meg.Valamint a mérések nagy többsége nem reprezentatív.

Amilyen adatokat beírunk ide a metnetre a saját NAPI adatokhoz azok egyszerû napi adatok,amelyekbõl a hónapok végén készül egy statisztika.Nem éghajlati adatokról,naplóról van szó,ez a lényeg.A neve sem az mellesleg :-)

A éghajlati adatsorok készítését hagyjuk meg az OMSZ-ra.Mivel ez nálunk amúgy sem mûködne.Egy kicsit túlzottnak találom a metnet által rögzített adatokat az éghajlati adatoknak nevezni,mivel sosem lesz belõlük elég hosszú és reprezentatív adatsor.

Valamint ahogy BB is mondta a GYIK-ban a másik mérési módszer van feltüntetve,az amit használnak itt páran sehol sem szerepel a metneten.
#8397
Hát nekem ez a verzió tetszik, nem a MetNeté(meg másik OMSZ verzió), de ez van.
Metwolffal most kimossuk az agyunkatvidám

Utolsó észlelés

2025-05-12 07:35:24

Nyíregyháza

7.8 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139595

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.